V dnešnej konzumnej dobe sme si už zvykli na spôsob života – keď niečo chcem, tak si to hneď aj kúpim. V lepšom prípade za svoje, v tom horšom na dlh. Veď mám kreditnú kartu, alebo si zoberiem spotrebný úver…
Ukazuje sa to aj pri financovaní bývanía. Ešte aj v súčasnosti sa stretávam s klientami, ktorí pri otázke na to, koľko si potrebujú požičať na bývanie odpovedia – ideálne celú sumu a ešte aj niečo na rekonštrukciu.
Prečítajte si tiež: Efektívne tipy ako ušetriť peniaze v rodinnom rozpočte
V rámci regulácie hypoték zo strany NBS je však už dnes nevyhnutné disponovať vlastnými zdrojmi vo výške min. 10% z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Ideálne je nastaviť sa na 20 %, pretože tam regulácie zo strany NBS smerujú.
Napriek všetkým starostiam, ktoré dennodenne riešime, žijeme v dobe, ktorá najviac praje obyvateľstvu. V Európe nemáme vojny, no podľa prieskumov sú dnes ľudia menej šťastní ako v 50. rokoch minulého storočia.
Častokrát to súvisí aj s tým, že sa dostali do úverovej pasce, resp. úverového kola. Na pokrytie svojich existujúcich záväzkov si neustále berú nové úvery, aby tie staré stíhali splácať.
Za mesiac júl 2018 vyhlásilo osobný bankrot 1278 ľudí na Slovensku, čo je v medziročnom porovnaní s júlom 2017 nárast o 72,47 %. Prispela k tomu aj zmena legislatívy, ktorá zjednodušila podmienky osobného bankrotu.
Prečítajte si tiež: Máte aj vy ZLÚ platobnú DISCIPLÍNU? Vyskúšajte túto STRATÉGIU…
Ako predísť tejto situácii?
Dôležité je finančné plánovanie. Možno ste už počuli vetu:,,Ľudia neplánujú zlyhávať, ale zlyhávajú pri plánovaní.“
Finančné plánovanie nie je o výške mesačného zárobku. Stretol som sa viackrát s tým, že klienti s príjmom napr. 700 EUR/mesačne boli schopní postupne si vytvoriť rezervu vo výške ich ročného príjmu a naopak, klienti s mesačným príjmom na úrovni 1500 EUR by nedokázali vykryť viac ako 1,5 mesiaca svojich výdavkov.
Doba sa mení a preto je potrebné cielene si tvoriť finančnú rezervu.
V minulosti počas školení obchodných partnerov sa každý predbiehal v tom, kto má výhodnejší úver. Dnes tí istí partneri hovoria o novinkách v rámci sporiacich produktov pre klientov.
Prečítajte si tiež: Ako robiť SPRÁVNE finančné ROZHODNUTIA !
Ako začať?
Pravidlo č. 1: Najskôr odlož 10% zo svojho príjmu a potom rieš všetky ostatné výdavky.
Pravidlo č. 2: Kupuj veci, ktoré potrebuješ, nie ktoré chceš
Pravidlo č. 3: Kúpu vecí vyššej hodnoty si dobre premysli, nekonaj hneď na základe emócii
Pravidlo č. 4: Skús sa poradiť o kúpe s niekým z okolia
Ak vás tento článok zaujal, tak nás zdieľajte.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.