Dožiť sa 70+ v dobrom fyzickom a psychickom zdraví, nebyť na príťaž deťom, či vnúčatám. Desiatky rokov tvrdej práce, popri tom vychovávať deti v duchu viacerých (protichodných) ideológií, uchovať si sebestačnosť, teda nezávislosť od pomoci iných ľudí a udržať si celoživotne nadobudnutý majetok. Stiahnuť sa do úzadia a žiť si svoj „plán na dôchodok“ z mladosti. To všetko je úctyhodné.
Prečítajte si tiež: Ako robiť SPRÁVNE finančné ROZHODNUTIA !
Radosť mierne narúšajú (oprávnené) obavy z následkov trendov modernej doby a spôsobu života, najmä zo spôsobu hospodárenia „mladých“.
1. Veľké nároky bez zásluh a rokov trpezlivej disciplíny
Ste radi, že deti a vnúčatá si budujú svoj moderný život vo veľkomestách, využívajúc moderné úvery a leasingy na „cool život tu a teraz“.
Cena za „tu a teraz“ sa reálne zobrazí až po niekoľkých rokoch. Začiatočnícky plat zďaleka nepostačuje na pokrytie v tom čase už vysokých splátok. Vytvorenie dostatočných rezerv, ktorými sa pokrývajú náklady v nepredvídaných životných situáciách ( strata zamestnania, tehotenstvo a materstvo, úraz..) bolo možno pred rokmi spomenuté finančným poradcom, ale kto by sa riadil odporúčaniami odborníkov?
Korešpondencia z bánk či z exekútorských úradov má vyššiu autoritu.
Vtedy sa hľadá „riešenie“ v širších kruhoch rodiny, u tých, ktorí si roky „míňali“ len to, čo si z reálnych možností vytvorili a rozumne s tým hospodárili desiatky rokov.
Prevziať zodpovednosť a platiť cudzie náklady za roky hlúpeho hýrenia nie je prejav lásky a obetavosti, naopak, je to podporovanie nezrelosti a „finančnej hlúposti“.
2. Šťastie na kompetentných notárov
Po spätnej reflexii o nerozvážnom nákupe vo veľkomeste, po značných stratách, predsa len pokojný „zapadákov“ na dedine získa na atraktivite. Prevod nehnuteľnosti z rodičov na deti má svoje skryté „vady“. Príchodom ďalšieho člena do rodiny, do domu, ktorý Vám už nepatrí, sa dohody ( ústne, nezachytené v žiadnom dokumente) stávajú neplatnými, zabudnutými.
Prečítajte si tiež: Spoliehate sa na štát? Robíte veľkú chybu!
Zachovanie práv na dôstojný život by malo stáť na popredných miestach akéhokoľvek právneho dokumentu, ktorým dávate svojim potomkom do rúk nie len svoj majetok, ale predovšetkým celý zvyšok svojho života a zdravia.
3. Staroba nie je duševná choroba
Opatrovanie starých ľudí býva „splátkou“ za pomoc s malými deťmi v mladosti. Stretávajú sa tak viaceré generácie pod jednou strechou, kde najviac starostlivosti si vyžadujú tí najmenší, zatiaľ čo tí najstarší, s doživotným právom užívať prevedenú nehnuteľnosť sú „vecným bremenom“ predaja. Vyžadujú si svoj pokoj, čas na modlitbu, veľa jedla, pravidelné podanie liekov, pomoc pri hygiene. Starobný dôchodok slúži na pokrývanie potrieb dôchodcov, nie na splácanie nezmyslov z čias „hýrenia“.
Je iná doba, s „liečbou“, či hospitalizáciou na „chorom mieste“ nemusíte súhlasiť, Vy máte právo dožiť si svoj život až do poslednej chvíle na mieste, ktoré si vyberiete.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.