Rozhovor s finančným odborníkom Dávidom Jenčíkom na tému 3.pilier. V čom spočívajú najväčšie výhody 3.piliera? Aké daňové úľavy je možné si naň uplatniť? Ako ho nastaviť? Na všetky tieto otázky nájdete odpoveď v tomto článku.
V čom vidíte najväčšie výhody 3.piliera pre zamestnancov?
Jedná sa o zvýšenie ich príjmu. Jediný rozdiel je v tom, že úžitok z týchto peňazí budú môcť čerpať až na dôchodku. Vôbec to ale nevadí, pretože súčasná demografická situácia ukazuje, že za 20 rokov bude dvojnásobný počet dôchodcov oproti dnešku a za 40 rokov bude dokonca až trojnásobný počet. Vtedy bude pomer pracujúcich a dôchodcov 1:1. Jediným riešením je dôsledná celoživotná systematická príprava na dôchodok a do tejto prípravy rozhodne patrí aj tretí pilier.
Prečítajte si tiež: Prípravu do dôchodku treba brať ako SAMOZREJMOSŤ !
Aké sú možnosti daňových odpočtov pri 3.pilieri pre zamestnancov?
Štát si uvedomuje demografickú situáciu na Slovensku. Jedno číslo hovorí za všetky a dnes sme 3 najmladšia krajina EU a za pár desiatok rokov budeme prvá najstaršia. Preto štát zvýhodňuje ľudí, ktorí si šetria na dôchodok. Zvýhodňuje ich aj v treťom pilieri a to konkrétne takým spôsobom, že si môžu vrátiť dane zo svojich príspevkov do tretieho piliera, maximálne však do výšky 180€.
Prečo by ste odporučili zamestnávateľom zaviesť 3.pilier pre svojich zamestnancov?
Som názoru, že správny podnik sa nemá pozerať na svojich zamestnancov ako na stroje, ktoré vytvárajú jeho zisk ale ako tím ľudí a má hľadieť aj na ich rozvoj a blahobyt. Považujem za zodpovedné, ak firma myslí aj na budúcnosť svojich zamestnancov, keď raz už nebudú u nej vládať spracovať. Odhiadnúc od toho, čo je správne, aj štát podporuje takéto podniky. Ak sa pozreme na tretí pilier ako formu zvýšenia mzdy pre zamestnancov, tak z tejto „mzdy“ je podnik oslobodený od daňového a odvodového zaťaženia, čo je veľké finančné plus.
Odhliadnúc od tohto, štatistiky hovoria jasne, firmám sa po zavedení tretieho piliera zníži fluktuácia zamestnancov a teda sa znížia aj náklady. Náklad na tretí pilier teda prináša pre podnik okrem morálneho aj ekonomický úžitok.
Ako je najlepšie nastaviť 3.pilier, tak aby to bolo čo najneefektívnejšie pre obe strany?
To záleží od možnosti tej-ktorej firmy. Firma na východe Slovenska, u ktorej teraz zavádzame tretí pilier sa rozhodla podľa môjho názoru pre veľmi spravodlivý model. Čím je dlhšie zamestnanec vo firme o to má nárok na vyššiu odmenu. Táto firma šetrí vždy dvojnásobok toho, čo si vkladá zamestnanec. Toto považujem za seriózny prístup.
Prečítajte si tiež: 3 KROKY ako si vytvoriť ŠVAJČIARSKY dôchodok
Kedy majú zamestnanci nárok na úspory z 3.piliera a za akých podmienok?
Ak sú 3. alebo 4. riziko alebo určité umelecké povolania, majú nárok na dôchodok vo veku 55 rokov. Ak nie sú, tak až vo veku 62 rokov. Žial, v prípade invalidity majú nárok po priznaní invalidného dôchodku. Spôsoby výberov sú viaceré, môže sa jednať o jednorázové vyrovnanie, dočasný alebo doživotný dôchodok. Konkrétne riešenia odporúčame klientom na základe viacerých faktorov ako napríklad, či plánujú pracovať na dôchodku alebo ísť do predčasného, koľko majú rokov a aké majú možnosti u zamestnávateľa alebo aj podľa toho, aký majú zdravotný stav.
Aké zmeny zo strany štátu môžeme očakávať v oblasti 3.piliera?
Niekedy mám pocit, že skôr sa dá predpokladať rozpad uránu ako plánovať budúcu legislatívu. V kuloároch sa povráva, že štát chce zvýhodniť ešte viac tento produkt a chce to tento rok.
Ako ideálne nastaviť zmluvu 3.piliera? Ktoré fondy odporúčate? Prečo?
Čím dlhšie podnikám ako finančník o to viac som názoru, že táto oblasť je umenie a nie tabuľková veda. Čo môže byť dobré pre jedného nemusí byť dobré pre druhého. Vo všeobecnosti však platí, ak klient v akomkoľvek momente za posledných 100 rokov investoval do globálnych akciových fondov na 5 ročnom horizonte, šanca, že zarobí bola 70% a že prerobí bola 30%. Ak tento horizont mal 10 rokov, šanca že zarobí bola 95%. Ak horizont bol 15 ročný, tak v minulosti vždy zarobil. Záleží teda na tom, koľko má klient času a ako je schopný zvádať investičné riziko.
Odporúčate prerobiť zmluvy so starým dávkovym plánom a prečo?
Vo všeobecnosti áno. Nové zmluvy ponúkajú možnosť daňových výhod a sú tam nižšie poplatky za správu.
Prečítajte si tiež: Ako sa čo najlepšie pripraviť do Dôchodku?
Bude stačiť zamestnancom na dôchodok len samotný 3.pilier?
Tento produkt je jeden z pilierov dôchodku, čim bude dôchodok klienta postavený na viacerých pilieroch o to bude stabilnejšie stáť.