Poznáte to, otvoríte skrinku a z nej vám vypadne halda zmlúv, v ktorých sa vôbec nevyznáte. Chcete zistiť koľko a kam platíte a neviete sa dopátrať k informáciám. Hľadáte dokumenty k hypotéke aby ste si preverili akú máte sadzbu a nie a nie sa k nej dopátrať. Finančné portfólio obsahuje z pravidla desiatky zmlúv, kópii, šekov a rôznych papierov, v ktorých je dobré mať poriadok.
S rovnakou situáciou sa stretávam aj u klientov. Preto som sa rozhodol pripraviť návod na riešenie ako si raz a navždy spraviť poriadok a prehľad vo svojich zmluvách. Ako treba postupovať pri svojich dokumentoch?
Pohľadajte si všetky papiere k svojim zmluvám
Prvý krok spočíva v tom, aby ste zhromaždili všetky papiere, ktoré doma nájdete. Keď sa ich podarí dopátrať, tak si ich dajte na jednú veľkú kopu a začnite „jarné“ upratovanie vo svojom finančnom portfóliu. Niektoré zmluvy môžete mať aj v maily pretože sa čím ďalej viac začína využívať biometria pri uzatváraní produktov. Najčastejšie sa s tým stretneme v bankách, u mobilných operátorov ale postupne to využíva aj stále viac finančných sprostredkovateľov. Ak vám to pomôže, tak si tieto zmluvy vytlačte alebo ak chcete šetriť životné prostredie, tak stiahnite do svojho PC, tabletu a uložte do priečinka pod názvom „Zmluvy“, „Finančné portfólio“ alebo podľa vlastného uváženia.
Založte si zakladač alebo šanón na svoje finančné portfólio
Najlepším riešením je, keď to máte všetko na jednom mieste a pekne zoradené. Na tento účel už podľa potreby si môžete kúpiť niektorý z pekných šanónov v papiernictve. Niektoré poradenské spoločnosti, používajú a odovzdávajú takéto zložky svojim klientom. Niekedy si stačí takýto šanón len vypýtať. V tomto prípade sa aspoň nemusíte venovať ďalšiemu nižšie popísanému kroku. Ďalšou možnosťou je založiť si vyššie spomínané položky v PC, pokiaľ chcete mať všetko elektronicky evidované.
Prečítajte si tiež: Bývaš u rodičov a chceš sa OSAMOSTATNIŤ? Začni takto…
Zoradte si zmluvy podľa cieľa alebo finančného sektora
V tomto kroku sú dve možnosti, buď si zoradíte všetky dokumenty podľa sektorov, v ktorom sú dané produkty uzatvárané: banky, poisťovne, stavebné sporiteľne, správcovské spoločnosti, druhý pilier, tretí pilier. Druhou možnosťou je si papiere rozdeliť do priečinkov podľa cieľa, na ktorý sa uzatvárajú: bývanie, deti, dôchodok, zabezpečenie, investovanie, sporenie… atd. Dôležitou sekciou je aj položka Ostatné, kde si môžete založiť všetko, čo neviete zaradiť alebo menej potrebné veci.
Čo je dobré zakladať a čo naopak netreba
Vhodné je si založiť všetky dokumenty, ktoré sme podpisovali, čiže samotné kópie. Určite je dobré mať evidované všetky akceptačné listy, ktoré prišli z finančných inštitúcií ako potvrdenia o uzavretí daného produktu. Taktiež je fajn, keď máte evidované aj všetky výpisy, ktoré posielajú spoločnosti každý rok ako výročný list. Odporúčam si odložiť aj všeobecné podmienky k produktu – tie je možné vo väčšine prípadov aj nájsť na internete alebo si ich vyžiadať. Vyhodiť môžete kľudne všetky letáky, šeky a písomnosti, ktoré priamo nesúvisia z uzatvorenými produktami, prípadne aj tie, ktoré sú už ukončené. Niektorí ľudia raz za čas prečistia túto zložku o dokumenty, ktoré už nebudú potrebovať alebo sú staršie ako 5 alebo 10 rokov.
Prečítajte si tiež: Čo by mal obsahovať kvalitný finančný plán?
Pre tých ľudí, ktorí chcú mať všetko do ruke a pod kontrolou je možnosť si všetky dôležité dokumenty nafotiť cez nejakú chytrú aplikáciu alebo naskenovať a uložiť si to všetko na cloud vďaka čomu budú mať všetko stále so sebou v telefóne.
Verím, že tento návod bude praktický a pomôže nejednému človeku, ktorému záleží na prehľade a poriadku vo svojom finančnom portfóliu. Pokiaľ máte aj vy podobné rady alebo skúsenosti, tak sa s nimi podelte v komentároch a doplníme, to čo som v článku vynechal.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.