Pri životnom poistení je dôležité vybrať vždy správny typ poistných krytí. Ich správna kombinácia zabezpečí finančnú istotu v prípade neočakávanej udalosti. Aký typ pripoistení a prečo ich treba mať dojednané si prečítajte v tomto článku.
1. Poistná doba
Poistnú dobu je optimálne dohodnúť až do dôchodkového veku vďaka čomu sa môžte vyhnúť neskorším komplikáciám so zhoršeným zdravotným stavom. Stále sa stretávam so zmluvami, ktoré sú uzavreté na 10, 15, 20 rokov. To nie je šťastné riešenie, pretože po skončení zmluvy ste o 10, 15, 20 rokov starší, pre poisťovňu sa stávate rizikovejší a preto Vás bude nové poistenie stáť viac. Čo je horšie, môže nastať situácia, napr. vážna choroba, ťažký úraz, alebo invalidita a poisťovňa Vás môže na základe zdravotného stavu odmietnuť. V takom prípade už nemáte možnosť byť poistený a chrániť sa pred rizikami, ktoré vám stále hrozia. Je veľmi dôležité zamyslieť sa nad tým a hlavne nezabúdať pravidelne aktualizovať údaje vo vašej zmluve a prispôsobovať poistné sumy vašim aktuálnym príjmom a výdajom. Toto by sa malo diať minimálne raz za rok.
Prečítajte si tiež: 4 príklady z praxe, pre ktoré je mať potrebné KVALITNÉ POISTENIE
2. Poistenie úrazov, trvalých následkov úrazu, kritických chorôb, invalidity a pracovnej neschopnosti
Tieto pripoistenia by mali tvoriť základ dobre nastavenej poistnej zmluvy. Sú to riziká, ktoré najčastejšie a dlhodobo ohrozujú príjem klienta. Vo vážnych prípadoch, ktoré končia invaliditou, nastáva neschopnosť ďalej chodiť do práce a zarábať. Nastaveniu poistných súm pri týchto pripoisteniach treba venovať pozornosť a netreba ich podceňovať, napríklad pri rakovine, ktorá patrí medzi kritické choroby je liečba veľmi náročná, nielen po psychickej a fyzickej stránke, ale hlavne po finančnej. Kritické choroby majú veľký dopad na celú rodinu, zmenia sa priority, poklesnú príjmy a stúpnu výdaje. Asi každý z nás už zaregistroval verejné zbierky na liečbu, pretože zdravotná poisťovňa prepláca len základnú liečbu, lieky prepláca len čiastočne a niektoré vôbec. Rovnako je to aj pri úrazoch a ich trvalých následkoch. Zo zdravotného poistenia máte nárok na ošetrenie, no následné rehabilitácie, kvalitnejšie zdravotné pomôcky, lôžko, či úpravu bývania si už musíte hradiť sami z rodinného rozpočtu. Ak sú tieto pripoistenia správne nastavené tak rodine odpadnú starosti s financiami a môžu sa tak sústrediť na liečbu, zachovať si svoj životný štandard a väčšiu psychickú pohodu, ktorá je veľmi dôležitá pri liečbe chorôb, či po ťažkom úraze.
3. Poistenie smrti
Smrť patrí tiež k základným poisteniam na zmluve, no treba zvážiť akým spôsobom nastaviť krytie rizika smrti. Pre mladého človeka, ktorý býva u rodičov, nemá ešte vlastnú rodinu, ktorá by bola závislá na jeho príjme nie je potrebné nastavovať vysokú poistnú sumu. Každopádne ju treba navýšiť v momente ak si vezmete úver, či už spotrebný na auto, alebo hypotéku na vlastné bývanie. Sumu je optimálne nastaviť tak, aby pokryla zostatok úveru. Pre takýto prípad odporúčam poistenie s klesajúcou poistnou sumou. Ak si človek založí rodinu, tak je optimálne nastaviť konštantnú sumu, aby rodina zvládla prekonať najťažšie obdobie. Žijeme v rýchlej spotrebnej dobe, kde sa na nás s každej strany hrnú ponuky nákupu na splátky, výhodné spotrebné úvery, či hypotéky. Ľudia sa zaviažu na x rokov splácať, no zabúdajú myslieť na riziká. V období keď si beriete úver je všetko v poriadku, mesačné výdaje neprevyšujú príjem, pocit z nového domu, či bytu je úžasný. V jedinom okamihu sa však dlhoročný sen môže rozplynúť. Strata jedného príjmu spôsobí, že výdavky prevýšia príjem, čo ma za následok výrazné zníženie životného štandardu, splátky úveru sa stanú prioritou a ostatné výdavky sú odsunuté do úzadia. V najhoršom prípade budete nútený predať nehnuteľnosť, aby ste splatili úver. Pri správnom nastavení pripoistenia rizika smrti nebude strata blízkej osoby znásobená finančnými ťažkosťami, rodina si udrží svoj životný štandard a ľahšie prekoná toto ťažké obdobie.
Prečítajte si tiež: Poistenie úveru v BANKE? Ani NÁHODOU!
4. Poistenie oslobodenia od platenia pri invalidite
Toto veľa krát zabúdané, no veľmi dobré pripoistenie vám zabezpečí, že zostanete poistený aj v prípade plnej invalidity a poisťovňa preberie platby za vaše poistenie. Zrušia sa síce pripoistenia, s ktorých bolo plnenie, no všetky ostatné zostanú aktívne a naďalej chránia váš príjem. Napríklad ak k invalidite došlo následkom úrazu a na vašej poistnej zmluve máte pripoistenie kritických chorôb, tak naďalej zostávate poistený pre prípad diagnostikovania niektorej zo zoznamu kritických chorôb, no už za poistenie neplatíte, platby prevezme poisťovňa.
5. Ostatné pripoistenia
Medzi najznámejšie patria pobyt v nemocnici z dôvodu úrazu, alebo choroby, či chirurgické zákroky. Tieto pripoistenia majú hlavne zabezpečiť nadštandard, ktorý už nepreplácajú zdravotné poisťovne. V poslednej dobe patria medzi veľmi žiadané pripoistenia, vzhľadom na už spomínané obmedzenie preplácaných úkonov zo strany zdravotných poisťovní. Umožnia vám zaplatiť si nadštandardnú izbu v nemocnici, ktorá pri liečbe zabezpečí súkromie, väčšiu psychickú pohodu, stretnutia z rodinou aj mimo návštevných hodín. Pri chirurgických zákrokoch si môžte zaplatiť napríklad kvalitnejšie stehy, obväzy, lieky, či rehabilitačný pobyt, ktorý pomôže k rýchlejšiemu zotaveniu po operácií.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.