Je obdobie kedy sú úrokové sadzby na historických minimách. To ste si určite už všimli, že cena úrokov za hypotéku je výrazne nízka. Z reklám a výkladov bánk môžeme pozorovať lákavé ponuky s vyzývavo nízkym úrokom. Niektoré sa pohybujú dokonca okolo jedného percenta. Môže takú hypotéku získať každý?
Môže aj nemusí. Každá žiadosť o hypotéku je posudzovaná individuálne. Často banky majú takú politiku, že iný úrok poskytujú svojim existujúcim klientom a iný úrok novým klientom. V tom druhom prípade je zväčša existujúci klient v nevýhode. Banky rozmýšľajú trošíčku inak. Lepšie podmienky väčšinou poskytnú novým klientom. Nízky úrok je väčšinou podmienený otvorením nového účtu, v niektorých bankách aj ďalšími podmienkami.
Pri zisťovaní podmienok hypotéky, prvé kroky klientov vedú zväčša do banky, v ktorej majú vedený účet. Myslia si, že im ich vlastná banka, kde majú dlhé roky vedený účet, poskytne výhodnejšie podmienky, no nemusí to tak byť.
Takže vždy keď si chcete zobrať hypotéku alebo refinancovať Vašu starú hypotéku navštívte aj iné banky a nechajte si vypracovať ponuku aj tam. Môže vám to ušetriť dosť peňazí, no na úkor vášho času. Preto pokiaľ sa vám nechce behať od banky k banke alebo nemáte na to čas, tak využite služby finančného odborníka.
Po skončení fixácie banka stanovuje nový úrok, fixácia hypotéky a lepší úrok a ak sa klientovi navrhovaný úrok nepáči, má možnosť s tým niečo robiť.
V tomto článku sa pozrieme na spôsoby, ako môžete znížiť Vašu úrokovú sadzbu na hypotéke.
Vaše požiadavky si viete vykomunikovať
Komunikujte okrem iných bánk aj so svojou bankou. Choďte do svojej banky a povedzte, čo potrebujete. Nebojte sa a požiadajte o zníženie úroku. Nemáte čo stratiť. Veď banku stojí získanie nového klienta viac, než udržanie starého.
Môžete požiadať o zníženie úroku vo svojej existujúcej banke buď v čase fixácie alebo aj mimo fixácie. Keď Vám fixácia ešte neskončila a je vo Vašom záujme mať nižší úrok jednoducho formou dodatku k pôvodnej úverovej zmluve môže Vaša banka znížiť úrokovú sadzbu. Pokiaľ si Vás bude chcieť banka udržať, tak Vám vyhovie a úrokovú sadzbu za minimálny poplatok zníži. Administratíva a náklady budú nižšie ako pri refinancovaní hypotéky.
Niekedy zo strany banky nie je možné zmeniť sadzbu úročenia. Aby Vás banka nestratila, môže Vám vyjsť v ústrety poskytnutím nového úveru na splatenie Vašej starej hypotéky bez zmeny banky. Nižší úrok tak získate spolu s novou úverovou zmluvou.
Prečítajte si tiež: Ukazovať neznamená aj skutočne MAŤ!
Refinancovať svoju starú hypotéku môžete vo Vašej banke alebo konkurenčnej banke na novú úverovú zmluvu, keď vám končí fixácia, ale aj keď Vám fixácia ešte neskončila. Treba poznamenať, že za predčasné splatenie hypotéky mimo fixácie zaplatíte poplatok 1 % zo zostatku na vašej hypotéke, vďaka novému zákonu, ktorý vstúpil do platnosti v roku 2016. Čo nie je až tak veľa oproti pôvodným 5 %. Úspora nákladov za prenesenie hypotéky je podstatne vyššia. Je však nutné si prepočítať, či sa Vám to oplatí alebo nie. V mnohých prípadoch sa oplatí refinancovať hypotéku aj napriek poplatku, ktorý treba zaplatiť ako pokutu.
Určite využite výročie fixácie, je to najjednoduchší spôsob ako získať nový a lepší úrok. Ku dňu ukončenia fixácie úrokovej sadzby môžete splatiť hypotéku bez poplatku. Ak využijete výročie fixácie, zvyšujete si svoju šancu na získanie ešte nižšieho úroku.
Pokiaľ sa nevyznáte dobrou voľbou je osloviť odborníka
Môžete vyjednávať, povedať vašej banke o svojich plánoch s refinancovaním vašej hypotéky. Pri vyjednávaní nižšieho úroku je ideálne mať v rukách vypracovanú ponuku s výhodným úrokom z inej banky. Môže to byť celkom dobrý argument. No pravdou je, že finančné inštitúcie o klienta bojujú a často sa stáva, že konkurencia dá lepšie podmienky a poskytne výhodnejší úrok ako Vaša súčasná banka.
Aby sa Vám podarilo získať čo najvýhodnejšie úrokové podmienky, obráťte sa na svojho hypotekárneho špecialistu: ako rozpoznať kvalitného finančného poradcu? Finančný špecialista ako odborník na hypotéky má s vyjednávaním lepších úrokov a refinancovaním hypoték väčšie skúsenosti. A tým Vám dokáže zabezpečiť výhodnejší spôsob optimalizácie hypotéky.
Výhodnosť hypotéky väčšina klientov určuje len na základe úroku. Myslia si, že čím je úrok nižší, tým lepšie. Nie je to však jediný ukazovateľ, ktorý treba sledovať. Porovnávať hypotéky len na základe úrokov je veľmi krátkozraké. Popri úroku nezabudnite pozerať na ročnú percentuálnu mieru nákladov, ktorá zahŕňa aj poplatky, ktoré s hypotékou súvisia. Napríklad poplatok za poskytnutie hypotéky, poplatok za vedenie účtu a podobne. Často sa skutočné úroky odlišujú od tých, ktoré sú propagované v reklamách.
Treba si položiť aj otázku koľko krát sa mi zmení úrok, ak hypotéku budem splácať 30 rokov a každý tretí alebo piaty rok v čase fixácie mi banka prehodnotí úrokovú sadzbu?
Rovnako dôležitá je aj doba splácania, výška mesačnej splátky, preplatenie hypotéky, pomer splácania istiny a úroku, možnosť mimoriadnych splátok. Vždy pri porovnávaní hypotéky zvážte všetky parametre.
Buďte o krok vpred a myslite na budúcnosť
Pri refinancovaní je možné hypotéku aj navýšiť a získať navyše chýbajúce finančné prostriedky. Pri ukončení fixácie je príležitosť požiadať svoju banku alebo konkurenčnú banku o navýšenie hypotéky. Ak to dovolí Vaša výška príjmu a hodnota zakladanej nehnuteľnosti, môžete získať vyššiu hypotéku ako je suma potrebná na splatenie predošlého úveru.
Nezabúdajte, že hypotéka je na dlhé roky, preto je potrebné premyslieť si, v ktorej banke si ju vezmete, prípadne, kde ju budete refinancovať, aby ste sa v snahe ušetriť, nakoniec zbytočne nepreplatili.
Ak máte dlh na krku, určite odporúčam myslieť do budúcnosti, ako sa hovorí „na zadné dvierka“, aby ste sa nedostali do finančných problémov, majte aspoň niečo našetrené: aj vy patríte k tým, ktorí si nemajú z čoho odkladať peniaze? a myslite aj na finančnú rezervu a poistenie schopnosti splácať úver: ako si vybrať správne poistenie? je tiež samozrejmosťou, najmä ak máte dlhodobý hypotekárny úver, pri ktorom je založená Vaša strecha nad hlavou. Preto majte svoje dlhy pod kontrolou.
Ak potrebujete v tejto problematike poradiť, kontaktujte svojho finančného špecialistu, aby ste ušetrili Vaše peniaze a čas pri hľadaní najvýhodnejšej hypotéky pre Vás.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.