Čo sa týka investícií, medzi Slovákmi sú najpopulárnejšie podielové fondy. Aj keď slovo „populárny“ nie je práve ideálne na popísanie reality. Podľa štatistík OECD totiž Slováci majú v podielových fondoch len 8,4% svojich finančných aktív. Investovanie priamo do akcií je na tom však ešte horšie. Tam majú Slováci investovaných len 0,2% prostriedkov. Na porovnanie, v Estónsku je to 1% v podielových fondoch a až vyše 51% priamo v akciách.
Napriek „populárnosti“ podielových fondov, investovanie do nich vôbec nemusí byť dobrou voľbou. Prečo? Minimálne z troch dôvodov:
- Podpriemerná výkonnosť
- Vysoké poplatky
- Daňová neefektívnosť
Prečítajte si tiež: Ukazovať neznamená aj skutočne MAŤ!
Podielové fondy dosahujú podpriemerný výnos
Drvivá väčšina aktívne riadených fondov dosahuje podpriemerný výnos. V podielových fondoch pracujú investiční manažéri, ktorých úlohou je vyberať do fondu investície, ktoré sú „najlepšie z najlepších“. Svätý grálom takýchto manažérov je dosiahnuť vyšší výnos ako ich benchmark trh, ktorý je reprezentovaný tzv. indexom – akýmsi „košom“ investícií spĺňajúcich nastavené regionálne, odvetvové alebo iné parametre. Napríklad fond, ktorý investuje do amerických akcií sa bude pravdepodobne porovnávať s indexom S&P500, ktorý reprezentuje 500 najväčších amerických spoločností. Faktom je (štúdiu pozri tu), že drvivá väčšina manažérov nedokáže dlhodobo konzistentne poraziť trh (ak poznáte niekto na Slovensku dostupný aktívne manažovaný podielový fond, ktorý poráža svoj benchmark, tak dajte vedieť). Nemusí to byť vždy len dôsledkom ich investičných schopností, dôvodom môžu byť aj legislatívne obmedzenia toho, do čoho a v akom rozsahu investovať môžu. Výsledok je však rovnaký – podpriemerný výnos. Preto investovaním do „klasických“ podielových fondov prichádzaš o rozdiel medzi výnosom indexu a výnosom fondu.
Poplatky pri investovaní do podielových fondov
To však ešte nie je koniec. Za to, že manažér aktívne fond riadi, je potrebné mu zaplatiť. A nielen jemu. Ale aj ostatné náklady, ktoré štatút fondu definuje ako náklady hradené z majetku fondu. Preto väčšina podielových fondov účtuje poplatky – vstupné, výstupné a priebežné (tzv. poplatok za správu). Vstupné a výstupné poplatky jednotlivo ani v súčte nemôžu prekročiť 5%. Správcovské sa pri akciových fondoch pohybujú od cca 0,6 do vyše 3,5%, pri dlhopisových je to o niečo menej – cca od 0,3 do 2,2% (zdroj pre údaje). Čiže ďalšie percentá dolu z už aj tak podpriemerných výnosov.
Prečítajte si tiež: Presvedčenia, ktoré robia z ľudí CHUDOBNÝCH
No a nakoniec, keď chceš odpredať svoje podiely vo fonde, výnos z nich je podľa aktuálne platného zákona o dani z príjmov predmetom 19% dane. Podielové fondy registrované na Slovensku daň odvedú zrážkou pri vyplatení, zahraničné si musíš zdaniť vo vlastnej réžii. Čiže zníženie výnosov o ďalších 19%.
Zamyslenie: „Prečo by niekto chcel investovať do takéhoto produktu?“
„A do čoho iného?“
Ak podielové fondy nedokážu poraziť svoj benchmark, vždy máš možnosť nakúpiť práve ich benchmark. Ako povedal investičný „velikán“ Warren Buffett: Pre bežného investora je najlepšie kúpiť diverzifikovaný nízkonákladový indexový fond a držať ho dlhodobo. Na toto slúžia tzv. indexové ETF (Exchange-traded funds – verejne obchodovateľné fondy). Budeš potrebovať účet u nízkonákladového brokera a trochu času na zostavenie, nákup a správu portfólia (bohužiaľ totiž na Slovensku inštitúcie, s výnimkou dôchodkových správcovských spoločností, neponúkajú indexové fondy). Po úvodnom natavení rátaj, že tomu venuješ tak asi hodinu mesačne.
Prečítajte si tiež: Ako robiť SPRÁVNE finančné ROZHODNUTIA !
Avšak pozor. Aj keď s ETF nedosiahneš podpriemerný výnos, aj tu sa budeš stretávať s poplatkami. ETF si účtujú „správcovský poplatok“, ktorý sa pohybuje medzi 0,05 – 0,6%. O toto sa Ti výnos zníži. Rovnako budeš musieť platiť brokerovi za vykonanú transakciu – nákup aj predaj. Pri nízkonákladových brokeroch dostupných aj zo Slovenska dokážeš zrealizovať transakciu aj za menej ako 1 EUR/USD a sú aj brokeri, ktorí značný počet kvalitných ETF ponúkajú bezplatne.
Výhody investovania do ETF
No a nakoniec dane. Výhodou investovania do ETF je, že ak investíciu držíš viac ako rok, výnos z predaja je od dane oslobodený. Presne tak, neplatíš žiadnu daň.
Investovanie do ETF teda minimálne na dvoch frontoch poráža investovanie do klasických podielových fondov. Otázne sú poplatky. Ak zaplatené poplatky pri nákupe ETF výrazne presiahnu tie, ktoré by si platil v podielovom fonde, do ETF nemá zmysel investovať. Toto môže nastať, ak Tvoja pravidelná investícia do jedného ETF bude značne menej ako 100 EUR/USD a výška transakčných poplatkov brokerovi sa percentuálne dostane na viac ako 1-2%. Ak máš na pravidelné investovanie menej ako túto sumu a Tvoj broker účtuje za nákup ETF poplatky, je možné, že klasické podielové fondy budú pre Teba lepšou voľbou.
Ak však dokážeš dať každý mesiac či štvrťrok dokopy viac ako stovku a nebojíš sa venovať budovaniu svojho finančného majetku trochu času, asi niet o čom rozmýšľať.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.