Investovanie do akcií na akciovom trhu je pre niekoho hazard, pre druhého adrenalínový šport, pre iného jednoduchý spôsob zárobku. Záleží vždy na prístupe. Kúpa a predaj akcií sú veľmi jednoduché. Zadáte príkaz a potom už len čakáte. Investovanie na akciovom trhu je obľúbená práve pre svoju jednoduchosť. Pravda, neodporúčam investovať na akciovom trhu bez základných znalostí. Keďže aj niektoré banky na Slovensku umožňujú nákup a predaj akcií, venujme sa trochu aj tejto téme.
Prečítajte si tiež: Máte strach z RIZIKA? Investujte!
Čo rozhoduje o zisku z akcií?
Mnoho začínajúcich investorov siahne práve po nákupe akcií. Obchodovanie na burze akcií má ale jednu veľkú nevýhodu: o výške vášho zisku rozhodujú iní. Verte alebo nie, je to tak. Pokiaľ zrovna nepatríte k takým sledovaným investorom ako Warren Buffett, alebo neoperujete na tak malom trhu, ako je napríklad slovenská burza, potom nemáte možnosť ovplyvniť rozhodnutia iných investorov. O vašom zisku rozhodujú iní investori, ktorí sa rozhodujú o svojich nákupoch a predajoch možno v tom istom okamihu ako vy, pričom sledujú svoje vlastné záujmy.
„O vašom zisku z obchodov na burze rozhodujú aktivity iných investorov.“
Pre začiatočníkov je lepšie venovať sa najskôr malým obchodom a na menšom trhu. Druhou možnosťou je najskôr obchodovať napríklad využitím tzv. demo účtu u niektorého obchodníka. Demo účet slúži na obchodovanie akoby v skutočnosti. Všetko je ako v skutočnosti, len neinvestujete skutočne. Máte tak šancu nacvičiť si, ako také obchodovanie prebieha v skutočnosti a overiť si, či vaša stratégia funguje.
Na slovenskom trhu môžete efektívne obchodovať s približne 5 titulmi. Na českom trhu už takmer 20 a na väčších burzách je ich oveľa viac. Keďže jeden človek normálne nedokáže sledovať naraz niekoľko desiatok titulov, aj v prípade veľkých búrz si zvolí kritériá, pomocou ktorých napokon zostane v koši do 20 podnikov, ktorých akcie je ochotný nakupovať.
Predtým, ako sa rozhodnete obchodovať na burze, je dôležité si rozmyslieť stratégiu. Rozhodujte sa podľa svojho pocitu. Zvoľte stratégiu, ktorá vám najviac vyhovuje podľa vašej povahy a dostupného času.
Prečítajte si tiež: Tajomstvo s názvom PRAVIDELNÉ INVESTOVANIE
Stratégia obchodníka
Môžete sa orientovať na denné obchodovanie (tzv. traders) a hrať na rozdiel v cenách. nakúpiť, počkať na zmenu ceny a predať. vybrať zisky a opakovať. Denné obchodovanie, tzv trading si vyžaduje denné sledovanie na burze, v ekonomike a v politike. Trader si musí vyčleniť každý deň, určitý čas na to, aby skontroloval, čo sa deje a rozhodol sa, ako ďalej. Trader sa orientuje na akcie (“tituly”) s predpokladom na dostatočnú zmenu ceny v krátkom období. Sleduje správy a odhaduje ako zareagujú ľudia. Či budú predávať alebo nakupovať. Teda odhadne, či cena porastie alebo klesne. Na burze je zaujímavé to, že zarábať sa dá aj na poklese ceny. O tom, ale niekedy inokedy.
„Trading vyžaduje disciplínu, dividedová stratégia vyžaduje trpezlivosť.“
Dividendová stratégia
Môžete sa rozhodnúť pre dividendovú stratégiu. Tá je pokojnejšia. Pokoj spočíva v tom, že nesledujete cenu akcie, ale analyzujete podnik, ktorého akciu si idete kúpiť. Pri tejto stratégii vyberáte podniky podľa dividendy. Dôležité je, ako podnik podniká. Aká je stabilita jeho podnikania na jeho území a v jeho oblasti. Analyzujete aké sú vyhliadky, že sa podniku bude dariť a bude vyplácať dividendy.
Pri dividendovej stratégii ide o to, koľko peňazí zarobíte vyplatením dividend. Ja som pred 15 rokmi investoval do niektorých titulov, ktoré už dnes na dividendách vrátili investíciu. Mám svoje peniaze späť, stále mám akcie a stále chodia ďalšie peniaze. Ak som nepozrel na burzu aj celý mesiac, nič sa nestalo. Jednoducho cena akcie ma nezaujíma. sledujem, čo robí podnik a ako sa deje v oblasti, kde podniká.
Zvoľte a nemente
Každá stratégia má svoje výhody aj nevýhody a možno sa rozhodnete ich kombinovať. Záleží iba na vás a na vašom rozhodnutí v tom-ktorom okamihu. Dôležité je však to, aby ste svoje stratégie nemenili príliš často. Výber akcií podľa dividendovej stratégie môže byť úplne iný, ako výber podľa stratégie obchodovania. Podstata sa skrýva v príprave pred nákupom, dĺžke vlastnenia akcií, ako aj v energii vynaloženej na sledovanie burzy počas vlastnenia akcií.
Prečítajte si tiež: 11 zásadných PRAVIDIEL ako dosiahnuť ÚSPECH v INVESTOVANÍ
Aj obchod na burze sa dá poistiť
Okrem jednoduchého nákupu a predaja akcií je na veľkých burzách možnosť obchodovať aj s opciami. Pravda, sú aj takí obchodníci, ktorí nevlastnia žiadne akcie, ale sústreďujú sa iba na obchody s opciami. Opcia je akási poistka pre obchodníka. Opcia je právo nakúpiť akciu za určitú cenu alebo predať akciu za dohodnutú cenu. Opciou si môžete poistiť to, že ak by cena akcií príliš klesla, vy predáte za dohodnutú cenu. Alebo ak by vystúpila nad určitú cenu, vy môžete kúpiť za dohodnutú, zväčša nižšiu cenu. V čase písania tohoto článku na slovenskej burze sa s opciami obchodovať nedá.
Ako poznať cenu akcií
Kurzový lístok akcií je zoznam akcií, ktoré je možné na burze cenných papierov obchodovať a s ktorými sa aj v poslednom období obchodovalo. Pri kliknutí na konkrétnu akciu sa zobrazí jej detail, teda informácia o nominálnej hodnote, ISIN, celkové množstvo vydaných akcií a ďalšie. Z týchto hodnôt sú pre potreby obchodovania dôležité názov podniku, ktorý ich vydal, ISIN, nominálna hodnota. Tieto údaje potrebujete, aby ste mohli zadať príkaz na ich nákup alebo predaj.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.