Aké sú výhody a nevýhody investovania do podielových fondov? Pre správne rozhodnutie či využiť tento produkt, porovnajte jeho plusy a mínusy.
Plusy investovania do podielových fondov:
- zhodnotenie
- likvidita
- investovanie aj s malou čiastkou
- široký výber fondov
- rozloženie rizík (diverzifikácia)
- ochrana
- prehľad o stave účtu
Prečítajte si tiež: 11 zásadných PRAVIDIEL ako dosiahnuť ÚSPECH v INVESTOVANÍ
Zhodnotenie peňazí v podielových fondoch je vyššie ako poskytujú teraz banky na termínovaných účtoch. Rast ekonomiky sa prejavil aj na výkonnosti podielových fondov.
Likvidita – do 14 dní od požiadania máte peniaze na účte bez pokuty a poplatkov. Peniaze sú dostupné kedykoľvek.
Investovanie aj s malou čiastkou – do podielových fondov môžete investovať jednorázovo s minimálnou výškou investície 1.000 € alebo v sporivom programe, v pravidelných mesačných splátkach, kde výška vášho mesačného vkladu môže byť minimálne 10 €.
Široký výber fondov – na trhu je obrovský výber otvorených podielových fondov. Môžete investovať konzervatívne, rozvážne, ale aj dynamicky. Je potrebné určiť si investičný horizont, t.j. čas, za ktorý chcete investovať svoje peniaze. Potom už máte na výber: akcie – európskych krajín, Ameriky, Číny, technologické fondy, sektorové, finančné,…
Ste konzervatívnejším investorom a nechcete podstúpiť riziko akcií? V tom prípade vyberajte zo širokej škály zmiešaných fondov, dlhopisových, peňažných. Taktiež s rôznym zameraním.
Prečítajte si tiež: Máte strach z RIZIKA? Investujte!
Rozloženie rizika (diverzifikácia) – fondy investujú peňažné prostriedky do desiatok až stoviek rôznych spoločností, štátov, regiónov a tak rozkladajú riziko. Preto aj vy ako investor neinvestujete svoje peniaze len do jedného podielového fondu.
Ochrana – majetok v podielovom fonde je oddelený od majetku jeho správcu. Riadi sa reguláciou Európskej únie a u nás je pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Správca fondov vydáva štatút, v ktorom sa definuje zameranie, investičná stratégia, ktorá nesmie byť zmenená. Zároveň obchodníci s cennými papiermi, správcovské spoločnosti, ktoré spravujú otvorené podielové fondy prispievajú do tzv. garančného fondu. Úlohou tohto fondu je poskytovanie náhrad za nedostupný klientsky majetok.
Prehľad o stave účtu – klienti majú online prístup k svojmu účtu, vždy si vedia skontrolovať konečný stav účtu, nákupy, predaje.
Mínusy investovania do otvorených podielových fondov:
- negarantované zhodnotenie
- poplatky
- neplatí fond na ochranu vkladov
- kolísavosť investície
Prečítajte si tiež: INVESTOVANIE: Minulosť, Prítomnosť, Budúcnosť
Negarantované zhodnotenie – pri investovaní do podielových fondov platí pravidlo – „minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov“, výnos teda nie je pevne stanovený.
Poplatky – pri nákupe podielových fondov sa platia vstupné poplatky, poplatky za nákup a predaj podielov. O tieto poplatky je naše zhodnotenie nižšie. Spoločnosti vo svojich výkazoch udávajú zhodnotenie už očistené o tieto poplatky.
Neplatí fond na ochranu vkladov – obchodníci s cennými papiermi tvoria tzv. garančný fond.
Kolísavosť investície – pri investovaní do akcií alebo ETF fondov (Exchange-Traded Fund) sa musí počítať s výkyvmi. Investovanie do týchto nástrojov ovplyvňuje vývoj vo svete. Tieto investičné nástroje sú určené na dlhodobé zhodnocovanie peňazí. Investovanie do týchto nástrojov v pravidelných mesačných splátkach prináša pekné, očakávané výsledky.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.