„FINANČNÁ MOZGOVŇA (séria článkov k inšpirácii finančných profesionálov, rozvoju kritického myslenia, k pohode a prosperite, s nadhľadom a pragmaticky)“
—
Finanční poradcovia sú tiež len ľudia, ktorí môžu byť vyčerpaní a unavení. Najmä sú však inteligentní a premýšľajú o vzoroch, ktorí to robia najlepšie. Prečo? Lebo aj oni sa chcú mať lepšie.
Medicína tvrdí, že depresie sú skryte najrozšírenejšou chorobou na svete už v súčasnosti. Psychológia nás poúča, že keď niečo chceme urobiť kvalitne, nie je to možné bez toho, aby sme to robili s láskou a pozitívnym postojom.
Obyvateľstvo starne i populácia vedeckým pokrokom (high-tech, hi-fi) a konzumom (nadspotreba) lenivie, čo znamená, že logicky hľadá spôsob – ako žiť rozumnejšie a zrelšie. Napríklad aj v tom – ako sa nenarobiť, ale zarobiť (hezky česky: nedělat, a vydělat).
Tvorba autora článku: https://www.martinus.sk/authors/Emil-Burak
Pragmaticky k výkonom
Ekonomicky mysliaci ľudia (dobrí gazdovia a múdri hospodári) sa usilujú neustále optimalizovať svoj výkon aj cez zákon MINiMAXu, to znamená pri minime vstupov (nákladov) získať maximum výstupov (výnosov). Ide o precizovanie idey – ako sa čo najmenej narobiť (minimum vstupov) a čo najviac zarobiť (maximum výstupov).
Ak ju miluješ, nie je čo riešiť (tvrdí známy reklamný slogan v televíznom šote 2016 o marketingovej podpore nápoja kofola v SR) – možno povedať i o najuvedomelejšej a najcieľavedomejšej činnosti človeka zvanej práca.
Kapitalisti vykorisťujúci prácu človeka v minulosti (pozri dielo Marxa: Kapitál) i v súčasnosti (pozri dielo Pikerttyho: Kapitál v 21. storočí) preferujú ľudí z kategórie robotov. Poslušných, zmanipulovaných a vnímajúcich prácu ako svoju najvyššiu životnú hodnotu (k tomu pozri viac v knihách: Sebarozvoj, Pohodou k prosperite, Daňová prevencia očami praxe) a jediný základný princíp bytia i žitia.
Ideálom je zamilovať si vlastnú prácu ako celoživotné poslanie. Koľkí to však dokážu? Optimum pre ziskovosť kapitalistu – pre vrchol výkonu je robiť, robiť a robiť? Byť tak zažratý do svojej činnosti (práce, tvorby, diela, výkonu…), že človek dokáže nevnímať okolie, nepiť, nejesť a nespať, kým dielo nie je hotové? Workoholikom možno patrí svet hlúposti, určite nie svet múdrosti. Napr. vedec-výskumník („kockatá hlava“) dokáže byť tak zaujatý do „svojho sveta“, že navonok pôsobí ako roztržitý, popletený, zamotaný a v bežnom (osobnom, rodinnom, partnerskom) živote až takmer nepoužiteľný (určite takýchto o ktorých poviete, že „žijú si šťastne vo svojom svete“ poznáte; svojim spôsobom je takýmto človiečikom enormne šťastným vo svojom svete napríklad AUTISTA – geniálne výkonný v niečom špeciálnom, ale úplne nepoužiteľný v živote univerzálnom – viď film „Rain man“ s Dustinom Hoffmanom a Tomom Cruisom v hlavnej úlohe).
Prečítajte si tiež: Ako rozpoznať kvalitného finančného poradcu?
Len 5% ľudí má prácu, ktorú miluje
Nadšenie (entuziazmus) z toho, čo človek robí, pomáha zdokonaľovať výkon, precizovať výstup, optimalizovať kvalitu a zvyšovať perfektnosť produktu. Dnes niekedy tiež povieme „ten tak svoju činnosť žerie, že na všetko ostatné kašle“. Bohužiaľ (alebo bohuvďaka?) to nehovoríme najmä o pracovníkoch (zamestnancoch), ale skôr o ľuďoch pestujúcich a mimoriadne úspešných v ich rôznych HOBBY – t.j. koníčkoch, záľubách, zbierkach (to – čo ich najviac teší a na čo sú hrdí a pyšní a čo ich baví najviac na svete), ale nie v ich skutočnej práci JOB (to – čo ich v skutočnosti živí).
Čo sa práce týka, je treba vedieť, že vedci vyskúmali podľa celosvetových prieskumov, že len menej ako 5% ľudí sveta má to šťastie, že robia prácu, ktorá ich naozaj baví a plnohodnotne uspokojuje, t.j. že sa v nej sebarealizujú. Pozor na omyly. Lebo určite tým nemyslíme rôzne formy workoholikov, ktorí nevedia život žiť a užívať (vychutnávať), ale ho vedia len prežívať (t.j. existujú v negatívnom duchu – život im len tak tečie pomedzi prsty alebo ich zomelie). Dôležité je nachádzať rovnováhu, symbiózu a harmóniu medzi všetkým v živote človeka. A teda aj medzi prácou a zábavou, medzi slasťami i strasťami. Jan Werich – český klasik a komik to vyjadril a nadovšetko múdro zaknihoval, nad slnko jasnejšie, veršom: „Kdo víno má, a nepije, kdo hrozny má, a nejí je, na toho vemte bič a húl, čo není člověk, to je vúl!“.
Prečítajte si tiež: Náročné začiatky každého finančníka
Živá voda výnimočných – kde ju hľadať?
O živej vode – sa píše v rozprávkach a znamená, že dokázala uzdraviť chorých a dokonca aj oživiť mŕtvych. Jednoducho znamenala nadprirodzenú silu a zázračný účinok. V živote ju zosobňujú najväčšie talenty sveta, najúspešnejší ľudia, superstars (osobnosti, celebrity a ostatné VIP) alebo inak výnimoční jedinci. Ale aj niečo ľudským rozumom nepochopiteľné a neuchopiteľné, o čom hovoríme, že je to zázrak alebo niečo, čo nás presahuje – t.j niečo medzi nebom a zemou. Také, čo sa končí otvorenou a nezodpovedanou (doteraz večnou) otázkou: prečo?
Prečo, napríklad, v minulosti – umelec Michelangelo Buonarotti v minulosti dokázal vytvoriť tak geniálne dielo ako napr. maľby v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne? Prečo, napríklad, v súčasnosti – športovec Jaromír Jágr v súčasnosti hrá fenomenálne hokej v najlepšej aj vo veku hokejových dôchodcov, hoci má 45 rokov? Lebo každý z nich (umelec i športovec) svoju činnosťho enormne miloval (Michelangelo) a miluje (Jágr) a vnímali ju ako svoju najvyššiu životnú hodnotu a lásku a podriadili jej celý svoj život…
Najsilnejšia koncentrácia – najúčinnejšie sa sústredenie na to, čo robím, s najvyšším nadšením , t.j. maximálny entuziazmus aktivizuje všetok potenciál človeka k výkonu, mobilizujúci všetky jeho duševné a fyzické sily v pozitívnom duchu – v totálnej pohode a komplexnej prosperite…
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.