Na úvod treba poznamenať, že článok má vzhľadom na jeho rozsah rámcový, všeobecný charakter. Nejedná sa o investičnú radu ani o ponuku sprostredkovania finančných produktov. Obsahuje výhradne subjektívne postoje autora a je na vôli každého čitateľa, ako k daným informáciám bude pristupovať.
Minulý týždeň som sa rozprával s kamarátom Petrom, ktorého som spoznal počas univerzitných štúdií. Po bežných úvodných frázach sme sa rozprávali aj o tom, ako sa nám darí súkromne a pracovne…
Debata o pasívnom príjme
Debata sa posunula k tomu, že už je unavený z každodenného dochádzania do práce. Práca ho veľmi nebaví a túži po finančnej nezávislosti. Vraj sa z tohto dôvodu rozhodol dlhodobo investovať. Ja vravím, že som na tom rovnako, aj keď mňa moja práca baví, taktiež si plánujem do budúcnosti vybudovať pasívny príjem. No tu sa naša podobnosť kvôli odlišným spôsobom na dosiahnutie rovnakého cieľa končí.
Prečítajte si tiež: Máte strach z RIZIKA? Investujte!
Investovanie do podielových fondov
Peter sa rozhodol investovať do podielového fondu v jednej nemenovanej finančnej spoločnosti. Spýtal som sa ho, prečo si zvolil práve takúto cestu. Vraj termínované vklady a pod. produkty zhodnocujú peniaze veľmi málo (alebo aj nijako ak zohľadníme mieru inflácie, pozn. autora) a toto je podľa jeho finančného poradcu najefektívnejšia cesta. Ak človek nemá veľa času, teda chce investovať pasívne a nepozná zložité zákonitosti burzy. Ono v niečom mal pán poradca pravdu. Investovať do podielových fondov je tá najefektívnejšia cesta, no nie vždy pre „investora“, ale takmer vždy pre finančného poradcu, ktorý za predaný finančný produkt zinkasuje odmenu. A nemal pravdu ani v zložitosti a časovej náročnosti priameho investovania. Keďže pravidelné investovanie a správa vlastného portfólia nie je kvantová fyzika a väčšina pasívnych investorov „mrkne“ na „appku“ brokera max. raz za mesiac, dva… (čo ani nie je nevyhnutné). V takom prípade to investorovi nenaruší ani pohodu ani „time management“. 🙂
Na výber triedy aktív treba vzdelanie
Pravdou však je, že pokiaľ by človek chcel aktívne vyberať nielen „asset classes“ (triedu aktív) kvôli zloženiu portfólia (a určiť tak konkrétny recept investičnej polievky vyskladanej z akcií, štátnych či korporátnych dlhopisov, realít, finančných derivátov či komodít – paleta je široká), ale konkrétne investičné tituly, tak tu už treba „trocha“ znalostí, analytickej schopnosti, umenia, času, intuície, ale aj „štipku“ psychologických predispozícií. Medzi ne patrí napr. odolnosť alebo schopnosť eliminovať emocionálne výkyvy. Nie každý má chuť a čas na prevádzanie kvantitatívnej (napr. pre účely zistenia finančného zdravia firmy a určenia skutočnej, primeranej ceny akcie – valuácie, informácie zo súvahy, aké zisky či straty spol. vykazuje, akým cash-flow disponuje, avšak neskúma hlbšie súvislosti medzi jednotlivými dátami) a kvalitatívnej analýzy (sledovanie ekonomických aktualít, dopady politických rozhodnutí globálnych medzinárodnopolitických aktérov. Ďalej sa jedná o analýzu fundamentálnych informácií, sledovanie kvalitatívnych dát spoločnosti, hodnotenie analytikov a pod.) na dennej báze. Veľa Warrenov Buffettov nepoznám. 🙂 Niektorí sa o to pokúšali, no buď prišli o všetko, alebo poväčšine nedosahujú ani trhový benchmark.
Prečítajte si tiež: INVESTOVANIE: Minulosť, Prítomnosť, Budúcnosť
Ak podielový fond, tak vyberte ten s najnižšími poplatkami
Ešte zmienka o podielových fondoch. Tie úplne nezatracujem, aby to bolo hneď jasné. Takýto produkt je vhodný najmä pre tých investorov, ktorí nemajú žiadny čas a ani chuť venovať sa aspoň chvíľku, denne počas niekoľkých týždňov, štúdiu základnej terminológie a princípov investovania. V takom prípade sú podielové fondy jedným z najvýhodnejších dostupných spôsobov, aký pre nich konzervatívny éter slovenského investovania ponúka. Avšak treba sa zmieriť s tým, že to čosi stojí. Ak sa teda investor rozhodne pre podielový fond, aj v takom prípade je treba analyzovať dlhodobú výkonnosť fondu (nielen za posledný rok a pod. nezmysly). Vybrať si treba fond s čo najnižšími poplatkami. Je vždy lepšie investovať cez podielový fond ako neinvestovať vôbec.
Čo je to investovanie?
Čo to vlastne investovanie je? Najskôr je potrebné povedať, že investovanie nie je trading, teda obchodovanie komodít, opcií, futures, CFD, forex a obchodovanie menových párov – toto všetko sú špekulatívne operácie (tým nechcem dehonestovať úspešných traderov, no je ich málo ako šafránu).
Investovanie je v jednoduchosti spôsob zarábania peňazí prostredníctvom peňazí. „Peniaze robia peniaze“. Jednoducho necháme peniaze, nech pracujú pre nás a za nás. Ak má niekto firmu, kde za neho pracujú ľudia, rozhodne to nie je investor v rigoróznom slova zmysle. Investor sleduje podnikanie iných a napr. v prípade akcií si kupuje podiel na majetku spoločnosti. A nie jednej. Základné a všeobecne známe pravidlo investovania je: „Nikdy nedávaj všetky vajíčka do jediného košíka!“ To je vlastne „golden rule“ investovania a jedná sa predovšetkým o diverzifikáciu – základný pilier bezpečnosti investovaných peňazí. Prostredníctvom diverzifikácie sa investor snaží najmä o bezpečnosť vkladu pri akceptovaní primeraného rizika a výnosu. Existujú rôzne prístupy k investovaniu, no základné sú: aktívne a pasívne investovanie. Čo sa týka individuálnej akceptácie rizika, tak je základné rozdelenie: agresívny (rastový či výnosový), vyvážený (pre ľudí s obľubou pre tzv. zlatú strednú cestu) alebo konzervatívny prístup (pre tých, ktorým stačí nižší výnos, no podstupujú oveľa nižšie riziko a ich portfólio má nízku volatilitu). To je len základné rozdelenie, existuje azda toľko medzistupňov koľko je investorov.
Prečítajte si tiež: Ako robiť SPRÁVNE finančné ROZHODNUTIA !
Aké sú možnosti pri ETF
Predpokladajme, že väčšina ľudí inklinuje k pasívnemu investovaniu, čo je minimálne v začiatkoch správne rozhodnutie. Aký spôsob je teda optimálny? Investícia do ETF… Je to pomerne lacný, časovo nenáročný spôsob investovania, taktiež je nenáročný na „údržbu“, poskytuje dostatočne diverzifikované investičné portfólio s podstatne vyšším výnosom, aký ponúkajú alebo reálne dosahujú banky, správcovské spol. a podobné finančné inštitúcie cez ponúkané podielové fondy. Existuje stovky ETF (rozdeľujú sa podľa regionálneho kontextu – americké, európske, ázijské, globálne akcie, dlhopisy, reality a pod. Podľa triedy aktív: napr. čisto akciové, komoditné, dlhopisové. Ďalej na sektorové: do akého sektoru ekonomiky investujú: napr. technológie, priemysel, energetika atď. a aj podľa veľkosti spoločností do ktorých prevažne investujú: largecap, midcap, smallcap a podľa mnohých ďalších kritérií…). Záleží podľa investičného prístupu a preferencií konkrétneho investora.
Prečo investovať do ETF?
Prečo si vybrať ETF a nie podielový fond? V skratke: predovšetkým kvôli omnoho nižším poplatkom a dosiahnutiu vyššieho výnosu. Prečo platiť pri investovaní do podielových fondov vysoké vstupné a výstupné poplatky, priebežný TER poplatok z výnosu strhávaný na ročnej báze, správcovský poplatok (marža viac ako štedro preplácaných asset manažérov, z ktorých drvivá väčšina dlhodobo aj tak nikdy nielenže neprekoná, ale ani nedosiahne (!!!) výsledky trhového benchmark-u)?! Z týchto dôvodov mi investovanie do podielových fondov pripomína skôr sporenie, nie investovanie ako také. Mnoho investorov sa u nás rozhodne pre tzv. zmiešané fondy (s proklamovanou vyváženou mierou rizika).
Investovanie do ETF vyzerá asi takto:
Skúsení investori odporúčajú určiť si investičný cieľ, od ktorého sa odvíja všetko ostatné, ako napr. investičný horizont a výška pravidelnej investície. Potom je dôležité určiť si investičnú stratégiu (určiť si toleranciu rizika), ktorej sa treba držať a nepodliehať davovej psychóze v čase pádov trhu, vybrať si lacného brokera s nízkymi poplatkami (to veľmi ovplyvní očakávaný výnos i náš cieľ, napr. na trhu je broker, ktorý ponúka viac ako 700 ETF-iek zadarmo, nechcem však robiť reklamu), realizovať investíciu pravidelne (vyhneme sa negatívnym vplyvom výkyvov trhu, napr. ak trh klesá, je dobré nakupovať viac a lacnejšie, lebo z historického hľadiska trh stále rastie). Potom už len rebalansovanie (stačí raz za rok, za dva) a držanie sa zvolenej investičnej stratégie. Otázka, či investovať do fondov denominovaných v USD alebo v EUR je rozsiahlejšia, no v skratke…
Výkyvy sú v dlhodobom horizonte zanedbateľné
Po prvé: Ako nám ukazuje história, z dlhodobého hľadiska sú kurzové výkyvy a ich vplyv na hodnotu portfólia marginálne a takmer štatisticky nevýznamné a viac by nás asi mala zaujímať výška inflácie. Z krátkodobého hľadiska, tak ako na kurze prerobiť, je možné i zarobiť. V prípade lacného dolára nakupujeme akcie lacnejšie a keď dolár stúpne, pripočítame si to k výnosu. Ale kto sa cíti nekomfortne, samozrejme, môže investovať len v EUR-ách. Ani v tomto prípade nie je uzavretá cesta na americký trh, ale to je na inú debatu. Ináč upozorňujem, že na našom trhu je dosť „vlkov z WALLSTREET“ a teda je mnoho brokerov, ktorí si na poplatkoch pri vašich investíciách túžia zhltnúť svoje sústo a priživiť sa na nich. Teda výber nízkopoplatkového brokera (najmä pri nižších pravidelných investovaných sumách) je v tomto prípade veľmi dôležitý! No len o výbere brokera sa dá napísať kniha…
Prečítajte si tiež: Ako má vyzerať KVALITNÉ finančné PORTFÓLIO?
Určite si investičný cieľ
Ak si neurčíme (alebo zle určíme) investičný cieľ, môže sa stať, že sa náš cieľ minie účinku. Uvediem ilustratívnu analógiu: Napr. ak stavbári razia tunel (priznám sa, je to trochu nešťastné slovo kvôli negatívnej konotácii, ktorú vďaka politickému kontextu toto slovo nesie :)) z dvoch strán a nestretnú sa. Dosť blbé, že? Ak sme si o 25 rokov chceli kúpiť chatu vo Vysokých Tatrách a nevyrátali sme si dostatočne (miera inflácie, priemerný trhový rast cien realít) jej budúcu cenu, tak zistíme, že nám chýba 20 alebo 30 tisíc a náš investičný horizont sa predĺži…
Investovanie je beh na dlhú trať
Investovanie je teda predovšetkým beh na dlhú trať. Najväčšie majetky boli investične budované po celé generácie. Ak je cieľ dostatočne vzdialený, resp. ak je našim zámerom vybudovať si stabilný pasívny príjem (prostredníctvom vyplácania dividend či úrokov z dlhopisov), tak si môžeme dovoliť držať investičné portfólio (v našom prípade ETF), v ktorom drvivá väčšina sú akcie a čosi málo dlhopisy (alebo žiadne dlhopisy). Ilustratívny príklad na základe historických výnosov predpokladá pri 200 EUR-ovej investícii mesačne za 30 rokov akumuláciu a zhodnotenie portfólia na úroveň cca. vyše 320, 330 tisíc EUR. Samozrejme za predpokladu, že reinvestujeme dividendy. Pri zachovaní veľkosti portfólia je tak možné vyberať mesačný pasívny príjem cca 3000 EUR.
Pred výberom treba znížiť volatilitu
Ak však do cieľa máme 10 rokov alebo chceme portfólio v dohľadnej dobe odpredať (pozri aj likvidita cenných papierov, pozn. autora), tak bude nevyhnutné postupne (ako sa nám končí investičný horizont) znižovať volatilitu (jeden z atribútov rizikovosti, trhové turbulencie spôsobujúce výkyvy cien aktív). Prostredníctvom zníženia percentuálneho podielu akcií v prospech menej volatilných aktív, akými sú napr. spomínané dlhopisy. Opäť záleží na každom, akým spôsobom, napr. každý rok o 10%.
Prečítajte si tiež: Využiť, či nevyužiť služby finančného PORADCU?
V jednej investorskej príručke sa píše, že na WALLSTREET si zvyknú uťahovať z neskúsených investorov, že títo investori „jedia ako myš, no kadia ako slon“. Ide predovšetkým o hyperaktívnych investorov (možno so sklonmi k špekuláciám), ktorí sa snažia investovať a rýchle zarobiť na konkrétnych akciách s nedostatočnou diverzifikáciou. Základ tohto prirovnania pochádza zo skutočnosti, že mnohí sa na trhu správajú opačne, ako by mali, teda draho nakupujú a lacno predávajú. Najvýhodnejší nákup je však práve v období poklesu, pretože tento pokles je výsledkom psychológie davu na burze. Pri predpoklade zdravých fundamentov spoločnosti je len otázkou času, kedy akcie stúpnu.
Záver
Záver je teda asi taký, že aj laik bez ekonomického vzdelania, napr. v odbore bankovníctvo, poisťovníctvo, dokáže byť na trhu úspešný. Mnohokrát aj úspešnejší ako „hlavy pomazané“ (napr. manažéri či správcovia podielových fondov). Pri ETF dokážeme kopírovať trhový index a dosahovať napr. dlhodobý priemerný výnos napr. 12% , síce trh s ETF nikdy neprekonáme, ale skúsenosť hovorí, že mnoho „osvietencov“ nedosiahne ani výnos trhu.
Poznám skvelého investičného coach-a, ktorého môžem z vlastnej skúsenosti len a len odporúčať. Ja som skôr vlk samotár. 🙂 Prajem Vám všetkým úspešný výber spôsobu zhodnocovania svojich finančných prostriedkov. Nech už si vyberiete akýkoľvek investičný produkt, dúfam, že po rokoch s ním budete spokojní.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.