Určite sa už mnohým stalo, že pri čerpaní svojho úveru bol oslovený bankou, aby si dal refinancovať svoj „nevýhodný úver“ s ich „výhodnejším úverom“. Sú okamihy, keď’ sa naozaj oplatí súčasný úver splatiť nejakým iným úverom a tým ušetriť pekný balík peňazí. Kedy sa to ale oplatí a kedy nie?
V tomto článku opíšem jeden konkrétny prípad, keď’ klient skočil na prvý pohľad na nízku úrokovú sadzbu, lenže samozrejme za tým boli aj iné úskalia.
Oveľa nižšia úroková sadzba na ponúkanom úvere ako je na mojom súčasnom úvere. Refinancovať môj súčasný úver? Možno áno, možno nie. Totiž okrem úrokovej sadzby na úvere sú aj iné parametre, ktoré sa oplatí sledovať a tiež brať do úvahy.
Prečítajte si tiež: Poistenie úveru v BANKE? Ani NÁHODOU!
Príbeh jedného klienta
Pod’me teda do nášho príbehu. Klient istej banky, odkiaľ čerpal svoj pôvodný úver bol oslovený inou bankou, aby si dal refinancovať svoj súčasný. Akonáhle banka ukázala klientovi novú úrokovú sadzbu, hneď to bolo preňho zaujímavé. Netrvalo dlho presvedčiť klienta, aby do toho refinancu išiel. Tak aj bolo. Navštívil banku, kde čerpá svoj súčasný úver a požiadal o predčasné splatenie a vyčíslenie zostatku dlhu. Bolo mu vysvetľované a ukazované, že s tým budú spojené nejaké tie poplatky a nemusí to byť až také výhodné. Klient ale videl iba rozdiel medzi úrokovou sadzbou a povýšenecky trval na svojom, v čom mu bolo aj vyhovené. Začal sa teda proces refinancovania úveru. Vyčíslil sa zostatok dlhu aj s poplatkami a išlo sa nato. Klient sa po dlhší čas neukázal, no potom, keď’ už to nevyzeralo s tým refinancovaním až tak výhodne ako bolo prezentované, prišiel sa posťažovať. Za znalecký posudok už zaplatil 200 eur a ešte stále sú okolo toho vybavovačky. No a teraz sa postavila klientovi tá otázka: Oplatilo sa? No ani veľmi nie.
Pozor na dĺžku fixácie
Čo z toho vyplýva? Chcete refinancovať svoj úver, lebo sa Vám zdá nevýhodný? V poriadku ale konzultujte to s niekym. S nezávislým odborníkom, ktorý Vám môže porovnať viaceré produkty viacerých bánk. Nech Vám popíše všetky poplatky s tým spojené. Hoci úroková sadzba na novom úvere by bola lepšia, rátajte s tým, že tá úroková sadzba nie je stála. Ak Vám ponúkajú veľmi nízku úrokovú sadzbu, tak tam pravdepodobne budete mať asi 3 ročnú fixáciu. Čo to znamená? No že po troch rokoch sa Vám tá úroková sadzba môže a aj sa zmení. A meniť sa bude do vyšších sadzieb.
Prečítajte si tiež: Bývaš u rodičov a chceš sa OSAMOSTATNIŤ? Začni takto…
Poplatky pri refinancovaní
Hovoril som tu niečo aj o poplatkoch. Poďme sa teda pozrieť nato, ako to vyzerá z pohľadu poplatkov. Pri refinancovaní a žiadosti o nový úver nám vznikajú poplatky ako:
– poplatok za predčasné splatenie vo väčšine prípadov 1% pri 20 000 eurách je to 200 eur
– poplatok za spracovanie úveru tiež to môže byť 200 eur (v niektorých prípadoch tento poplatok nie je)
– ak je to úver so záložným právom tak poplatok za znalecký posudok okolo 200 eur
Dostali sme sa k 600 eurám iba na poplatkoch.
Záver
Ak si dáte poradiť od naozaj dobrého poradcu môžete ušetriť na refinancovaní vášho úveru. Poradca, ktorý má v portfóliu produkty všetkých bánk vám vie ušetriť a dobre poradiť. Ak do toho idete sám, lebo vám tak povedala pani za prepážkou tak idete do rizika keďže neviete čo ponúkajú ostatné banky.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.