Návodov ako investovať peniaze je na internete obrovské množstvo. Zhrnuli sme prehľad tých najdôležitejších pravidiel ako byť úspešný v investovaní, v ktorých sa zhoduje väčšina úspešných investorov. Keď sa ich budete držať, tak si výrazne zvýšite šance pri zhodnotení vašich peňazí a stanete sa úspešnejší v investovaní.
1, Najprv si zabezpečte svoj príjem
V praxi sa stretávame často s tým, že klienti chcú investovať ale nemajú vyriešené základné potreby súvisiace s finančnou gramotnosťou. Pokiaľ sa však táto fáza podcení, tak to má negatívny vplyv na samotné investovanie. Keď nastane vážna choroba či úraz, tak sa dostane človek do finančných problémov. Následne to má negatívny vplyv na jeho investíciu. Vyberá z nej, prestáva investovať a naruší tým celú svoju stratégiu. Samozrejme platí to za predpokladu, že samotný klient už nemá vytvorený kapitál (aspoň 100 000€) už niekde inde.
Rada: Nastavte si svoje zabezpečenie plnohodnotne podľa svojich záväzkov a nutných výdavkov tak, aby ste mohli naďalej investovať aj keď príde neočakávaná udalosť
2, Tvorte si a budujte neustále disponibilné rezervy
Keď klient príde o prácu a nemá rezervy, tak prvé do čoho zasahuje sú rezervy, ktoré by mali byť minimálne vo výške 6x mesačných výdavkov. Finančné trhy majú rastúcu ale aj klesajúcu tendenciu, pokiaľ v náročnom období prestaneme investovať, tak to môže mať veľmi negatívny dopad na samotné investovanie. Práve v týchto obdobiach je potrebné využívať stratégiu lacného nakupovania podielov. Namiesto zastavenia pravidelnej investície sa naopak odporúča zvýšiť sumu, ktorú investujeme.
Rada: Základnou radou je nikdy neinvestovať tie finančné prostriedky, ktoré slúžia ako rezerva na neočakávané udalosti. Tvorte si neustále rezervy aspoň vo výške 6x mesačných výdavkov.
3, Vytvorte si cieľ a plán investovania
Už Lao C povedal: „Cesta dlhá tisíce míľ sa začína jediným krokom.“ Tým prvým krokom je práve cieľ našej investície. Preto je potrebné si stanoviť ciele a priority na čo bude investícia v budúcnosti slúžiť (napr. dôchodok, bývanie, zabezpečenie detí, či splatenie hypotéky…). To následne pomôže klientovi vydržať aj v nepriaznivom období a zároveň zotrvať pri svojej vopred nastavenej stratégii. Ľudia reagujú najmä na základe svojich pocitov a práve emócie sú tým najčastejším dôvodom, prečo klienti prichádzajú o peniaze a robia často chybné rozhodnutia.
Rada: Premýšľajte nad tým, načo má investícia slúžiť na konci investičného obdobia a držte sa tohto cieľa. Neprerušujte túto stratégiu!
Prečítajte si tiež: Ako si spraviť poriadok vo vlastnom finančnom portfóliu?
4, Spoznajte svoj rizikový profil a investičný horizont
Pri investovaní je kľúčové poznať svoj rizikový profil, nakoľko ten je potrebný na zistenie senzitivity (citlivosti) klienta na výkyvy na trhoch. Slúžia na to dotazníky, kde si rozložíte koľko percent peňazí ste ochotní investovať do konzervatívnej, vyváženej, dynamickej či agresívnej stratégie. Zároveň je potrebné si stanoviť dobu, na ktorú bude investícia určená. Pre úspešný výsledok pri zhodnocovaní svojich finančných prostriedkov je potrebné zachovať si trpezlivosť, vytrvalosť a disciplínu, ktoré zaručia, že pri nepriaznivých pohyboch na trhoch nebude klient vstupovať do investície alebo z nej vyberať. Najčastejšou chybou klientov je, že ľudia vyberajú peniaze vtedy, keď trhy klesajú a naopak vkladajú, keď rastú. Pritom to má fungovať úplne opačne.
Rada: Skôr ako začnete investovať venujte čas plánovaniu a zhodnotenie svojej citlivosti na poklesy trhov. Na základe toho stanovíte vhodnú stratégiu a vyhnete sa tak nepríjemným situáciám.
5, Investujte pravidelne
Najdôležitejšia pri investovaní je pravidelnosť. Tá zabezpečuje, že klient využíva priemerovanie ceny na trhoch. Vďaka nej dokážeme využiť výnos z výnosu alebo úročený úrok (zložené úročenie), ktorý už aj samotný Albert Einstein nazval ôsmym divom sveta. Najlepším spôsobom ako dodržať pravidelnosť (disciplínu) je nastaviť si trvalý príkaz a kontrolovať si svoju investíciu len raz začas ale určite nie každý deň. Práve preto sú štatisticky úspešnejšie pri investovaní ženy ako muži – nemajú čas svoje investície stále kontrolovať a tým pádom nepodliehajú emóciam.
Rada: Nastavte si trvalý príkaz pri svojom investovaní a investíciu si kontrolujte raz za čas.
Prečítajte si tiež: Ako robiť SPRÁVNE finančné ROZHODNUTIA !
6, Rozložte svoju investíciu – diverzifikujte
Už naše staré mamy sa držali pravidla: „Nedávaj všetky vajíčka do jedného košíka.“ Vďaka tejto rade dokážeme v čase riadiť svoju investíciu tak, že keď jedna časť portfólia poklesne, tak iná zase narastie. Tým dokážeme z dlhodobého hľadiska profitovať. Tí najväčší špecialisti svoju investíciu rozkladajú na základe odvetvia (energetika, IT, finančníctvo, stavebníctvo…), regiónu (Európa, Amerika, Ázia…), meny (dolár, euro, libra…). Pokiaľ na investovanie využijeme fondy, tak dokážeme cez jeden fond investovať dokonca do desiatok, či stoviek celosvetovo významných titulov (spoločností). Vďaka tomu zásadným spôsobom minimalizujeme poklesy, prípadné straty.
Rada: Poradte sa s odborníkom o vhodnom rozložení svojej investície alebo si zvolte také fondy, ktoré už majú takéto rozloženie zahrnuté.
7, Pripravte sa na neočakávané udalosti, či výkyvy na trhoch
Za posledné obdobie sme boli svedkami rôznych výkyvov na trhoch, ktoré spôsobili pády ceny ropy, zlej ekonomickej situácii v Číne, Brexit-u, či zvolenie nového amerického prezidenta. Niektoré z nich sa dali predpovedať, no iné však nie. Je dôležité pochopiť, že výkyvy na trhoch budú vždy a sú tak isto prirodzené ako že ráno slnko vychádza a večer zase zapadá. Sú to často príležitosti, na ktorých klienti dokážu najviac zarobiť, pokiaľ vhodným spôsobom využijú poklesy na trhoch. Poprední ekonómovia, či investiční experti prezentujú, že každých niekoľko rokov nás čaká kríza na trhoch, čo nie je nič výnimočné. Krízy vždy boli a budú akurát sú v častejších intervaloch ako v minulosti.
Rada: Pripravte si rezervy aj na očakávané / neočakávané príležitosti na trhoch, ktoré môžete využiť najmä pri poklesoch na trhoch alebo na iné investičné príležitosti
Prečítajte si tiež: INVESTOVANIE: Minulosť, Prítomnosť, Budúcnosť
8, Pre investovanie vyhľadávajte podkladové aktíva
Aktuálne sa stali veľmi populárne investície do zlata. Je kľúčové si uvedomiť, že tento typ investície môže byť síce zaujímavý, no neprináša nám pravidelne príjem, iba v prípade jej predaja so ziskom. Nehovoriac o poplatkoch, ktoré výrazne znižujú potenciál výnosov. Špecialisti odporúčajú do takýchto aktív vložiť maximálne 10% svojho portfólia a takáto investícia slúži výhradne na udržanie hodnoty peňazí. Preto je vhodné využívať také investície, ktoré nám pravidelne prinášajú zisk – pasívny resp. portfóliový príjem. Modernými sú napríklad stále viac využívané dividendové fondy. Pri nich si klient nastaví, aby mu niekoľkokrát do roka prišli na účet dividendy (podiel na zisku).
Rada: Pri výbere akejkoľvek investície si vždy položte otázku: Bude mi investícia prinášať pravidelný zisk vo forme pasívneho resp. portfóliového príjmu?
9, Rozlišujte investovanie a obchodovanie
Často sa v praxi stáva, že klient príde s myšlienkou, že ide „investovať“ do akcie Googlu, Facebooku, McDonaldu a po pár dňoch alebo týždňoch peniaze vyberie so ziskom. Rovnako sú na trhu podobné príležitosti vo forme Forexov alebo rôznych komodít (zlato, diamanty, ropa…). Takáto transakcia je skôr obchodovanie na burze a má blízko k špekulácii, nemožno ju nazvať investovaním. Je to rovnaké ako keby sme sa rozhodli kúpiť a v zapätí predať nehnuteľnosť, auto alebo niektorú komoditu. Investovanie je z pravidla dlhodobé a vyžaduje si iné (vyššie uvedené) pravidlá ako obchodovanie na burze.
Rada: Investovaním nazývame najmä dlhodobé a kontinuálne zhodnocovanie peňazí bez nutných zásahov vo forme rýchleho nákupu a predaja daného artiklu. Vždy vnímajte rozdiel medzi krátkodobým obchodovaním a dlhodobým investovaním.
Prečítajte si tiež: Máte aj vy ZLÚ platobnú DISCIPLÍNU? Vyskúšajte túto STRATÉGIU…
10, Najväčším rizikom je neinvestovať
„Aj nezrealizovaný zisk je stratou.“ Pri investovaní je kľúčovým faktorom čas. Ten dokáže v dlhodobom horizonte spraviť aj z malej investície pomerne veľkú, preto investovanie nikdy neodkladajte. Najmä keď sa jedná o prípravu na dôchodok alebo pre tvorbu kapitálu pre deti. V čase je potrebné meniť aj investičnú stratégiu, ktorá má byť dynamickejšia, čím viac rokov trvá stratégia a konzervatívnejšia, čím bližšie je do konca našej investície.
Rada: Neodkladajte svoje rozhodnutie pri investovaní. Najťažšie je vždy začať, čím skôr sa vám to podarí prekonať, tým skôr môžete inkasovať výnosy / zisky.
11, Vzdelávajte sa v oblasti investovania
Základom pre úspech pri investovaní je neustále rozvíjať svoje vedomosti v oblasti investovania. V dnešnej dobe je však informácii plný internet a pokiaľ nemáme čas, prípadne tie správne vedomosti, tak je vhodné využiť niekoho, kto sa tomu venuje profesionálne a vie nás usmerniť. Ideálni sú finanční poradcovia, ktorí sú objektívni a majú už niekoľkoročné skúsenosti a tradíciu. Na začiatok je vhodné vedieť, že všetky väčšina fondov je zostavených z akcií a dlhopisov. Výnosom z akcií je dividenda a z dlhopisov kupón. Celosvetovo existuje viac ako 10 tisíc fondov a na Slovensku viac ako 600 a investovať do nich sa dá už od 10 € mesačne. Pre výber vhodného fondu je vhodné vybrať podľa hodnotenia prestížnej ratingovej spoločnosti Morningstar, ktorá hodnotí jednotlivé fondy hviezdičkami.
Rada: Vyhľadajte vhodné zdroje informácii pre zvyšovania svojich vedomostí v oblasti investovania. Jednou z možností je prečítať si všetky články na našom portáli v sekcii investovanie. 🙂
Prečítajte si tiež: Ako robiť SPRÁVNE finančné ROZHODNUTIA !
11 pravidiel ako byť úspešný v investovaní vám pomôžu nielen pri nasmerovaní vašich financií ale aj pri správnom postupe pri stanovení ideálnej investičnej stratégie. Každé takéto finančné rozhodnutie vždy odporúčame odkonzultovať s finančným odborníkom, ktorý má skúsenosti a vie nasmerovať klienta k vhodnému riešeniu a investičnej stratégii.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.