Je takmer štandardom, že keď sa stane finančník úspešný, tak sa o ňom všade píše a všetci ho obdivujú. O jeho začiatkoch a náročnej kariére už toľko nie je počuť. Dnes sa pozrieme na to, čím si musí tradične prejsť nováčik, ktorý sa chce presadiť vo finančnej oblasti.
Začiatky v akejkoľvek oblasti nie sú nikdy jednoduché. Najmä, keď je to moderná profesia, ktorá sa nedá vyštudovať na žiadnej univerzite alebo škole. Do finančnej oblasti väčšinou nováčikovia vstupujú práve z iných sektorov a to je aj jedným z dôvodov nie vždy jednoduchých začiatkov. Hovorí sa, že profesií finančníka sa človek učí prvých 18 a viac mesiacov, nehovoriac, že neustále meniacim sa trhom je to škola na celý život.
Prečítajte si tiež: Budúcnosť finančných služieb
Profesia finančníka je v prvom rade podnikaním
Väčšina finančníkov však nepracuje ako zamestnanec a keďže sa bavíme o DIČ, živnosti alebo S.R.O, tak je to o to zložitejšie. Žiadne podnikanie nie je jednoduché a práve prvých 5 rokov je vždy kritických. Je bežné, že na Slovensku aj vďaka aktuálnej legislatíve a zákonom prežijú len dvaja z desiatich podnikateľov. Vychádza to žiaľ tak, že až 80% z nich zanikne. Ani finančníci nie sú žiadnou výnimkou a prežijú len tí najvytrvalejší a najschopnejší.
Podnikanie v oblastí financií je náročné najmä vďaka nedávnej negatívnej histórii finančných služieb, krachom bánk, činnosti nebankových subjektov, podvodníkom či rôznym predsudkom ľudí. Táto profesia si vyžaduje v prvom rade vysokú dávku dôvery zo strany klienta a tam býva štandardne najväčší problém. Dôvera sa buduje postupne dlhodobo a rýchlo sa o ňu dá prísť, preto je náročné ju vedieť dlhodobo udržať.
Každý začiatočník (podnikateľ) si vždy potrebuje vytvoriť portfólio klientov (odberateľov). Táto fáza býva vždy najzložitejšia práve vďaka neochotným reakciám okolia, či rôznych posmeškov alebo predsudkov. Toto obdobie však trvá len dovtedy, kým sa okolie presvedčí, že to daný človek myslí skutočne vážne a dlhodobo. Ideálne je, keď svojou kvalitnou prácou nováčik získa silnú základňu spokojných klientov, ktorí robia následné referencie.
Tak ako v každom podnikaní, tak aj vo financiách bývajú prvými klientmi priatelia, známi a rodina. Je to pochopiteľné, keďže na to, aby ľudia využili finančnú službu musia v prvom rade dôverovať človeku, ktorý službu poskytuje. Práve v tomto období nováčik zažíva z pravidla najťažšie obdobie, nakoľko nie každý je ochotný pomôcť alebo dôverovať čo je svojim spôsobom aj prirodzené.
Prečítajte si tiež: Ako rozpoznať kvalitného finančného poradcu?
Práca finančníka sprevádza vždy vysoká dávka ochoty a množstvo vzdelávania
Keď sa chce finančník odlíšiť od iných, tak si dá záležať na svojom zovňajšku (outfitu) a dlhodobo investuje aj do svojich vedomostí a postojov (infitu). Aj tieto faktory sú nezriedka predmetom posmechu, či nepríjemných narážok najbližšieho okolia. Najťažším argumentom, ktorí začínajúci nováčikovia dostávajú od najbližších ešte keď sa nedokážu svojou službou živiť je poznámka typu: „Prečo si nenájdeš normálnu prácu?“ alebo „Ja som Ti hovoril, že Ti to nepôjde.“
Tí, ktorí poznajú celé spomínané zákulisie sa na celú službu, či profesiu pozerajú úplne s iným pohľadom. Nie je tajomstvom, že vo finančnej oblasti sa zarábajú nadpriemerné príjmy. Tie sú však plne zaslúžené, keď zoberieme do úvahy koľko času finančníci strávia vzdelávaním seba, klientov, tvorbou analýz, finančných plánov a zvládaním všetkých vyššie popísaných úskalí na to, aby získali profil profesionála – finančníka.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM.