V dnešnej dobe už aj na Slovensku existuje možnosť ako uschovávať a zhodnocovať svoje prostriedky efektívnejšie, než len ich uložením na bežný účet v banke. Jednou z takýchto možností je určite aj investícia do podielových fondov, čiže forma kolektívneho investovania. Vzhľadom na rozsah článku si dovolím preskočiť úplné počiatky kolektívneho investovania na Slovensku. Posunieme sa až za rok 2011, kedy bol prijatý nový Zákon o kolektívnom investovaní a teda budeme rozoberať dnešnú situáciu. Prvou otázkou, ktorú si musíme položiť, ak sme si ako nástroj na splnenie svojich investičných cieľov vybrali podielové fondy, je:
Čo je podielový fond?
V tomto článku sa budem venovať najrozšírenejšej forme podielového fondu. To je otvorený podielový fond bez právnej subjektivity riadený investičnou správcovskou spoločnosťou (ďalej len ISS), s ktorým sa dá stretnúť v bežnom živote najčastejšie. Takýto podielový fond zhromažďuje finančné prostriedky od investorov, ktoré následne investuje v súlade s vopred danou investičnou stratégiou do aktív (napríklad do akcií, dlhopisov, komodít – zlato, ropa, kukurica). Fond je riadený investičnou správcovskou spoločnosťou. Prostriedky sa neinvestujú samé od seba, ale rozhodne o tom zamestnanec ISS – portfólio manažér (ďalej len PM) Je to väčšinou osoba s dlhoročnými skúsenosťami s investovaním. Prostriedky od investora, o ktorých využití rozhoduje PM sa zhromažďujú v špecializovanej banke nazvanej depozitár, ktorá prijíma pokyny od PM ako s prostriedkami naložiť a zároveň kontroluje, či sú tieto pokyny v súlade so štatútom fondu (teda jeho vopred ohlásenou stratégiou) a zákonmi. Činnosť depozitára ako aj ISS kontroluje Národná banka Slovenska. Pre lepšie pochopenie pridávam jednoduchú schému:
Vzhľadom na to, že podielový fond nie je majetkom ani depozitára a ani ISS, nehrozí investorovi škoda ani v prípade zániku depozitára alebo ISS. Preto podielový fond nespadá pod Fond ochrany vkladov. Nemalo by to totiž v tomto prípade zmysel.
Prečítajte si tiež: Ukazovať neznamená aj skutočne MAŤ!
Prečo podielové fondy?
Toto je často kladená otázka a zodpovedať sa dá pomerne jednoducho. Podielové fondy ponúkajú pomerne vysoký možný výnos. Za súčasnej ochrany kapitálu je jednoduché do nich investovať a poskytujú zväčša vysokú mieru flexibility. Viete sledovať ich činnosť aj vo svojom mobilnom telefóne ak potrebujete, máte možnosť kedykoľvek uskutočniť predaj svojich podielových listov apod.). Čo je čarovná formulka „Pomerne vysoký možný výnos“? Znamená toľko, že pri vhodne zvolenom fonde bude dosiahnuteľný vyšší výnos a miera rizika zostane dostatočne nízka. Ako zvoliť vhodný fond rozoberiem kúsok nižšie. Najprv však k výhodám podielového fondu. Je to predovšetkým výnos a diverzifikácia rizika. Nižšia miera rizika vyplýva z možnosti jeho rozloženia, teda „diverzifikácie“.
Diverzifikácia v podielových fondoch
V podielovom fonde môžeme mať zastúpené akcie pokojne 600 rôznych spoločností. Dajme tomu že rovnomerne každá bude reprezentovať 0,17 %-ný podiel vo fonde. Preto, ak sa jednej z nich nebude dariť, nebude to automaticky znamenať, že sa nedarí celému fondu. A to dokonca ani za predpokladu, že by daná spoločnosť skrachovala. K výnosu – spomenul som akcie, keďže napríklad len akcie obchodované na americkom trhu v období od roku 1802 do roku 2012 mali anualizovaný reálny výnos 6,60% – čiže priemerný ročný výnos po očistení o infláciu. Podielový fond teda predstavuje možnosť ako s menším kapitálom lepšie zhodnocovať svoje prostriedky a zároveň rozložiť svoju investíciu do mnohých firiem. Veď napríklad jedna akcia Alphabet Inc. (čiže GOOGLE) stojí takmer 1.000 amerických dolárov.
Ako si správne zvoliť podielový fond?
Na Slovensku budete od ľudí v rámci diskusie o tom „Kam investovať“ veľmi často počuť len otázku „Koľko mám investovať?“ Túto otázku si nesmieme klásť ako prvú. Najdôležitejšia otázka bude „Na ako dlho chcem investovať?“ Pretože tzv. investičný horizont, čiže čas, ktorý vieme svojim financiám dopriať je ten najpodstatnejší ukazovateľ pri voľbe správneho podielového fondu. Ak mám k dispozícii napríklad 10 rokov, počas ktorých svoje peniaze chcem nechať pracovať, potom určite v mojom portfóliu budú prevládať akcie Teda vhodný podielový fond môže byť pokojne zložený výlučne z akcií rôznych spoločností. Ak ale mám čas len 5 rokov, tak určite nebude rozumné investovať do výlučne akciového portfólia a mali by v ňom prevládať skôr dlhopisy. Samozrejme môžem si „staviť“ na to, že sa zadarí aj v takomto kratšom horizonte, ale riziko investície pre tento prípad rapídne stúpne. Ako príklad môže poslúžiť pokles trhov po páde dvojičiek v roku 2001, kedy sa trhy naplno zotavili pre investorov, ktorí investovali v roku 2000, až v roku 2012.
Prečítajte si tiež: Ako má vyzerať KVALITNÉ finančné PORTFÓLIO?
Voľba investičnej správcovskej spoločnosti a poplatky
Nemenej podstatnou otázkou bude voľba investičnej správcovskej spoločnosti. Tu bude potrebné vždy vyhodnocovať viacero faktorov. Napríklad výsledky danej ISS z dlhodobého hľadiska a spôsob, akým vyberá spoločnosti do svojich portfólií (napríklad že detailne skúma účtovné závierky spoločností, ktorých akcie nakupuje). Taktiež je dôležité spoplatnenie jej produktov. Ak spoločnosť moje prostriedky zhodnocuje zaujímavým spôsobom, tak aj jej zamestnanci, portfólio manažér so svojím tímom dostávajú mzdu a taktiež réžia danej ISS nebude nulová. Preto vždy nejaké poplatky budú, či už vstupné, manažérske, výkonnostné alebo neobľúbené výstupné. Poplatky sú ale samostatnou kapitolou v rámci investovania a keďže prakticky každá forma investovania ich zahŕňa (napríklad aj rýchlosť transakcie pri platbe BitCoinom sa odvíja od výšky poplatku, ktorý ťažičom kryptomeny doprajete), tak ich nepovažujem za podstatné rozoberať v tomto článku. Ide len o finálne štádium, ktoré bude rozdeľovať podielové fondy na viac, či menej výhodné.
Na čo si dať pozor, aké sú tipy či rady pri investovaní do podielových fondov?
Pozor si treba rozhodne dať pri voľbe správcovskej spoločnosti, a to najmä z dôvodu výnosu, ktorý môžem predpokladať. Skúsim to zodpovedať protiotázkou. Zverím svoje prostriedky portfólio manažérovi, ktorý má 2 roky skúseností alebo 20ročné? Zverím ich spoločnosti, ktorá existuje 20 alebo 200 rokov (áno, sú aj také, skúste si vygoogliť, či máme nejakú zo začiatku 19. storočia)? Tu bude tiež zohrávať svoju úlohu aj výška poplatkov. Rovnako treba tiež myslieť na to, že ak ste sa rozhodli investovať na nejaký časový horizont. Vaše peniaze nie sú zablokované ako na termínovanom účte, ALE je žiadúce dopriať im čas, ktorý ste zamýšľali. Preto dynamickejšie investície nemajú predstavovať Vašu akútnu rezervu, ktorú by ste potrebovali využiť napríklad v čase výpadku Vášho príjmu.
Investovať pravidelne alebo jednorazovo?
Na takýto účel môže pokojne poslúžiť účet v banke alebo ak predsa len budeme pozerať na fondy, tak určite veľmi konzervatívne peňažné fondy. Ak sa budeme baviť o rizikách samotného investovania do podielových fondov, tak dobre diverzifikovaný fond ich sám eliminuje. Či už sa bavíme o politickej situácii v súvislosti so štátnymi dlhopismi, ziskovosťou pri akciových spoločnostiach alebo likviditou pri nehnuteľnostiach. Predposlednou radou bude môj spôsob, ako zodpovedať otázku či investovať do podielových fondov „pravidelne alebo jednorazovo?“ Odpoveď je: kombináciou. Pravidelne si investujte a v prípade poklesu trhu zainvestujte jednorazovo. Takto využívate vo svoj prospech bezpečnejšiu formu pravidelnosti a kombinujete ju s vyšším potenciálom jednorazovej investície. Toto je však témou pre samostatný článok. Poslednou radou bude určite využiť pomoc finančného odborníka, kvôli sledovaniu vývoja trhov a tiež preto, že podielových fondov je vo svete cez 10.000. Dúfam, že sa Vám môj príspevok páčil a prajem Vám pekný deň.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.