Splácate svoje ,,vlastné bývanie´´ a už ste si zvykli na mesačnú splátku, ktorá Vám každý mesiac odchádza z účtu?
Predstavte si situáciu, že banka Vám pošle list, kde Vám uvedie, že od nasledujúceho mesiaca bude Vaša splátka hypotéky o 70 EUR vyššia. Poviete si, nereálna fikcia, to sa nikdy nestane…
Od čoho závisí výška Vašej mesačnej splátky?
Je to výška úveru, doba splatnosti a úroková sadzba.
Úroková sadzba býva štandardne fixovaná na 3 alebo 5 rokov. Fixácia znamená, že počas tejto doby sa Vaša úroková sadzba nezmení.
Hoci, existuje i banka, ktorá má vo všeobecných podmienkach uvedené, že aj počas fixácie môže pristúpiť k zmene úrokovej sadzby.
Prečítajte si tiež: Využiť, či nevyužiť služby finančného PORADCU?
Ako sa pripraviť na možnú zmenu úrokových sadzieb a navýšenie mesačnej splátky?
1. Už dnes v rámci svojho mesačného rozpočtu si vyčleňte sumu, ktorú budete odkladať do rezervy. Skúste začať s 10 % zo svojho príjmu. Ideálne je mať rezervu vo výške 3-6 mesiacov svojich mesačných výdavkov.
2. Nechajte si vypočítať o koľko sa navýši Vaša mesačná splátka, keď úroková sadzba stúpne o 2 %. Napríklad pri hypotéke na 75.000 EUR s dobou splácania 30 rokov, sa zvýšením úroku o 2 % navýši mesačná splátka o 78 EUR.
3. Sumu, o ktorú sa Vám navýši mesačná splátka si skúste začať odkladať, aby ste mali pripravený rozpočet na to, že Vaša splátka môže stúpnuť. Jeden z rozumných spôsobov je využiť účet pravidelného investovania.
4. Požiadajte svoju banku o prehodnotenie úrokovej sadzby a jej novú fixáciu na dobu 5 rokov. Oddialite tak navýšenie mesačnej splátky, ak máte napríklad koniec fixácie v roku 2020, kde je už predpoklad, že nové úrokové sadzby v tej dobe budú vyššie ako dnes.
5. Zrealizujte mimoriadnu splátku hypotéky, do 20 % z výšky úveru môžete každý rok vložiť bez poplatku. Štandardne si môžte zvoliť buď zníženie mesačnej splátky alebo skrátenie doby splácania.
Kedy je vhodné realizovať mimoriadnu splátku? Je výhodnejšie požiadať vlastnú banku o prehodnotenie úrokovej sadzby alebo refinancovať hypotéku v inej banke? Koľko ma jedna alebo druhý variant bude stáť?
Prečítajte si tiež: Ako si spraviť poriadok vo vlastnom finančnom portfóliu?
Obráťte sa na svojho sprostredkovateľa a dajte si vypracovať individuálny finančný plán na Vašu situáciu.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.