„FINANČNÁ MOZGOVŇA (séria článkov k inšpirácii finančných profesionálov, rozvoju kritického myslenia, k pohode a prosperite, s nadhľadom a pragmaticky)“
—
Financie a optimalizácia spolu veľmi úzko súvisia, ak máme na zreteli poctivé úsilie o zvyšovanie kvality, výkonov, produktívnosti, hľadania lepšieho zhodnotenia, vyššej ziskovosti, bonitnejšej pridanej hodnoty a komplexne atraktívnejšieho vyššieho princípu. Cieľom tohto článku je úvaha o termíne finančná a daňová optimalizácia v prostredí Slovenska – kde sa často pojmy účelne zamieňajú s dojmami a pojmovo i logický jasný terminus technicus sa namiesto produktívnej polohy objektívne nezaujatého opisu a systémovo procesného prístupu radšej neobjektívne (subjektívne) skloňuje, zamieňa a fetišizuje bez znalostí vecí do kontraproduktívnej roviny.
Tvorba autora článku: https://www.martinus.sk/authors/Emil-Burak
Optimalizácia – vrchol dokonalosti
Japonci majú nielen slovo, ale aj životný štýl KAIZEN, ktorý v princípe predstavuje filozofiu, akúsi celoživotnú snahu o sebazdokonaľovanie a zlepšovanie všetkého vôkol seba. Nielen v práci, ale aj v rodine, v osobnom živote, atď. Ostatný moderný svet zdokonaľovanie, precizovanie, zlepšovanie a akýkoľvek iný posun a pokyn k hľadaniu vyššej kvality nazýva súhrnne a komplexne OPTIMALIZÁCIOU. Takže, ak rešpektujeme, že ideálne riešenia (kompromis dosiahnete oveľa ľahšie ako konsenzus v praxi!) docieliť nie je možné, usilujme sa „aspoň“ o optimálne riešenia. A čerpajme najmä z dostupných domácich vzorcov (k tomu viac pozri v knihách SEBAROZVOJ, POHODOU k PROSPERITE, KREATIVITA , KOMUNIKÁCIA v konflikte a kríze – od autora tohto článku) radšej ako zo vzorcov zahraničných, podľa múdreho princípu „Mysli globálne, konaj lokálne!“. Zdieľam úctu a prechovávam rešpekt ku slovu „optimalizácia“, lebo poctivú optimalizáciu dokážu v praxi robiť len najlepší z najlepších.
Prečítajte si tiež: Ako má vyzerať KVALITNÉ finančné PORTFÓLIO?
Sprofanovanie v korupčnej krajine
Slovensko po viac ako štvrťstoročí svojej novej histórie (evolúcia za roky 1990-2018) v realite praxe, podľa môjho názoru, stále nemá úplne fungujúci právny štát a fungujúcu demokraciu. Zmieta sa v obrovskej finančnej negramotnosti väčšiny národa, čo je veľká príležitosť pre šikovných finančných poradcov. Z hľadiska kvality verejných financií funguje tento miništátik s obrovskou korupciou (na úrovni Ugandy alebo Botswany v Afrike), vysokou čiernou ekonomikou (cez 15 percent z HDP) a daňovými únikmi patriacimi medzi najvyššie v Európe (cez 2 miliardy euro ročne). Mediálne prostredie možno aj vďaka týmto fenoménom často bez hlbšej znalosti veci používa slovo optimalizácia, najmä v kontexte pojmov finančná optimalizácia alebo daňová optimalizácia – sťaby predzvesť alebo zaručenú štandardu zlodejiny, neprávosti, podvodu, ekonomického tunelu alebo finančnej machinácie. Legálna finančná optimalizácia i legálna daňová optimalizácia pritom patria medzi vrcholné výstupy v znalosti kvality finančného riadenia. Predstavujú DOBRO a používajú ich najlepší ekonómovia v riadení štátu (makroekonomika), podniku, firmy i rodiny (mikroekonomika). Súhlasím s tým, že nelegálna (ilegálna, protizákonná) optimalizácia je ZLO. Ale medzi dobrom a zlom je nutné starostlivo zvažovať a uvedomelo rozlišovať.
Finančný manažment je umenie
Mnohí sa z riadenia (manažmentu) neprávom vysmievajú, lebo na Slovensku ho automaticky spájajú s protekciou, populizmom, politickými adlátusmi, nezrelými vrtochmi kindermanažmentov a ďalšími podobnými princípmi negatívneho konania. Nalejme si však čistého vína. O ekonomike vie väčšina len tárať, máloktorí aj dobre rátať. Hoci ľudský tvor by mal tvoriť (už v názve podčiarkuje osobitosť tejto črty homo sapiens – človek mysliaci), na celom svete dominuje väčšina ľudí, ktorá dokáže troviť, ale len máličko z nich aj skutočne tvoriť. Každé riadenie je umenie, lebo veľa ľudí nevie riadiť ani sám seba, už vôbec nie svoju rodinu, kolektív, firmu, podnik, organizáciu alebo krajinu. Preto ctime a rešpektujme, že finančný manažment – je umenie, ktoré je vlastné naozaj len niektorým.
Prečítajte si tiež: Ako si „preklepnúť“ finančného sprostredkovateľa?
Doména múdrej elity
Cogito, ergo sum!, zvolal klasik, čo v slovenčine znamená „Myslím – teda som“. Vedieť myslieť invenčne, kreatívne, originálne, jedinečne, komplexne, synergicky, systémovo-procesne, efektívne, sofistikovane, ziskovo a pragmaticky je bohatstvo, ktorým nedisponuje hocikto. Jedna vec je totiž nazbierať teoretické vedomosti (tituly z univerzít, diplomy zo škôl a certifikáty zo školení), ktoré vyspelý svet nazýva KNOWLEDGES (vedomosti). Ale úplne iná vec je aj vedieť disponovať SKILLS (zručnosti). Práve tieto v praxi rozhodujú.
Know-how
Keď prídete na trh a uchádzate sa o prácu, Vášho zamestnávateľa zaujíma najmä Vaša výbava z kategórie SKILLS, t.j. to, čo aktuálne skutočne viete (nie to, čo ste sa učili a dostali za to akýkoľvek diplom – vrátane červeného!). Vedieť ako na to, ako vec brilantne vyriešiť sa univerzálne a internacionálne nazýva know-how. Mnohí to však nevedia ani len formálne správne vysloviť (kopec vrcholových potentátov vo verejnom, štátnom i privátnom sektore to vyslovuje iba ako „knovhov!“), lebo správne sa to ako anglikanizmus aj v slovenčine vyslovuje ako „nóvháu!“ A už vôbec si nevedia predstaviť, že to znamená najvyšší intelektuálny kapitál a potenciál najlepšieho dostupného pragmatického vyriešenia (problému, veci, sporu, dilemy…). V závislosti od predstieraného (fušéri a neodborníci v rozprávke označovaných ako CHROBÁK-TRUHLÍK) know-how a skutočného (machri, najlepší odborníci v rozprávke označovaných ako FERDO-MRAVEC) know-how môžeme hovoriť metaforicky aj o lesku a biede kurtizány zvanej „Optimalizácia“ a odlišovať ju od divy Optimalizácia.
Prečítajte si tiež: Dôvera u klienta: Ťažko ju získať, ľahko ju stratiť
Výučba komparáciou
Dokonalý systém totiž v ničom a nikde na svete neexistuje, ani keď dôkladne pozorujeme najlepšieho učiteľa na svete, ktorým je matka PRÍRODA (pre niekoho Boh). Existuje len systém lepší a horší, hoci v rozprávkach nájdeme aj bájne perpetuum mobile. Ak prijmeme tézu o najlepšom riešení z najlepších v teórii (tzv. FBS – First Best Solution, prvé medzi najlepšími), tak víťazmi života nie sú tieto riešenia v ideálnych podmienkach bez obmedzení. Víťaznými riešeniami života sú v praxi v obmedzených podmienkach (t.j. v danom mieste, čase, situácii a spôsobe) tzv. najlepšie riešenia v praxi z dostupných v konkrétnej situácii (tzv. SBS – Second Best Solution, druhé medzi najlepšími – ale v skutočnosti je PRVÉ – lebo je najskvelejšie!).
Komparácia znamená porovnávanie. Veľa sa dá v živote naučiť dôsledným všímaním si a porovnávaním v rozlišovaní toho, čo porovnateľné je a čo nie je. Oplatí sa na to pamätať aj pri profesionálnom rozvoji a osobnom raste finančných odborníkov každého druhu (napr. ekonómov, finančníkov, bankárov, daniarov, poradcov, audítorov, účtovníkov).
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.