Štatistiky hovoria, že viac ako polovica Slovákov má uzatvorené životné poistenie. Mnohé z poistiek sa uzatvárajú, aby bola zachovaná akási tradícia. Zmyslom životnej poistky nie je tradícia, ale účel – finančná náhrada poisťovne pre zmiernenie následkov poistnej udalosti (úraz, choroba, hospitalizácia, invalidita, trvalé následky úrazu, smrť, atď).
Čo teda robiť, aby sa vaše poistenie neminulo účinku?
1. Životné poistenie uzatvárajte po starostlivom zvážení poistných rizík. Informujte sa o zvolenom poistení, prečítajte si poistné podmienky (na čo máte nárok, aké sú výluky, atď).
Prečítajte si tiež: Využiť, či nevyužiť služby finančného PORADCU?
2. Aktualizujte svoje poistné zmluvy. Ak je potrebné zmeniť pripoistenia alebo akékoľvek iné údaje v poistnej zmluve, nenechávajte zmluvy spať. Zmeňte ich vo vašom vlastnom záujme (nerušte ich, ale zmeňte v nich to, čo je 3. potrebné zmeniť). Život je zmena, aj poistná zmluva za niekoľko rokov logicky podlieha rôznym zmenám.
4. Ak nastane poistná udalosť (úraz, choroba, pn-ka, invalidita, atď.), konajte. Uplatnite si nárok na poistné plnenie. Platíte za to, aby poisťovňa platila vám, keď dôjde k poistnej udalosti.
5. Nastavte si mesačné poistné v takej výške, akú budete schopní dlhodobo platiť. Poistenie sa uzatvára na dlhé obdobie. Nepodceňujte poistné riziká, ale nepreceňujte ani svoje finančné možnosti. Obzvlášť nie, ak ide o investičné životné poistenie. Poistka vás má chrániť, nie zruinovať.
Ak si neviete poradiť, poraďte sa s finančným sprostredkovateľom (alebo poradcom), nie so susedom, či známym. Váš život, je váš príbeh, vaša situácia. Čo (ne)potrebujú vaši známi, nemusíte (ne)potrebovať vy a naopak. Každý z nás je jedinečný. Aj vy.
Rodičia uzatvárajú poistenie detí do ich dospelosti
Rodičia často uzatvárajú poistku pre svoju ratolesť. Neskôr už dospelý mladý človek v 18. rokoch dostal peniaze z poistky. Po pár rokoch sám a z rovnakého dôvodu pre svoje deti uzatvára životnú poistku. Tradícia pokračuje. Kým dieťa vyrastie, má niekoľko úrazov, párkrát skončí dokonca v nemocnici, podstúpi možno aj chirurgický zákrok. Všetko našťastie dopadne dobre.
Prečítajte si tiež: Ako má vyzerať KVALITNÉ finančné PORTFÓLIO?
Otec ani mama neuplatnia ani raz žiadne poistné plnenie z poistných udalostí, aj keď za rôzne pripoistenia dojednané v poistnej zmluve platia celé roky. Pravidelne platia poistku pre dieťa, aby aj ono dostalo v dospelosti peniaze z poistky. Geniálne, však? Že nie? Máte pravdu. Je to jedna z ukážkových hlúpostí, ktoré sa denne dejú a možno nielen u nás. Títo rodičia platili sporenie a celé roky platili poistné poplatky. Má to zmysel?
Sporiace programy pre deti
Rodičia, ktorí chcú sporiť pre svoje dieťa, majú viacero možností. Môžu sporiť cez rôzne sporiace programy investičných spoločností, založiť stavebné sporenie pre deti, odkladať na málo zarábajúce ale predsa len sporiace účty v bankách, nakúpiť zlaté tehličky a čakať, aká bude ich hodnota o pár rokov. V takých prípadoch ide výslovne o tvorbu finančnej vstupenky pre dieťa do dospelosti. Otázkou je výnos z nasporenej čiastky. Inými slovami, rovnaké vklady neprinesú rovnaký finančný efekt. Prácou finančných sprostredkovateľov je poradiť rodičom čo najvýhodnejší spôsob sporenia. Preto je múdre obrátiť sa na finančného sprostredkovateľa, ktorý má prehľad o sporení, investovaní ale i poistení.
Pred podpisom zmluvy si položte tieto otázky
Tým rodičom, ktorí sa rozhodnú nasporiť svojmu dieťaťu formou detského investičného životného poistenia nemožno nič vyčítať. Naopak, je rozumné sa im venovať s rovnakou ak nie väčšou pozornosťou. Rodič, ktorý platí za poistku celé roky, má nesporné právo vedieť:
– koľko stoja ním zvolené pripoistenia?
– čo presne kryje zvolené poistenie?
– ako má postupovať v prípade poistnej udalosti?
– aké sú poplatky spojené s investičným životným poistením? atď.
Prečítajte si tiež: Presvedčenia, ktoré robia z ľudí CHUDOBNÝCH
Vždy by mal mať možnosť alternatívy, výberu. Koľko by stálo poistenie bez sporenia, zároveň bez výplaty k dožitiu určeného veku dieťaťa. K nemu navrhnúť súbežne sporenie, nezávisle od poistenia. Porovnať poistenie so sporivou zložkou s oddelene riešeným sporením a poistením. Dobre informovaný rodič si sám z ponuky vyberie. Nezabudne na poistku po zadaní trvalého príkazu na úhradu poistného. Naopak vie čo robiť, ak dôjde k poistnej udalosti aj to, ako sa dá s poistkou počas jej platnosti pracovať.
Záver
Bez ohľadu na to, či poisťujete svoje dieťa, alebo seba, aby ste ochránili seba či svoju rodinu, mali by ste mať vo veci jasno. Životné poistenie má poskytnúť finančnú náhradu v nečakaných životných situáciách. Každý, kto platí životnú poistku, by mal vedieť za čo presne platí. Ak už k poistnej udalosti dôjde, je potrebné uplatniť si nárok na poistné plnenie. Samozrejme za predpokladu, že máte pripoistenie, ktoré sa týka poistnej udalosti. Nemôžete si uplatňovať plnenie za chirurgický zákrok, keď máte v životnej poistke len úraz, pobyt v nemocnici a nemáte chirurgický zákrok. Alebo naopak, máte poistený chirurgický zákrok a chcete si uplatniť denné odškodné za pobyt v nemocnici v dôsledku choroby, atď.
Neviete si rady? Opýtajte sa. Opýtať sa oplatí, človek môže len získať. Nič tým nestratí.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.