„FINANČNÁ MOZGOVŇA (séria článkov k inšpirácii finančných profesionálov, rozvoju kritického myslenia, k pohode a prosperite, s nadhľadom a pragmaticky)“
—
Keď človek robí niečo s láskou, napríklad hobby, lebo ho to mimoriadne baví a teší, tak zvyčajne zabudne aj ako čas letí, zabudne na hlad a smäd a dokáže to robiť celé hodiny. Hovorí sa tomu aj, že sa dostal do štádia plynutia – FLOW. Čím viac činností človek dokáže realizovať v tomto štádiu, tým viac dobrých výkonov podáva, tým viac šťastia a radosti a sebauspokojenia pritom zažíva. Tým je zdravší a imúnnejší voči chorobám.
Tvorba autora článku: https://www.martinus.sk/authors/Emil-Burak
Šťastím je cesta k cieľu
Ľudí často nezaujíma cesta k cieľu, ale len a len cieľ cesty. Prečo? Lebo sú zblbnutí z diktátu trhovej ekonomiky (hlad po výsledkoch, cieľoch, zisku, profite a benefite za každú cenu „aj cez mŕtvoly“). Neuvedomujú si jednoduchosť faktu, že oveľa väčším šťastím je cesta k cieľu ako cieľ samotný.
Výsledok na trhu je síce dôležitý z hľadiska ekonomického efektu, ale šťastným sa človek sociálne stáva nie a priori tým, že dosiahne cieľ. Ale múdro práve tou cestou k tomu cieľu. Znie to neuveriteľne, ale trojtisícročná evolúcia ľudstva (i všetky kvalitné knihy o šťastí) potvrdila a neustále potvrdzuje, že je to tak. V tej súvislosti je otázkou dňa i aktuálne imperatívom hektickej doby a snahe po najvyššej kvalite života logická dilema človeka. Tá znie: Ako maximalizovať svoj vlastný výkon tak, aby bol výsledok z výkonu (práce, činnosti) čo najlepší, ale súčasne, aby sa ľudia na to „narobili“ čo najmenej a súčasne mali pritom čo najviac uspokojenia (radosti, nadšenia, potešenia, satisfakcie až mentálneho orgazmu) z toho?
Know-how FLOW
Know-how sa prekladá „vedieť ako na to“ (zručnosť i znalosť). Kde nájsť zázračný liek, či dostupný recept na čo najlepší výkon? Je ním fenomén zvaný „FLOW“.
Flow, pri mojom kliknutí na internet mal v roku 2016 viac ako 721 tisíc hypertextových odkazov, ale v roku 2017 (23.7. 2017) už 884 miliónov a v roku 2018 som to už prestal skúšať😊. Širokospektrálny význam i preklad tohto, pôvodne anglického, termínu znamená jazykovo (filologicky) najmä pojmy: plynutie, prúd (tok – hmota, voda, elektrina), tok, tiecť, prúdiť, plynúť, pretekať, atď. Vyzdvihneme však najmä psychologický význam tohto pojmu.
FLOW – je duševný stav, pri ktorom je osoba ponorená do určitej činnosti tak, že nič iného sa jej nezdá dôležité. Je to okamih, kedy sa jej telo alebo myseľ vzopne k hraniciam jej možností vo vedomej snahe dosiahnuť niečo obtiažne, čo stojí za to. Takto tento pojem pomenoval a vysvetlil psychológ Mihaly Csikszentmihalyi už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Podľa neho je flow totálne sústredená motivácia a cieľavedomé zaujatie, pri ktorom človek plne ovláda svoje emócie, ktoré mu pomáhajú k lepšiemu výkonu v jeho činnosti. Vo flow nie sú emócie len ovládané a usmernené, ale pozitívne naladené a zapojené do riešenia úlohy. Pokiaľ je človek otrávený alebo znepokojený, väčšinou nemôže dosiahnuť flow. Známkou flow je pocit spontánnej radosti (viac o tom v mojich knihách POHODOU K PROSPERITE alebo SEBAROZVOJ) alebo nadšenie pri vykonávanej činnosti a hlboké sústredenie sa výhradne na vykonávanú aktivitu človeka.
Prečítajte si tiež: Náročné začiatky každého finančníka
Tréning pomáha
Docieliť flow sa dá natrénovať a nacvičiť. Flow znamená priamo najmä plynutie (buď ako voda) a nepriamo o ňom bravúrne prehovoril jeden slovenský klasik, ktorý ako poeta zaknihoval myšlienku v tomto zmysle: čas večne plynie, čas je večný – len Tvoja práca, Tvoj dobrý skutok a veľký čin zostane nekonečný! Flow – v praxi „v zrozumiteľnej reči nášho kmeňa“ znamená najmä situáciu vtedy, keď plnohodnotne sa stala práca zábavou (nie „utrpením“) a škola hrou (nie „trápením“). V princípe teda ide o plne a dokonale koncentrovanú pozornosť k tvorbe milovaného produktu. Ide o absolútne sústredenú motiváciu v sebarealizácii a predstavuje totálne pohrúženie sa a vlastné opojenie z obľúbenej činnosti (akýsi očarenie vlastným mentálnym orgazmom).
Od roku 2015 existuje na slovenskom trhu aj kniha „Mihaly Csikszentmihaly: FLOW – psychológia optimálního prežívania (Citadela 2015)“, ktorú pre dôslednejších záujemcov o problematiku odporúčam do pozornosti.
Mať aj záložný plán B
Ak sa usiluje poradca o objektivizáciu, hľadá optimálne riešenie. To spočíva aj v schopnosti mať tzv. „zadné dvierka“ alebo záložný plán B na situáciu, keď zlyhá plán A. Ide o tzv. indikatívne plánovanie, ktoré využíva viac možností a pripravuje plán minimálne v 3 scenároch: katastrofický (čo najhoršie sa môže stať), optimistický (čo najlepšie sa môže stať) a realistický (čo sa v praxi s najvyššou pravdepodobnosťou aj stane).
Výhry nás bavia, motivujú a inšpirujú. S humorom sa žije ľahšie, lebo aj slovo dôvtip je odvodené od slova vtip. Pointa tkvie v tom, že FLOW možno nacvičiť a natrénovať (podobne ako jógu, meditáciu i iné zdanlivo ťažké a nedostupné veci). Všetko záleží od postoja a vôle človeka. Pointa je však súčasne tandemom výzvy i vízie, nie vždy však aj výhry. Výhra v sebarozvoji tkvie okrem know-how flow, totiž aj v znalosti o tom, že muzikanti to majú v živote ľahšie ako športovci. Prečo? Lebo tí stále vyhrávajú 🙂.
Prečítajte si tiež: Ako rozpoznať kvalitného finančného poradcu?
Vedieť sa zaľúbiť do svojej činnosti
FLOW – znamená zaľúbiť sa do činnosti a dokázať pri nej sa tak zahĺbiť a ponoriť, že zabudnete na všetko ostatné. Ak v niečom chceme vynikať, nestačí k tomu len naša akivita, láska, túžba, vášeň, nadšenie – ale aj pravidelné prekonávanie prekážok, určité obety, ústupky, mozole, pot, úsilie, poctivý tréning (docieliť minimálne 10 tisíc opakované k zdokonaleniu nášho ovládania nášho najmilovanejšieho produktu). Kto sa na to dá, musí byť pripravený a ochotný vždy vykročiť z tieňa, prekonať zónu svojho komfortu a kráčať ďalej a vpred nielen v peknom počasí (pohoda), ale aj v čase búrok a psieho počasia (nepohoda). Mal by vedieť komplexne a plnohodnotne precítiť, že namiesto výhovorky vždy vidieť výzvu a namiesto toho, prečo sa to nedá (dôvody ako to neurobiť), hľadať cestu (spôsoby ako to urobiť) realizácie.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.