„FINANČNÁ MOZGOVŇA (séria článkov k inšpirácii finančných profesionálov, rozvoju kritického myslenia, k pohode a prosperite, s nadhľadom a pragmaticky)“
—
Ekonómov viac ako ostatných zaujíma efektívnosť. Popularizácia ekonómie sa často zvrháva len cez najhrubšie zjednodušenia typu vedieť dobre ako zarobiť peniaze, ako financie efektívne prerozdeľovať a ako všetko na svete vidieť, čítať, kalkulovať a hodnotiť len a len cez prizmu finančnej pravdy alebo nepravdy. To nestačí a je potrebné usilovať sa hľadať pravdu vo videní financií cez širšie súvislosti a viaceré uhly pohľadov.
Tvorba autora článku: https://www.martinus.sk/authors/Emil-Burak
Finančná pravda je nestabilná záležitosť
Jedna z poučiek nadčasovo platných a večne živých mudrcov hovorí o tom, že čím je daňový systém efektívnejší, tým je menej spravodlivý a naopak… Veru, daňová pravda je veľmi krehká záležitosť a obľúbené huncútstvo politikov, keď sa usilujú v predvolebných sľuboch náborovať (akvizovať) voličov a získať ich pre svoje programy.
Peniaze, financie, mena, platidlo – to sú fenomény, ktoré sú možno ešte oveľa krehkejšie ako relatívnosť daňovej pravdy. Pohľady na rub a líce finančnej pravdy sa rôznili, rozlišujú a budú odlišovať. Nielen v závislosti od výšky príjmu a hrúbky peňaženky riešiteľov. Už múdri predkovia hovorili na margo uvedeného, že: Proti gustu niet dišputy a Sto ľudí = sto chutí! O rozmanitostiach životných rád súvisiacich aj s bohatstvom finančnej pravdy viac hovoria aj viaceré múdre slovenské (zahraničných je na trhu plno, z toho veľa aj nekvalitných) knihy. Na Slovensku po slovensky – preto v prípade záujmu, nazrite aspoň do titulov „Pohoda k prosperite I.-III., Biznis pragmaticky, Sebarozvoj, Daňová prevencia očami praxe a Daňová kontrola v príkladoch praxe“ z pera autora tohto článku.
Prečítajte si tiež: Využiť, či nevyužiť služby finančného PORADCU?
Sudca potvrdil tri pravdy
Skúsený sudca rozhodoval spor dvoch strán, kde sa dvaja sedliaci sporili o nové teliatko, koho je – lebo vzniklo z prieniku kravy vo vlastníctve jedného a býka vo vlastníctve druhého. Sudca vypočul argumenty prvého a hovorí mu: – Máš pravdu! Na to však vyzval vypovedať druhého a keď ho vypočul, hovorí mu tiež: – I ty máš pravdu! Za sudcom našťastie stál radca a poklepaním po pleci ho upozornil, že takto sa výsledok súdneho sporu nemôže skončiť, lebo pravda je vraj len jedna. Na to sa pohotový sudca obrátil na radcu a hovorí mu: – Veru, aj ty máš pravdu radca môj verný!
PONAUČENIE: Vyberte si z toho, čo uznáte za vhodné. Ale veľakrát je posudzovanie financií tak zložité, že pravda je komplikovaná a treba ju vedieť vydolovať aj z troch zdanlivo rovnocenných ponúk a riešení. Nielen preto, že môže byť pravdou absolútnou i relatívnou 😊. Ale i preto, a najmä preto, že každý chce mať vo svojej najmilovanejšej akciovej spoločnosti JA iba svoju vytúženú pravdu.
Prečítajte si tiež: Budúcnosť finančných služieb
Mýtus o izbovej teplote pitia červeného
Gastronomický bontón určuje, že červené víno sa má piť pri izbovej teplote. Ja osobne ho pijem najradšej z chladničky. Preto ma mimoriadne milo potešilo upozornenie jedného kamaráta, že im someliér (odborník na víno) nedávno odprednášal aj odkrytie hlúpeho mýtusu. Výrok o správnom pití červeného vína v súlade s izbovou teplotou vznikol v dávnoveku (možno stredoveku?), kedy neexistovali radiátory a ani podlahové kúrenie, takže priemerná izbová teplota nebola ako dnes vo väčšine objektov 25 stupňov, ale minimálne o hodnú polovicu menej (napríklad len 10-14 stupňov celzia).
Ak to vyskúšate, uvidíte, prečo ako labužník vína – pijem radšej červené z chladničky alebo studenej pivnice, nie však v súčasnej izbovej teplote. A poučte tým aj tzv. renomovaných čašníkov v našich niektorých päťhviezdičkových hoteloch a najluxusnejších vinárňach nielen v metropole na Dunaji :).
Prečítajte si tiež: Oplatí sa robiť FINANČNÉ PORADENSTVO?
Akčný prístup preferuje činy
Život ponúka tri skupiny ľudí – hlúpych, chytrákov a múdrych. Staňte sa múdrym pánom vlastnej životnej zmeny a neučte sa byť najmä ľuďmi slova. Klasik múdro poúča, že chytrý človek sa prezentuje najmä činmi, menej slovami. Acta non verba – znamená po slovensky „najprv činy, potom slová“.
Spoločným menovateľom minihistoriek o troch pravdách sudcu i povery o červenom víne – chce byť len pripomenutie, ktoré potrebujú najmä tí, ktorým sila peňazí myšlienkovo prerastá alebo prerástla cez hlavu. Hoci je finančná pravda diskutabilná záležitosť, v jednom s ňou možno určite súhlasiť: Peniaze k životu potrebujeme všetci, ale nedovoľme, aby nám ich sila a cena vzali dôležitejšie ľudského hodnoty. Vnímajme ich duchaplne, pragmaticky a s nadhľadom. Nie vždy to ide ľahko, ale dá sa to časom naučiť. Aj preto, lebo žiť – to nádherne znie, ale dobre žiť (múdro hodnotovo!), to je ešte krajšie!
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.