Štandardne majú ľudia vo svojich finančných portfóliách množstvo rôznych zmlúv, v ktorých sa vôbec nevyznajú a taktiež majú veľký neporiadok. Profesionálny finančník v tomto chaose vytvorí systém a zároveň spraví poriadok.
Aktualizácia zabezpečenia
Na začiatku to najdôležitejšie je aktualizovať klientove zabezpečenie (životné, úrazové alebo rizikové poistenia). Vychádza sa vždy z aktuálnej životnej situácie a štandardu. Súčasťou aktualizácie je zohľadniť všetky záväzky, úvery a zohľadňuje sa najmä výška príjmu a jeho ochrana.
Prečítajte si tiež: Čo by mal obsahovať kvalitný finančný plán?
Analýza portfólia
V ďalšom kroku je potrebné prehodnotiť všetky produkty, ktoré slúžia na tvorbu rezerv na neočakávané udalosti. Tieto sa nahradia takými, ktoré sú bez poplatkov, najlepšie oddelené od štandardných bežných účtov a dokážu pokryť možnú infláciu úplne alebo aspoň čiastočne – podľa aktuálnej situácie na trhu. Rezervy ako je už notoricky známe majú vykrývať aspoň šesť násobné výdavky.
Následne sa poradca zameria na neživotné produkty, v ktorých je ochránený všetok majetok klienta. Tu je podstatné aktualizovať tieto zmluvy na aktuálnu výšku majetku. Vždy je dobré využiť a zvážiť aktuálne ponuky na trhu a nahradiť aktuálne cenovo výhodnejšími, avšak takým spôsobom, aby to nebolo na úkor kvality.
Pri všetkých ďalších investičných a sporiacich produktoch by nemalo chýbať prehodnotenie poplatkov s nimi spojených a potenciál ich zhodnotenia. Následne je potrebné zmeniť investičnú stratégiu podľa cieľa, na ktorý sú určený. Tu platí pravidlo, že čím dlhší horizont, tým dynamickejšie by mala byť stratégia nastavená.
Pri úveroch poradca prehodnotí RPMN (ročnú percentuálnu mieru nákladov) a tým pádom ich celkovú nákladovosť (preplatenie) a na základe toho zváži možnú konsolidáciu (spojenie do jedného výhodnejšieho) úveru.
Prečítajte si tiež: Finančná analýza je NUTNÁ pre poskytnutie Kvalitnej Služby !
Vytvorenie poriadku vo finančnom portfóliu
Na záver by mal finančný odborník „upratať“ všetky zmluvy klientovi do jednotlivých kategórií. Medzi nimi by nemali chýbať: zabezpečenie príjmu (rizikové, úrazové a životné poistenia), zabezpečenie majetku (neživotné poistenia), tvorba rezerv (bežné účty, sporiace účty, vklady…), aktíva – investovanie (všetky typy fondov, prípadne iné aktíva so zhodnotením…), pasíva – záväzky (všetky typy pôžičiek, úverov, hypoték…). V niektorých prípadoch sa využíva aj rozdelenie podľa jednotlivých cieľov klienta (bývanie, dôchodok, deti… atď.).
Takto zostavené portfólio možno považovať za kompletné a „upratané“. Ideálne je, keď klientove pasíva sú minimálne alebo žiadne. Samozrejme je potrebné portfólio na pravidelnej báze aktualizovať, najlepšie aspoň raz ročne. V prípade nového prírastku v rodine, úveru, zvýšenia – zníženia príjmov či zmeny cien nehnuteľností to netreba zbytočne odkladať a spraviť prehodnotenie ihneď.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM.