Propagácia nízkych úrokov
Aj práve kvôli masovej propagácii nízkych úrokov, či už v tlači alebo v televízii, dlhšiu dobu pozorujem zvýšený počet klientov, ktorých zaujíma, ako rýchlo takúto lacnú hypotéku môžu dostať. Dôvod? Už predsa majú vyhliadnutý krásny, veľký, nový byt/dom, do ktorého sa chcú čo najskôr nasťahovať.
Prečítajte si tiež: Bývaš u rodičov a chceš sa OSAMOSTATNIŤ? Začni takto…
Výška príjmov a vytvorené rezervy sú rozhodujúce
Vtedy prichádza na rad otázka príjmov a výdavkov. Pre lepšiu predstavu vám popíšem rôzne varianty.
Ideálne je, ak má klient pravidelný príjem a pracovný pomer na dobu neurčitú. Po odpočítaní všetkých overiteľných výdavkov v úverovom registri (spotrebný úver, povolené prečerpanie na účte, kreditná karta…) a životných nákladoch, má dostatočnú rezervu na splátku hypotéky a taktiež má našetrených 10-20% z ceny nehnuteľnosti. Následne vieme overiť maximálnu výšku hypotéky, ktorú sú mu banky ochotné poskytnúť. Pokiaľ klient súhlasí, môžeme sa pustiť do vybavovania formalít. Život však nie je vždy taký ideálny, ako by sme chceli.
Mať vlastné peniaze pri kúpe nehnuteľnosti je často zdôrazňovaný fakt, ale mnoho ľudí ho neberie do úvahy. Táto situácia sa dá riešiť aj bez vlastných prostriedkov, iba že človek, ktorému vyjde splátka, takpovediac, o chlp, s problémom vybaví dofinancovanie zvyšnej časti kúpnej ceny nehnuteľnosti. O to zaujímavejšie je, keď chce klient v takomto prípade zobrať hypotéku na kúpu domu a vyplatiť si z nej aj staršie existujúce úvery.
Prečítajte si tiež: Presvedčenia, ktoré robia z ľudí CHUDOBNÝCH
Treba myslieť aj na budúcnosť
Ďalšou „problematikou“ je situácia práve vyššie spomínaných klientov – mesačná splátka im z rodinného rozpočtu vyjde do posledného centu, niektorí zostanú na nule. Avšak, treba si uvedomiť, že úroky na hypotékach nebudú takéto nízke po celú dobu trvania úveru a splátka sa môže rokmi zvýšiť.
Mnoho ľudí v dnešnej dobe zmení zamestnanie. Začne pracovať na živnosť a v tom príde otázka hypotéky. Vždy sa vychádza z daňového priznania. Takže ak ešte nemáte za sebou zdaňovacie obdobie alebo je daňové priznanie nulové aj šanca na hypotéku bude približne rovnakej hodnoty.
Prečítajte si tiež: Ako robiť SPRÁVNE finančné ROZHODNUTIA !
Využiť sa dajú aj rôzne výnimky
U niekoho situácia s hypotékou nemusí vyzerať ružovo, avšak netreba zabúdať na to, že banky majú rôzne výnimky. Niektoré akceptujú aj iné druhy príjmov, napríklad výsluhový či invalidný dôchodok. O týchto záležitostiach už má lepší prehľad a bližšie informácie finančný poradca. Pokiaľ teda zveríte hľadanie možností do jeho rúk, môžete si tým len pomôcť.
Účelom tohto článku nebolo vyľakať vás, chcem len, aby ste sa na kúpu novej nehnuteľnosti dobre pripravili a zvážili aj riziká, na ktoré reklamy neupozornia.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.