Často sa stretávame s otázkou, či sa do ETF oplatí vôbec investovať. V dnešnej informačnej dobe sa môžeme veľmi ľahko dostať k informáciám o ETF fondoch. V minulosti trh zaplavili podielové fondy a stali sa populárnymi ale aj v tejto oblasti sa trh mení a prichádzajú nové možnosti.
Výhody ETF
Nulové Dane
Slovenská legislatíva aktuálne umožňuje tzv. časový test. V praxi to znamená, že pokiaľ držíte investíciu viac ako rok, tak nemusíte platiť daň zo zisku. Iný zákon hovorí, že pokiaľ investujete pravidelne viac ako 15 rokov a váš ročný vklad neprekročí ročne viac ako 3000€ tak rovnako ste oslobodení od platenia daní.
Prečítajte si tiež: 11 zásadných PRAVIDIEL ako dosiahnuť ÚSPECH v INVESTOVANÍ
Tento benefit je azda najzaujímavejší zo všetkých a verím, že vydrží čo najdlhšie. Pri klasických podielových fondoch sa plateniu daní žial nevyhnete, teda pokiaľ chcete mať všetko naporiadku a nevyžijete iný typ optimalizácie.
Nižšie poplatky
Pri ETF je neodškriepiteľným benefitom investovanie s minimálnymi poplatkami. Keď pri klasických fondoch sú vstupné poplatky do 5% pri dynamických stratégiách, tak pri indexových fondoch vstupné poplatky platiť nemusíte (maximálne brokerovi za zrealizovanie obchodu a ten si každý účtuje inak). Niektorí sprostredkovatelia si uplatňujú síce vstupné poplatky ale aj tie sú nižšie ako pri podielových fondoch.
Ešte dôležitejším poplatkom je správcovský poplatok, ktorý je štandardne do 2% pri fondoch a pri ETF v priemere 0,2% (najlacnejšie ETF účtujú 0,1% p.a.). Pri vyššej investícií na dlhší horizont vie práve tento poplatok spraviť obrovský rozdiel v hodnote investície na konci.
Vyššie zhodnotenie
Keď sa zameriame napríklad na druhý pilier, v ktorom si sporitelia môžu zvoliť aj indexové fondy, tak je možné vidieť ako už na 10 ročnom horizonte porážajú s prehľadom akciové. Zároveň za posledných 15 rokov až 90% podielových fondov nedokázalo prekonať index S&P500, s ktorým sa porovnávajú. Je dokázané, že portfólio manažéri podielových fondov svojim aktívnym zásahom a riadením do ich chodu ich výkonnosť znižujú.
Prečítajte si tiež: Máte strach z RIZIKA? Investujte!
Likvidita – Dostupnosť
Keďže podielové fondy nie sú obchodované na burze, tak výber prostriedkov z nich trvá rádovo niekoľkých dní. Pri ETF je investícia spravovaná brokerom, ktorý zrealizuje výber ihneď po jeho zadaní samotným klientom. Takže v konečnom dôsledku tak predídeme neželaným poklesom a tým pádom aj stratám spôsobeným trhom pri samotnom výbere.
Čo keď už investujete do podielových fondov?
Pokiaľ váš podielový fond dosahuje vami očakávanú výkonnosť a ste ochotný akceptovať jeho poplatkovú štruktúru, tak zvážte jeho ponechanie v portfóliu. Bežný dôchodca v rozvinutých krajinách má až niekoľko rôznych sporení a investičných schém a programov. Pokiaľ vám to rozpočet umožňuje, tak ho nechajte v portfóliu a efektívne tak diverzifikujte.
Prečítajte si tiež: Tajomstvo s názvom PRAVIDELNÉ INVESTOVANIE
Ďalším faktorom je splatený nemalý vstupný poplatok, ktorý bol vyplatený dopredu. V investičných schémach je bežné takýto poplatok vyplatiť vopred a tým pádom má klient predplatený balík spojený s pravidelnou investíciou. Ideálny stav je, keď investícia si na tento poplatok zarobí, vtedy klient nie je v strate a môže pokojne robiť ďalšie zmeny.
Záver
Objem investícií v indexových fondoch celosvetovo presiahol už 6 bilionov $ v tomto roku. Ich popularita je nepochybná a neustále rastie s vyšším finančným vzdelaním populácie. Poplatky, daňová optimalizácia, dostupnosť investície a zhodnotenie sú kľúčové faktory, ktoré hovoria jednoznačne v prospech indexových fondov. Vďaka širokým možnostiam finančného trhu je len na nás, ktorou cestou nasmerujeme svoje investície.