Niektorí ľudia si myslia, že pre uzatvorenie produktu stačí navštíviť finančnú inštitúciu a podpísať zmluvu. Pokiaľ sa jedná o jednoduché poistenie na cesty alebo povinné zmluvné poistenie, tak to môže byť v poriadku ale v prípade, že sa jedná o komplexnejšie produkty, tak je vždy nutná finančná analýza klienta.
Prečo je finančná analýza potrebná?
Pokiaľ finančná analýza s klientom vypracovaná nebude, tak v budúcnosti môže hroziť katastrofa, najmä finančná. Keď nastane neočakávaná udalosť, tak dochádza k neadekvátnej náhrade príjmu, prípadne škody, čím vznikne finančná strata.
Súčasťou kvalitnej analýzy je v prvom rade aktualizácia súčasného stavu, v ktorej je najmä zahrnutá výška majetku, záväzkov a aktuálna finančná situácia klienta. Taktiež prehodnotenie doteraz uzavretých finančných produktov. Prečo je to potrebné? Pokiaľ by to poradca podcenil, tak by sa mohlo stať, že majetok klienta (nehnuteľnosť, auto… atď.) by bol v poisťovniach podhodnotený. Prípade plnenia by potom nemal klient plnú náhradu.
Finančná analýza obsahuje komplexný pohľad na zabezpečenie príjmu
V prípade životného poistenia je potrebné, aby poradca poznal výšku príjmov, výdavkov, záväzkov a zároveň aktuálne zabezpečenie, ktoré klient už má. Na základe týchto údajov môže odborník pripraviť riešenie šité na mieru. Aj v tomto prípade je to veľmi dôležité, nakoľko pri neočakávanej udalosti klient dostane určitú (nízku) náhradu od štátu. Rozdiel do jeho výšky súčasného príjmu by mal byť krytý cez komerčné poistenie. Týka sa to najmä PN, invalidity, civilizačných ochorení a trvalých následkov.
Keď nastane poistná udalosť, tak sú len dve možnosti. Prvou je, že klient nemá nastavené zmluvy podľa analýzy a musí dramaticky znížiť svoju životnú úroveň, čo má negatívny vplyv na plnohodnotné fungovanie rodiny a jej finančného rozpočtu. Druhou je, že klient to má dobré nastavené a môže si ďalej plniť svoje ciele a zároveň má dostatočné množstvo prostriedkov na to, aby sa z nepriaznivej životnej situácie dokázal bez akýchkoľvek problémov dostať. Rovnako psychicky ako aj fyzicky. Nehovoriac o ľuďoch, ktorí majú na krku hypotéku. Na Slovensku má až 95% klientov nevhodne nastavené zabezpečenie vzhľadom na aktuálnu finančnú situáciu.
Prečítajte si tiež: Čo by mal obsahovať kvalitný finančný plán?
Finančná analýza vždy zahŕňa aj aj tvorbu rezerv a aktív
Ďalším dôvodom prečo je potrebné spraviť kvalitnú analýzu je zdôraznenie prípravy v oblasti tvorby rezerv a zabezpečenia sa na dôchodok. Keď poradca zistí, že klient nemá vytvorené rezervy, tak pripraví vo finančnom pláne stratégiu ako ich v dostatočnom množstve vytvoriť (6x mesačné príjmy). Rovnaká situácia je aj v oblasti dôchodkov, nakoľko to veľa ľudí podceňuje a vôbec sa na to nepripravuje. Finančný odborník takýmto spôsobom otvorí klientovi oči ukáže mu ako by si mal vykryť rozdiel medzi tým, čo získa od štátu a tým, čo by v skutočnosti chcel alebo potreboval. Drvivá väčšina klientov v tom má žiaľ neporiadok.
Prečítajte si tiež: Ako má vyzerať KVALITNÉ finančné PORTFÓLIO?
V neposlednom rade je správne nastavenie investičných stratégii v jednotlivých produktoch. Takmer každý klient má už dnes vo svojom portfóliu produkty, v ktorých je investovanie do podielových fondov. Dobrým príkladom je aktuálne diskutovaný II. Pilier, v ktorom má až 80% sporiteľov zle nastavenú stratégiu. Vďaka týmto zmenám klienti získajú a konci doby investovania o niekoľko (desiatok) tisíc viac. Preto sa oplatí tejto téme venovať dostatok priestoru a času.
Drobnými avšak nemenej dôležitými zmenami sú napríklad oprávnené osoby v zmluvách, ktoré pomôžu pri smrti klienta k rýchlejšiemu získaniu prostriedkov pre pozostalých alebo zmeny rizikových skupín v zmluvách životného poistenia (pokiaľ k nim dôjde), ktoré môžu znížiť náklady na platenie poistenia. Prípadná konsolidácia drahých úverov do jedného výhodnejšieho alebo zníženie poplatkov na bežných účtoch.
Kvalitný finančný poradca teda nielen tvorí a chráni majetok klienta ale zároveň zabezpečí, že sa v čase klientovi podarí splniť si svoje finančné ciele aj v prípade neočakávaných udalostí. Aj práve kvôli tomu je vždy potrebná kvalitná finančná analýza.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM.