Otázka, ktorá zaujíma ako mladých tak aj starších ľudí. Podstatou sporenia a jadrom celej veci je neutrácať a odkladať vždy určenú časť výplaty hneď keď príde na účet alebo prídu peniaze do ruky. Vytvoriť si návyk, pravidelný, železný.
Niektorí z nás začnú sporením na sporiace účty. Pokračovať môžeme cez termínované účty, pretože tu už potrebujeme vložiť jednorázovo nastrádanú kôpku peňazí a na vybranom termínovanom účte nechať úročiť peniaze na dohodnuté obdobie pár mesiacov až rokov. Je treba si uvedomiť, že sa k peniazom dostaneme až po ukončení zjednanej doby obdobia termínovaného vkladu. Ani v jednom ani v druhom prípade však dieru do sveta neurobíme a nie je to spôsob pre dlhodobé udržanie reálnej hodnoty našich financií a zdolanie inflačného trendu, zvlášť pri súčasných opravdu nízkych úrokových sazbách.
Investovanie do podielových fondov
Ďalšou variantou pre sporenie sú podielové fondy. Ešte stále veľa ľudí o tejto forme sporenia vie veľmi málo, nedôveruje jej, a tak nie je dostatočne docenená. Ak sa zameriame na porovnanie so sporiacimi a termínovými účtami, máme tu jednoznančné výhody:
- vyššie úročenie našich financií
- ochrana financií pred infláciou
- stále máme financie k dispozícii a môžeme ich v prípade nutnosti aj vybrať
- peniaze môžeme rozumne premiestňovať do iných typov podielových fondov, ktorým dávame v tom ktorom období prednosť
- široká ponuka podielových fondov na finančnom trhu
- rýchle zjednanie a uzavretie zmluvy
- odborníci ochotní poradiť podľa vašej situácie, vášho zámeru, horizontu investovania a podľa vašich možností
Prečítajte si tiež: Finančná analýza je NUTNÁ na poskytnutie Kvalitnej Služby
Podielové fondy obhospodarujú banky a správcovské investičné spoločnosti. Prostredníctvom svojich odborníkov tak investujú napríklad aj do cenných papierov ako sú štátne dlhopisy, ktoré si drobný investor kúpiť nemôže, alebo prevádzajú niektoré investície za výhodnejších podmienok.
Jedinou otázkou, ktorú si treba zodpovedať je rozhodnutie o:
- Type fondu
- Horizontu investície
- Sporenie/Investovane jednorázove či pravidelné (menšie) vklady
Nič netreba unáhliť, začať opatrne a porozumieť princípu podielových fondov. Pre začiatok si sami rozhodnite svoj investičný profil podľa následujúcich kritérií:
- Opatrný profil: hľadáte nízku rizikovosť, možnosť dosiahnuť kladného výnosu prekonávajúc infláciu a úročenie na sporiacich účtoch (doporučujeme pre začiatočníkov)
- Vyrovnaný profil: láka vás možnosť vyššieho výnosu i za cenu vyššieho obmezeného rizika
- Odvážny profil : vyšší výnos za predpokladu vyššieho kolísania investície
- Dravý profil: preferujete najvyššiu mieru výnosu a ste pripravený riskovať
Ujasnite si svoj investičný profil
Než sa teda pustíte do podielových fondov, ujasníte si svoj investičný profil. Formulár s vaším profilom sa vždy vyplní prednostne, než vám banka alebo správcovská spoločnosť predá prvé podiely vo vašom prvom podielovom fonde. Zvážte aj svoj horizont investície, teda dobu, ako dlho budete posielať pravidelné investície alebo na ako dlho budú vaše financie uložené na účte podielového fondu, než budete peniaze potrebovať. Platí, že čím dlhší je investičný horizont, tým väčšia je pravdepodobnosť, že prípadný pokles trhu bude vystriedaný opäť ich rastom.
Prečítajte si tiež: INVESTOVANIE: Minulosť, Prítomnosť, Budúcnosť
Fondy sú tvorené kombináciou rôznych druhov cenných papierov ako sú napríklad firemné a štátne dlhopisy, akcie a podielové listy iných fondov, alebo môže byť aj časť prostriedkov uložená na termínovaných vkladoch. Na základe tejto skutočnosti si treba ujasniť pomer výnosu k riziku kolísania.
Platí, že podľa toho aké veľké riziko fond v minulosti prekonal, sú fondu priradené určité body od 1 do 7. Aj percentuálne obsadenie konzervatívnej zložky (napr. dlhopisy) a aktívnej zložky (napr. akcie ) určuje jeho rizikovú triedu definovanú číselnou hodnotou od 1 (najbezpečnejšie ale najmenej výnosné) do 7 (najrizikovejšie, najviac výnosné). Číselné ohodnotenie ako riziková trieda napovie akú veľkú mieru kolísania môžete očakávať. Čím vyššia riziková trieda, tým väčšie investičné riziko. Investičné riziko alebo riziko straty závisí na výbere fondu a horizontu investície.
Výhody investovania do podielových fondov
Pravidelné investovanie môže prinášať ďalšie výhody. Pravidelne ukladajte aj malé čiastky, pretože vzhľadom ku kolísanej výške finančných trhov sa cena podielových listov priemeruje a vy tak môžete viacej získať ak v čase klesajúceho trendu nakúpite viacej podielov za tú istú pravidelnú investíciu.
Čo je ale najdôležitejšie, čo si treba uvedomiť, že v prípade, že cena podielu vo fonde klesá, nie je treba panikáriť a začať s výberom vašich prostriedkov vo fonde. Treba počkať a sledovať vývoj ďalej, lebo tak ako začala cena klesať, môže zas začať stúpať a dosahovať ešte aj rýchlejší trend. Tým, že si peniaze hneď vyberiete z účtu, by ste len prišli o vaše investície. Preto je pre vás dôležitý dlhší časový horizont uloženia financií. Čím dlhšie a pravidelne budete sporiť, tým sa vaše peniaze udržia dlhšie v kondícii, budú odolávať inflácii a v budúcnosti vám budú k dispozícii s vyššou reálnou hodnotou.
Prečítajte si tiež: Máte strach z RIZIKA? Investujte!
Ak sa jednoducho chcete vyhnúť nebezpečenstvu výberu nesprávneho fondu, nasmerujeme vás do banky alebo do správcovských investičných spoločnosti k odborníkom. To prvé správne rozhodnutie pre vás vyžaduje oveľa viac než len jednoduché porovnávanie histórie jednotlivých fondov s výberom toho fondu, kde bol v minulosti najväčší rast a zisk.
Pre viac inšpirácie odporúčame web stránky, na ktoré sa dostanete ak zadáte vo vašom vyhľadávači jednoducho slová „podielové fondy“.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.