Odkedy prestali byť peniaze kryté zlatom (15.8.1971 prezident Nixon zrušil konvertibilitu dolára na zlato. Do decembra 1976 ešte bola hodnota dolára viazaná na zlato, ale po tomto dátume už boli z definície dolára všetky referencie na zlato odstránené) a zaviedol sa koncept tzv. „fiat money“, objavujú sa úvahy, že systém nie je udržateľný a jedine investícia do nezávislého „uchovávača hodnoty“ nás ochráni pred katastrofou. Viem, možno trochu priťahujem za vlasy, ale neustále existuje veľký počet zástancov investovania do zlata. Veľa obchodníkov a dokonca aj banky ponúkajú tzv. investičné zlato. Zlato sa dá kúpiť na burze ako komodita aj ako ETF. Je to však naozaj dobrá investícia?
V histórii bolo vyťažených menej ako 10tis. metrov kubických zlata (asi 175 tisíc ton) – čo je kocka s dĺžkou hrany približne 21 metrov. Cena tejto kocky by pri súčasných cenách zlata 1260 USD za trójsku uncu bola približne 7090 mld. USD. Pre porovnanie, za túto sumu vieš nakúpiť 100% podiel v nasledujúcich 22 spoločnostiach (a nejaké malé drobné na kávu Ti ešte aj ostanú).
- Apple Inc.
- Microsoft Corporation
- Amazon.com Inc.
- Johnson & Johnson
- Facebook Inc.
- Exxon Mobil Corporation
- Berkshire Hathaway Inc.
- JPMorgan Chase & Co.
- Google (Alphabet)
- General Electric Company
- Wells Fargo & Company
- Bank of America Corporation
- AT&T Inc.
- Procter & Gamble Company
- Chevron Corporation
- Pfizer Inc.
- Verizon Communications Inc.
- Home Depot Inc.
- Philip Morris International Inc.
- Citigroup Inc
- Visa Inc.
- Coca-Cola Company
Prečítajte si tiež: Máte strach z RIZIKA? Investujte!
A teraz otázka: chceš radšej vlastniť kocku zlata alebo 22 menovaných spoločností?
Trochu dát na podporu rozhodovania:
Ak by si investoval do 22 uvedených spoločností v roku 2012 (vtedy začal byť obchodovaný Facebook), Tvoj ročný výnos by bol 20,03%. Zlato (vyjadrené SPDR Gold Trust ETF) ročne prerobilo 6,46% pri o polovicu vyššej volatilite. Viac info na tomto odkaze.
Ak chceme dlhšie obdobie, musíme si pomôcť indexom S&P 500 (uvedených 22 spoločností totiž tvorí viac ako tretinu celkovej trhovej kapitalizácie indexu) alebo US Large Caps ako celkom. Pre zaujímavosť som pridal aj európske akcie. US Large Cap a S&P 500 majú prakticky rovnaký výnos 10,39% ročne. Európske akcie zarobili ročne iba 8,91% no a zlato 4,26% ročne – všetko pri približne rovnakej miere volatility. Detailné výsledky za obdobie od roku 1986 sú na tejto linke.
Čo tým chcem povedať?
Zlato ako investícia je rovnako volatilná ako akcie, avšak iba taká výnosná ako dlhopisy. Je pravda, že zlato historicky zaznamenalo relatívne krátke obdobia silného rastu a potom obdobia postupného poklesu resp. stagnácie. Od roku 1972 v najlepšom roku zlato narástlo až 133%. Nebolo by super „zachytiť“ takýto nárast? Otázka však je, od čoho sa pri takomto zachytávaní rastu odvinúť?
Prečítajte si tiež: Ukazovať neznamená aj skutočne MAŤ!
Cena zlata má totiž veľmi nízku koreláciu voči všetkým ostatným triedam aktív. To znamená, že jeho cena nie je závislá na ničom, len na sebe samej. Preto je ťažké vnímať fundamentálne signály, ktoré by nám povedali „pozor, teraz bude zlato rásť…“. Možnou pomôckou je, že historicky cena zlata stúpala skôr v čase krízy (a následne klesala), ale všetci vieme, akí (ne)dobrí sme v predpovedaní kríz.
Možno však, keby sme vedeli určiť „férovú“ hodnotu zlata, vedeli by sme povedať, či je aktuálne na trhu podhodnotené, a teda dobrá kúpa. Problémom je, že zlato nemá na seba naviazaný žiaden cashflow. Nemá tržby, zisk, ani nevypláca žiaden pravidelný výnos, dividendu, či úrok. Je hodné práve toľko, koľko s zaň ľudia ochotní zaplatiť. A to už sme v oblasti psychológie davu, nie investovania.
Ak by sme nebodaj argumentovali, že zlato chceme do portfólia ako „stabilizátor“, či „uchovávač hodnoty“, potom musíme upriamiť pozornosť opäť na volatilitu. Zlato má rovnakú alebo mierne vyššiu mieru volatility (kolísania ceny) ako akcie.
Keď to celé zhrniem, tak zlato má nasledujúce charakteristiky:
- nízku výnosnosť
- pri vysokej volatilite
- neplatí žiadny pasívny príjem
- nedá sa určiť jeho „správna“ cena
- jeho charakter je špekulatívny, nie investičný
Prečítajte si tiež: Presvedčenia, ktoré robia z ľudí CHUDOBNÝCH
Takže, ak sa ako dlhodobý investor rozhodujem medzi investovaním do akcií a do zlata, nevidím jediný racionálny argument pre zlato. Skutočne ani jediný.
Zamyslenie na záver:
Možno však nechceme zlato ako investíciu. Možno ho chceme vlastniť pre pocit, že ho vlastníme. Nečakáme zhodnotenie. S týmto sa nedá polemizovať. Ľudia zbierajú omnoho bizarnejšie veci. Ale potom tomu nehovorme „investícia“. Pretože pre Tvoje investičné peniaze sú omnoho lepšie „prístavy“ ako zlato.
Ak máš iný názor, poďme diskutovať…
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.