Pomerne často sa klienti pýtajú kam investovať svoje financie, aby zhodnotili svoje prostriedky. Univerzálna odpoveď však neexistuje ale profesionál si vždy najprv spraví s klientom komplexnú analýzu, zistí jeho skúsenosti, možnosti, ciele a až následne nasmeruje klienta. Odborníci na začiatok odporúčajú získať skúsenosti z podielovými fondmi…
Minulosť
V minulosti, najmä naši predkovia využívali produkty ako sú bežné účty, termínované vklady a vkladné knižky. Tieto produkty neobsahovali zložené úročenie a pretrvali dodnes v portfóliách klientov. Dôkazom toho je aj cez 30 mld. Eur na týchto produktoch, na ktorých je zhodnotenie dlhodobo pod mierou inflácie.
Prítomnosť
Dnes sú Slováci stále považovaní za veľmi konzervatívny národ. Postupne ako rastie aj finančná gramotnosť, tak ľudia začínajú viac využívať nástroje kolektívneho investovania (podielových fondov). V našich zemepisných šírkach veľmi pomohlo zavedenie 2. Piliera, vďaka ktorému majú sporitelia viac ako 7 mld. Eur vo fondoch. Stále však prevláda nízke vzdelanie v tejto oblasti, nakoľko viac ako 80% obyvateľov má nevhodne nastavenú investičnú stratégiu.
Prečítajte si tiež: Prečo v bankách neustále pribúdajú nové vklady?
Budúcnosť
Vďaka internetu a moderným technológiám ľudia častejšie využívajú rôzne formy investovania, či obchodovania. V budúcnosti bude najmä stále viac rásť podiel investovania do podielových fondov, či ETF fondov. Vyhľadávané budú také typy investícii, ktoré si budú klienti môcť spravovať prostredníctvom aplikácii v chytrých telefónoch. Bežne sa tak stretávam u klientov s obchodovaním priamo do akciových titulov rôznych spoločností či nákup rôznych komodít alebo forexov, čo je už spojené s oveľa vyšším rizikom a špekuláciou.
Prečítajte si tiež: Efektívne tipy ako ušetriť v rodinnom rozpočte
Cieľom článku nie je dať univerzálny návod na investovanie pretože je každý človek individuálny a má iné skúsenosti a požiadavky. Dôležité je si uvedomiť, že ideálne je začať s podielovými fondmi a až následne zvažovať iný typ zhodnotenia prostriedkov. Do špekulatívnych nástrojov, prípadne komodít sa však neodporúča investovať viac ako 10% z celkového majetku.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM.