Touto témou, resp. článkom asi zatnem do živého. Najmä hejteri vnímajú túto tému kontroverzne. Robiť či nerobiť finančné poradenstvo? Prívrženci majú v tejto otázke jasno, najmä ak sa touto profesiou živia alebo úspešne v nej podnikajú. Spomeniem nielen výhody ale aj úskalia tohto povolania.
(NE)VÝHODY
„Naháňanie klientov“
Poznáte nejaké podnikanie, kde by ste nemuseli oslovovať potencionálnych zákazníkov? Určite sa také nájdu, je ich však žalostne málo a pasívny prístup k zákazníkovi nikomu nepriniesol bohatstvo. Áno veľa ľudí to môže vnímať negatívne. Predovšetkým tí, ktorí „nič nepotrebujú“ alebo tí z nižšej príjmovej skupiny, ktorí patria skôr do kategórie dlžníkov a sú radi, keď ďalší mesiac nezačínajú mínusom z predchádzajúceho. Nech robíte akúkoľvek profesiu, tak je potrebné nielen získavať nových klientov a venovať sa existujúcim. Finančné poradenstvo má však nie príliš pozitívnu históriu a preto sa akvizovanie nových klientov vníma negatívnejšie viac ako v akejkoľvek inej profesii.
Silná „konkurencia“
Aj táto nevýhoda môže byť relatívna. Faktom ale je, že existuje množstvo rýchlokvasených poradcov, ktorí sú tu týždeň a tvária sa ako profesionáli. Narobia kopec neplechy a potom po nich ani smrad nezostane. Nuž finančné poradenstvo stále láka množstvo „šuflikantov“ a keďže nejaká ta regulácia na SVK už prebehla, tak stále nie je úplne dostatočná. Koniec koncov v každej profesií sa nájdu aj takí ľudia, ktorí to myslia vážne a aj takí, ktorí to berú len na privyrobenie. Vďaka tomu je na trhu obrovské množstvo finančných sprostredkovateľov, ktorí možno ani nie sú aktívni ale ľudia ich vnímajú ako poradcov. Pravdou je, že tých kvalitných je na trhu veľmi málo. Pokiaľ tomu neveríte, tak skúste hneď v tejto chvíli vymenovať aspoň troch, od ktorých by ste si nechali naozaj sami poradiť. 🙂
Prečítajte si tiež: Aké majú ľudia predsudky voči FINANČNÍKOM?
Negatívna minulosť
Tento bod úzko súvisí s tými predchádzajúcimi. V minulosti sa veľa rôznych poradcov, najmä poisťovákov snažilo po revolúcii presadiť na trhu. Prišli prvé komerčné poisťovne na trh a keďže neboli mobilné telefóny a najjednoduchšia cesta bola „zvonkohra“, tak títo distribútori obiehali bytovky. Spôsobilo to negatívny, najmä otravný pohľad no profesiu predajcov životného poistenia. Dodnes si bežní ľudia spájajú „sakáčov“ hlavne s poisťovákmi, čo samozrejme nie je vždy ten správny pohľad. Trh sa zmenil a aj spôsob oslovovania je dnes oveľa profesionálnejší. Finanční poradcovia oslovujú klientov na základe pozitívnych referencií. Veľa uvedomelých ľudí, najmä tých dobre zarážajúcich službu finančného poradcu aj sami vyhľadajú. Stále sa však nájdu ľudia, ktorí budú vyťahovať minulosť a na základe nej hodnotiť prítomnosť, čo pochopiteľne nie je veľmi racionálne.
Prečítajte si tiež: Využiť, či nevyužiť služby finančného PORADCU?
Zlá skúsenosť
Samozrejme, že ani finančné poradenstvo nie je výnimkou a s nižšou profesionalitou v minulosti sa spája aj väčšia nespokojnosť. Samotná finančná gramotnosť na Slovensku je aj dnes stále veľmi nízka a nič lepšie to nebolo pred desiatimi a už vôbec nie pred dvadsiatimi rokmi. Negramotní boli aj samotní poradcovia a keďže nemali dostatok informácii, tak často predávali investovanie do akcií na tri roky, či predražené investičné životné poistenia na rovnaké časové obdobie. Inými chybami boli zlé nastavené krytia v poisteniach alebo v niektorých extrémnych prípadoch odporúčanie nebankových subjektov za účelom vyššieho zhodnotenia. Dnes je trh oveľa vzdelanejší a aj poradcovia si uvedomujú, že zle mienené rady znamenajú začiatok konca, najmä v dnešnom svete. Taktiež pomáhajú rôzne mysteryshopingy, či kontroly zo strany NBS, ktoré čistia trh a zabezpečujú vyšší štandard služieb ako kedysi.
VÝHODY
Osobnostný rozvoj
Je veľmi málo profesií, kde by sa mohol človek tak komplexne rozvíjať ako vo financiách. Od obchodných – komunikačných, manažérskych, riadiacich, finančných cez podnikateľské zručnosti. Vystupovanie je samozrejmosťou a všeobecný prehľad patrí k práci s ľuďmi. Samozrejme všetky tieto veci si môže študovať vo svojom voľnom čase ktokoľvek, no však finančné poradenstvo to priam vyžaduje. Práca s ľuďmi je v akejkoľvek oblasti najťažšia. Obzvlášť keď človek pracuje s dôverou, ktorá je vo financiách taká kľúčová. Tí najúspešnejší finančníci musia na sebe pracovať dennodenne a neustále sa prispôsobovať meniacemu trhu a novým trendom v danej oblasti.
Prečítajte si tiež: Ako rozpoznať kvalitného finančného poradcu?
Nadštandardné príjmy
Nie je tajomstvo, že v hospodárstve Slovenskej republiky sú najvyššími príjmami práve oblasť IT a finančné poradenstvo. Nie je to náhoda, keď si uvedomíme, že v dnešnej dobe sa bez PC a technológii nikde nepohneme rovnako aj bez peňazí. Tie sú potrebné na všetko od stravy, cez oblečenie až po cestovanie do práce. Finančné produkty dnes využíva každý, či už si založí účet na posielanie výplaty od zamestnávateľa alebo si musí podľa zákona poistiť auto. Nehovoriac o hypotéke, ktorá je pre mnoho ľudí jediným riešením ako si môžu zabezpečiť strechu nad hlavou. S peniazmi sú spojené takmer všetky naše obľúbené aktivity a ako sa hovorí s nimi je to ťažké a bez nich ešte ťažšie – či to bol iný príklad… 🙂
Časová flexibilita
Azda najväčším benefitom v každom povolaní je časová flexibilita. Pre veľa ľudí je to ešte dôležitejšie ako samotná pláca za vykonanú prácu. Nie je nad slobodným rozhodnutím, čomu a kedy sa budem venovať. Finančné poradenstvo to umožňuje v plnej miere. Dôvodom je najmä to, že drvivá väčšina poradcov vykonáva túto profesiu na živnosť a s tým je spojená aj určitá sloboda ale s ňou je úzko spojená aj zodpovednosť. Pre niektoré typy ľudí to môže byť až deštruktívna kombinácia. Pre tých správnych naopak akcelerátor k úspešnej kariére a rozvoju. Atraktívne to môže byť taktiež pre ľudí, ktorí zvažujú zmenu profesie a nemôžu hneď opustiť zamestnávateľa. Rovnako príťažlivé to môže byť aj pre študentov, či mamičky na materskej. Vďaka flexibilite si každý môže prispôsobiť svoje tempo a postupne sa postaviť na nohy a spustiť profesionálnu kariéru finančníka.
Prečítajte si tiež: Budúcnosť finančných služieb
Životný štýl – Image
Finančné poradenstvo sa prezentuje v prvom rade konzervatívnym oblečením, ku ktorému by nemala samozrejme chýbať kravata. V našich končinách je to najvyššia pracovná forma „monteriek“, ktoré prezentujú slušnosť a úroveň. Samozrejme na trhu stretneme množstvo takých, ktorým to je jedno ale títo v prvom rade túto úroveň znižujú. Pozrite si kdekoľvek na svete profesiu finančníka a nielen jeho. Veľmi podobnou a blízkou profesiou sú aj právnici, ktorí si rovnako zachovávajú svoju profesionalitu aj prostredníctvom oblečenia. Rozdiel je najmä v tom ako často potrebujeme za život právnika a ako často využívame rôzne finančné produkty. Je to neporovnateľné a aj v tom tkvie perspektíva tejto profesie. Životným štýlom je aj samotné nikdy nekončiace vzdelávanie a pravidelné stretnutia na v rôznych hoteloch, reštauráciách či kluboch väčšinou na tej najvyššej úrovni.
Pasívny príjem a kariéra
Nie každá firma umožňuje kariérny rast. Tie poradenské, hlavne tie veľké to majú ako samozrejmosť. Väčšinou sú to obchodnícke, manažérske alebo riaditeľské pozície, ktoré umožňujú neustále napredovať a zároveň budovať pasívne zdroje príjmov. Pre ambicióznych ľudí je to skvelá príležitosť ako si splniť svoje ciele a pomôcť tak aj iným ľudom k úspechu. Finančné poradenstvo je zaujímavé aj po tej stránke, že je možné ho poskytovať takmer kdekoľvek. Vie sa uplatniť aj v regiónoch z nižšími ale aj z vyššími príjmami. To je aj jeden z dôvodov prečo sa nerozdeľuje toto podnikanie na mladých alebo starých, mužov alebo ženy ale na schopných a tých ostatných. To, či bude niekto úspešný alebo nie je najmä zakotvené v jeho postoji, aktivitách a schopnosti prekonávať prekážky.
Prečítajte si tiež: Náročné začiatky každého finančníka
Spoznávanie veľkého množstva nových ľudí
Radi spoznávate nových ľudí a radi sa nimi aj obklopujete. Finančné poradenstvo je tým správnym riešením. Táto práca je v prvom rade o ľuďoch a práci s ľuďmi. Je málo oblastí, kde by ste dokázali v tak krátkom čase spoznať toľko rôznych a rozličných osobností. Táto profesia si to priam vyžaduje a bez zoznamovania ani nie je možné byť úspešným. To čo je v dnešnom svete obrovsky cenné je poznať ľudí na tých správnych miestach. Poskytovanie finančných služieb to dokáže poskytnúť, pokiaľ sa tomu človek venuje naplno a neustále to aj rozvíja. Dobrých kontaktov nikdy nie je dosť preto každá profesia, ktorá pomáha rozširovať nové siete je veľmi prínosná. Pokiaľ však ale nemáte radi ľudí a neviete s nikým dlho vydržať v jednej miestnosti, tak práca finančného poradcu asi nebude pre vás to pravé orechové.
Cestovanie
Semináre, konferencie, rozvojové programy alebo rôzne produktové školenia si veľakrát vyžadujú cestovanie. Tí ľudia, ktorí radi spoznávajú nové mestá, miesta a hotely si budú pochvaľovať podnikanie v oblasti financií. Väčšina poradenských spoločností umožňujú cestovanie za zážitkami alebo pracovné dovolenky, ktoré sú veľmi atraktívne pre tých najschopnejších. Nielen samotné firmy ale aj finanční partneri podporujú takéto výlety, prostredníctvom ktorých sprostredkovatelia nielen cestujú ale aj spoznávajú. Cestovanie je súčasťou životného štýlu finančníkov a veľa z nich si bez neho nevie túto profesiu ani len predstaviť.
Prečítajte si tiež: Dôvera u klienta: Ťažko ju získať, ľahko ju stratiť
Bezpečné podnikanie
Keď si pozrieme štatistiky, tak zistíme, že osem z desiatich podnikateľov do piatich rokov skrachuje. Dôvodom sú veľakrát nedostatočné finančné prostriedky, nezisková oblasť podnikania alebo nedostatočný marketing. Finančné poradenstvo je v prvom rade sprostredkovanie obchodu. Spojenie ponuky finančných domov – produktov a dopytu ľudí, ktorí si chcú splniť svoje ciele. Kvôli tomuto faktu neprichádzajú poradcovia do výraznej finančnej straty. Keď svoju službu nepredajú, tak nepodstupujú také veľké riziko ako keď niekto niečo vyrobí a nepredá. Investujú najmä svoj čas, energiu a peniaze (spojené najmä so školeniami, kávičkami, cestovaním a kanceláriou).
Samozrejme sa nájdu aj takí, ktorí sa svojimi nesprávnymi rozhodnutiami dostanú do začarovaného kruhu a finančných problémov. Dôvodom však väčšinou je ich nesprávny postoj k peniazom a precenenie svojich možností. Pravdou však je, že podnikanie vo financiách vie byť veľmi výnosným biznisom. Keď sú zdroje rozložené v správnom pomere so správnymi aktivitami. Rozhodnutie je na každom individuálne.
Oplatí sa teda robiť finančné poradenstvo?
Nevýhody spomenuté v prvej časti článku dokážu byť zároveň aj výhodami, pokiaľ sa na ne pozeráme správnou optikou. Výhod je však oveľa viacej a záleží len každom jednom človeku ako ich dokáže využiť a pretaviť v prospech úspešnej kariéry. Finančné poradenstvo bolo, je a bude stále veľmi perspektívna oblasť podnikania. Najmä pre tých, ktorí sa neboja príležitostí, pracovať a majú chuť na sebe pracovať.
Vždy sa nájdu kritici tejto profesie ako aj jej zástancovia a či už sa to ľuďom páči alebo nie, tak si našla táto služba svoje miesto na trhu, neustále sa bude etablovať a stále viac udomácňovať na našom trhu. Neustále rastie počet ľudí, ktorí si bez tejto služby nevedia už život ani predstaviť, šetrí im drahocenný čas a peniaze a pravidelne ju využívajú. V dlhodobom horizonte si buď môžeme vybrať miesto na strane klienta alebo poradcu. V obidvoch prípadoch bude platiť, že nevyužívať túto profesiu alebo v nej nepôsobiť bude znamenať prichádzať o peniaze. 🙂
Poznámka autora: Pod pojmom finančné poradenstvo chápme prosím finančné sprostredkovanie. Sú to síce dve rozdielne profesie ale článok je určený najmä bežnému čitateľovi, ktorý tieto rozdiely nerozlišuje. Ďakujem.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.