Plánujete dovolenku, služobnú cestu do zahraničia, navštíviť rodinného príslušníka žijúceho mimo Slovenska alebo len na nákup za hranice?
Ak áno, viete, že pri lekárskom ošetrení v zahraničí zdravotná poisťovňa nemusí preplatiť liečebné náklady v plnej výške (ani cez Európsky preukaz poistenca) a pri ošetrení v súkromnom zariadení ich neprepláca vôbec?
Ak počas roka cestujete do zahraničia, v rámci Európskej únie ste pri ošetrení kvôli zdravotným komplikáciám, krytí tzv. európskym preukazom zdravotného poistenia (EPZP). Ten Vám na požiadanie vystaví Vaša zdravotná poisťovňa, v ktorej ste poistení – Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera alebo Union. Väčšina ľudí má dnes už EPZP vybavený.
Tento preukaz však neplatí bezvýhradne v akejkoľvek situácii.
Prečítajte si tiež: Na čo si dať pozor pri uzatváraní neživotného poistenia?
Je potrebné vedieť, že EPZP:
- nekryje spoluúčasť poistenca pri poskytovaní potrebnej zdravotnej starostlivosti,
- platí len v zmluvných zdravotných zariadeniachnapojených na verejný systém zdravotného poistenia v štáte pobytu – nevzťahuje sa teda na ošetrenie u súkromných lekárov,
- nekryje náklady na prípadný prevoz do SR, repatriáciu pri úmrtí a ani asistenčné služby,
- platí len vo vymenovaných krajinách – členských krajinách EÚ.
Situácie ako výjazd horskej služby, krádež dokladov, poruchu automobilu, či škodu, ktorú spôsobíte na zdraví alebo majetku niekoho iného, samozrejme nie sú cez systém štátneho zdravotného poistenia kryté vôbec.
Obzvlášť opatrní by ste však mali byť vtedy, ak cestujete do štátov, ktoré nie sú súčasťou Európskej únie alebo Vašou destináciou je štát mimo Európy. Európsky preukaz poistenca vás v krajinách mimo EÚ a mimo Európu totiž nekryje vôbec. Prípadné ošetrenie vás alebo vášho blízkeho v týchto prípadoch môže vyjsť preto veľmi draho.
Ako sa dá zabezpečiť to, aby Vám zdravotné komplikácie počas zahraničnej cesty nespôsobili zbytočné finančné problémy?
Na krytie podobných udalostí by ste mali mať zakúpené komerčné cestovné poistenie. Ak teda cestujete do krajín Európskej únie, vhodným krytím je kombinácia EPZP a komerčného cestovného poistenia.
Prečítajte si tiež: Poistenie úveru v BANKE? Ani NÁHODOU!
Existujú 2 druhy komerčného cestovného poistenia:
- Krátkodobé – tento typ poistenia je vhodným riešením vtedy, ak do zahraničia cestujete počas roka maximálne 1 až 2 krát do roka alebo si Vami požadovanú dĺžku cesty neviete poistiť v rámci ročného cestovného poistenia.
- Dlhodobé – v tomto význame ide o ročné cestovné poistenie platné 1 rok od jeho zakúpenia.
Aj pri jednej dovolenke za rok je odporúčané si porovnať ceny vyššie uvedených typov poistení, to znamená, koľko by Vás stálo ročné poistenie v porovnaní s krátkodobým cestovným poistením. Až na niektoré špecifické prípady, ideálnym riešením je zakúpiť si ročné cestovné poistenie. Medzi jeho hlavné výhody patrí hlavne:
- máte ho k dispozícii kedykoľvek,
- platí 1 rokod zakúpenia,
- výrazne nižšia cena v porovnaní s krátkodobým cestovným poistením,
- kryje Vás 24 hodín denne, 365 dní v roku,
- nemusíte si „držať“ v hlave či máte/nemáte zakúpené cestovné poistenie (napr. pri náhodnom vycestovaní do zahraničia),
- počas roka môžete vycestovať kedykoľvek a ľubovoľný počet krát (väčšinou býva obmedzená dĺžka 1 cesty),
- nemusíte si ho pred cestou špeciálne aktivovať (ako to býva napríklad zvykom pri cestovnom poistení vydávanom ku platobným kartám).
Prečítajte si tiež: 4 príklady z praxe, pre ktoré je mať potrebné KVALITNÉ POISTENIE
Horská záchranná služba a jej výjazd
Zvláštnou kapitolou je výjazd horskej záchrannej služby (HZS) k zranenému človeku. Ako sa uvádza na web stránke HZS, „HZS organizuje a vykonáva záchrannú činnosť, transport a neodkladnú dopravu pri záchrane osôb.“ Zároveň je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, konkrétne v odbore urgentná medicína.
Systém štátneho zdravotného poistenia takúto zdravotnú starostlivosť horskej služby totiž neprepláca. Ak sa teda v horách dostanete do kritickej situácie a je nutný výjazd HZS, nezabudnite na to, že ste povinný uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo pátraním. Ich výška sa môže podľa aktuálneho cenníka HZS pohybovať v stovkách až tisíckach eur.
V rámci cestovného poistenia býva takáto pomoc záchranárov krytá. Na čo si však treba dať zvlášť pozor, je skutočnosť, že komerčné cestovné poistenie do zahraničia vás štandardne nekryje na Slovensku. Veľa ľudí si totiž myslí, že ak majú zakúpené cestovné poistenie do zahraničia, toto ich kryje aj na Slovensku, napríklad pre výjazd HZS.
Ak máte teda zakúpené poistenie na lyžovačku do rakúskych Álp, toto Vás nemusí automaticky kryť aj pre prípad výjazdu HZS v Tatrách na Slovensku. Poisťovne ponúkajú produkty, ktorými si tieto prípady viete pripoistiť aj na prípady, keď cestujete do slovenských hôr.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.