Viem, trochu predbieham, ale najjednoduchšie je nezaťažiť sa úvermi vôbec. Ak už úver vybrať, tak treba mať jasno, či budem schopný/á úver dlhodobo splácať. Je to záväzok na dlhé roky. Pri spotrebných úveroch maximálne 8 rokov, pri hypotékach dokonca 30, resp. až 40 rokov.
Reálne je u nás situácia taká, že úverové zaťaženie je z roka na rok vyššie. Zadlžujú sa jednotlivci i celé rodiny. Tento trend bude s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať aj naďalej.
Prečítajte si tiež: Máte aj vy ZLÚ platobnú DISCIPLÍNU? Vyskúšajte túto STRATÉGIU…
Na bývanie si berieme hypotéky. Ďalšie dlhy si navýšime cez spotrebné úvery z bánk, stavebných sporiteľní ale i nebankoviek. Dôvodov, pre ktoré sme ochotní vziať si úver či leasing je viac ako dosť. Rekonštrukcie nehnuteľností, vybavenie domácností, kúpa auta, kapitál na začiatok podnikania, pomoc deťom, atď.
Banky postupne sprísňujú kritériá na poskytnutie hypoték či iných úverov:
– prísnejšie posudzujú schopnosť klientov splácať svoje záväzky
– overujú bankové i nebankové registre
– často požadujú preukázanie časti vlastných zdrojov klienta (pri hypotékach)
– okrem životného minima odpočítavajú z príjmov klientov aj tzv. finančný vankúš, čiže rezervu (aktuálne 10 %, ale bude sa postupne ešte navyšovať), čo prakticky znižuje príjem klienta
– robia stress test, čo znamená, že k úrokovej sadzbe pripočítajú 2 % naviac a takto vypočítajú potencionálnu splátku úveru
– u živnostníkov vyžadujú okrem výkazov či potvrdení z daňového úradu a poisťovní aj predkladanie zmlúv, faktúr, atď.
Negatívny záznam v úverovom registri, čiže informácia o tom, že klient v minulosti meškal so splátkou úveru, alebo mal dokonca úver spoplatnený, znamená už obvykle stopku. Jednoducho takému klientovi banka ďalší úver neposkytne. Dokonca mu zamietne aj možnosť refinancovať pôvodný úver či konsolidovať doterajšie úvery. Exekúcie sú už v dnešnej dobe definitívnou bodkou.
Čo teda robiť?
Dôležité je vedieť zavčasu riešiť finančnú situáciu:
– uhrádzať existujúce splátky úverov bez omeškania
– predísť negatívnemu záznamu v úverových registroch (prekročenie limitov povoleného prečerpania na účte, nedodržanie termínov splátok na kreditnej karte, spoplatnené úvery, t.j. okamžité vypovedanie úveru bankou pre nedodržanie zmluvných podmienok a pod.)
Prečítajte si tiež: Ukazovať neznamená aj skutočne MAŤ!
– refinancovať úvery, čiže preniesť ich do inej banky, ak má v ponuke výhodnejšie podmienky (nižší úrok, možnosť predĺženia lehoty splácania, aby sa znížila mesačná splátka a pod.)
– konsolidovať existujúce úvery, čiže spojiť viac malých úverov do jedného v inej banke s lepšími podmienkami, čím sa dá ušetriť aj niekoľko desiatok eur mesačne
– overiť pri hypotéke aktuálnu výšku hodnoty založenej nehnuteľnosti. Podľa možnosti z navýšenej hypotéky splatiť spotrebné úvery s vysokou úrokovou sadzbou. Zároveň sa zníži samotný počet splácaných úverov. Mesačná úspora sa môže byť 50, 100 i viac eur
– NEČAKAŤ, že sa situácia sama nejako vyrieši
– poradiť sa s finančným poradcom, ktorý sa špecializuje na riešenie presne takýchto situácií. Finančný sprostredkovateľ sa oboznámi s konkrétnou situáciou klienta, navrhne postup a celým procesom ho sprevádza až do úplného vybavenia.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.