Z každej strany vás oslovujú finančníci so svojimi službami alebo produktami? Uvažujete nad tým, že by ste služby aj využili? V tomto krátkom návode si vysvetlíme ako si v rýchlosti môžete preklepnúť daného človeka, či firmu.
Najprv si kliknite na NBS
Keď si chcete preklepnúť človeka, ktorý vás oslovil, tak to môžete spraviť veľmi rýchlo cez tento link https://regfap.nbs.sk/search.php. Vyhľadávanie je možné filtrovať cez registračné číslo, identifikačné číslo (IČO), mena alebo priezviska pre fyzickú osobu. V prípade právnickej osoby je možné vyhľadávanie na základe obchodného mena, identifikačného čísla (IČO) či registračného čísla.
Finančné poradenstvo a Finančné sprostredkovanie na SVK v prvom rade upravuje zákon zákon č.186/2009 Z. z. Zároveň tento zákon upravuje aj zápis do registra, zmenu zápisu v registri a všeobecné ustanovenia o registri.
Samotný register je vedený od 1.1 2010 Národnou Bankou Slovenska (NBS). Sú v ňom vedení všetci finanční agenti, sprostredkovatelia a finanční poradcovia v príslušných sektoroch.
Aké sú ďalšie varianty?
Môže sa vyskytnúť prípad, že daný sprostredkovateľ je zamestnanec nejakého iného agenta, prípadne, že zmenil svoje podnikanie z fyzickej na právnickú osobu alebo opačne. V tomto prípade sprostredkovateľa vyhľadáte len veľmi obtiažne. V takejto situácii je najlepšie získať jeho registračné číslo. Vďaka nemu si ho viete overiť oveľa presnejšie bez toho aby došlo k mylnej informácii.
Prečítajte si tiež: Využiť, či nevyužiť služby finančného PORADCU?
V prípade, že sa k registračnému číslu neviete dopátrať, tak sú aj iné možnosti. Jeho meno alebo názov firmy, ktorú sprostredkovateľ zastupuje si viete jednoducho vyhľadať cez www.finstat.sk, www.zisk.sk alebo tiež cez stránky www.zrsr.sk a www.orsr.sk podľa toho či je to živnostník alebo firma (právnická osoba). Cez všetky tieto weby si môžete preveriť, či aktuálna osoba alebo firma má oprávnenie na daný predmet podnikania. Zároveň si viete takýmto spôsobom zistiť jej sídlo, dátum vzniku, prípadne osoby, ktoré stoja za samotnou firmou a všetky potrebné informácie. Veľa ľudí posudzuje dôveryhodnosť subjektu aj podľa jeho schopnosti splácať záväzky voči zdravotnej a sociálnej poisťovni. Toto si viete preveriť práve tu www.dlznik.zoznam.sk.
V prípade, že by ste sa predsa len nevedeli dopátrať k tomu, či daná firma môže pôsobiť na Slovensku v danom sektore (v oblasti financií) alebo či má licenciu NBS, tak je tu ešte riešenie prostredníctvom odoslania mailu na info@nbs.sk.
Preklepnúť sa dá sprostredkovateľ aj cez spoločných známych
Na Facebooku je dnes už cez 2 milióny Slovákov. Je teda pravdepodobné, že sprostredkovateľ je už aj na rôznych sociálnych sieťach. V prípade, že je z vášho regiónu, tak je možné prostredníctvom spoločných priateľov vypýtať si na neho referenciu, čím si ho viete veľmi efektívne preveriť a zistiť či je daný sprostredkovateľ dôveryhodný.
Prečítajte si tiež: Aké majú ľudia predsudky voči FINANČNÍKOM?
Pokiaľ ste sa rozhodli využiť služby finančného odborníka, tak je najlepšie využiť referenciu cez svojho známeho, ktorý je so svojim odborníkom už spokojný prípadne si nechať doporučiť niekoho schopného aj napríklad prostredníctvom tohto portálu.
Záver
Na Slovensku je aktuálne viac ako 15 000 rôznych finančných odborníkov a množstvo ďalších pracovníkov finančných inštitúcii. Sú to veľakrát zástupcovia bánk, poisťovní, stavebných sporiteľní alebo správcovských spoločností. Nič nenasvedčuje tomu, že týchto odborníkov v budúcnosti bude menej. Práve preto je pravdepodobné, že bude neustále pribúdať množstvo ďalších a s nimi aj nových ponúk. Pokiaľ však chcete mať raz a navždy pokoj pri dilemách spojených s výberom finančných produktov, tak je dobre si nájsť jedného, cez ktorého budete riešiť všetky finančné otázky.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.