Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) zasielajú svojim sporiteľom výpis z ich osobných dôchodkových účtov. Ak chcete vedieť, ktoré informácie v nich obsiahnuté sú pre vás tie najdôležitejšie, odpoveď nájdete v dnešnej téme.
Neprišiel vám výpis? Čakať ďalej už nepomôže
Všetky DSSky majú povinnosť odoslať výpisy svojim klientom do 31.januára. Niektorí sporitelia sa však mylne domnievajú, že výpisy zasiela Sociálna poisťovňa a ak im doteraz neprišli, domáhajú sa tam. Avšak v takomto prípade odporúčame kontaktovať priamo svoju DSSku. Ak si nie ste istý, či v 2. pilieri ste a v ktorej konkrétnej DSSke, môžete využiť službu Sociálnej poisťovne a telefonicky sa informovať na tel. čísle 0906 171 989.
Jednou z možností, prečo vám poštový výpis neprišiel je to, že so svojou DSSkou máte zriadenú elektronickú komunikáciu. Je preto potrebné si pozrieť svoju mailovú schránku, aby ste zistili či vám výpis dorazil priamo tam, prípadne do priečinka pre Nevyžiadanú poštu.
Aké fakty sú teda na výpise najdôležitejšie?
Prečítajte si tiež: Prípravu do dôchodku treba brať ako SAMOZREJMOSŤ !
Pomer príspevkov je kľúčový
Ak vám má 2. pilier na dôchodku pomôcť mať vyšší príjem, všímajte si najmä pomer rozdelenia vašich príspevkov. Podľa neho sa totiž každý príspevok rozdelí do investičných fondov. „Je mimoriadne dôležité, aby tento pomer bol správne nastavený. A to predovšetkým podľa vášho veku, investičného profilu (tj. ako vnímate investovanie a s ním spojené riziká) a ideálne aj podľa vašej celkovej finančnej situácie“, odporúča finančný analytik Marián Búlik.
Pre ľudí v mladšom a strednom veku sú vhodné negarantované fondy, ktoré síce vykazujú vyššie výkyvy, ale z dlhodobého pohľadu zarobia s vysokou pravdepodobnosťou podstatne viac ako tie garantované. Napríklad za posledných 12 mesiacov dlhopisové garantované fondy všetkých DSSiek zarobili v priemere 1,57 %, pričom akciové a indexové fondy za to isté obdobie dosiahli výnos až 7,54 %. A to vrátane aktuálneho poklesu na akciových trhoch. Ak ste teda mali posledných 12 mesiacov nasporených napríklad 8 000 eur v garantovanom fonde, zarobili ste cca 125 eur. Ak by ste ich však mali uložené v negarantovaných fondoch, váš výnos by bol až 603 eur. Ak teda ste v mladšom či strednom veku, poraďte sa s odborníkom ohľadom zmeny pomeru v prospech negarantovaných fondov.
Až 80% peňazí v 2. pilieri je v garantovaných fondoch
Faktom je, že z 7,66 miliardy eur, ktoré majú Slováci nasporené v 2. pilieri je takmer 80 % v garantovaných fondoch. Slováci tak prichádzajú o zaujímavé výnosy, ktoré negarantované fondy generujú v posledných rokoch. Pritom je zrejmé, že ak ich úspory v 2. pilieri nebudú zarábať aspoň 4-6 % ročne, budú im na dôchodku len slabou pomocou. Hlavným dôvodom pre súčasný stav je to, že štát rozhodol o presune úspor sporiteľov do garantovaných fondov, ale neurobil dostatočnú kampaň, aby ľudí na to upozornil a vysvetlil im, ako sa majú sami rozhodovať. „Mnohí zo sporiteľov si doteraz nevšimli, že kvôli tejto zmene sú od februára 2013 všetky ich úspory v garantovanom fonde. Iba ľudia, ktorí v tom čase poslali poštovú návratku so želaným pomerom mali svoje úspory naďalej zainvestované aj v akciových či indexových fondoch“, vysvetľuje Búlik.
Tento stav je možné napraviť – stačí kontaktovať svoju DSSku alebo finančného sprostredkovateľa, ktorí vám investičný pomer príspevkov pomôžu vhodne upraviť. Zároveň je možné do negarantovaných fondov presunúť aj už nasporený majetok. „Ak však máte nasporených peňazí výrazne viac ako len pár tisíc eur, presun takéhoto majetku do negarantovaného fondu by mal prebehnúť vo viacerých krokoch (tranžiach), nie naraz. Aj s touto otázkou vám dokáže poradiť skúsený odborník na financie“, upozorňuje Búlik.
Prečítajte si tiež: Ako sa čo najlepšie pripraviť do Dôchodku?
Skontrolujte si, či vám príspevky chodia pravidelne
Dôležitou informáciou vo výpisoch je aj to, či objem pripísaných príspevkov za rok nie je nulový, prípadne či v ňom nechýbajú odvody za niektoré mesiace. Ak áno, treba hľadať príčinu. Najčastejšie je chyba u zamestnávateľa, ktorý za vás posiela odvody s nesprávnymi osobnými údajmi.
Definovaná oprávnená osoba môže výrazne pomôcť
2. pilier je jeden z mála finančných produktov (okrem životného poistenia a 3. piliera, čiže DDS), ktorý umožňuje definovať oprávnenú osobu. „Ide o osobu (alebo osoby), ktorá by v prípade smrti sporiteľa vo fáze sporenia obdržala všetky úspory a to veľmi rýchlo, často v priebehu pár dní. Touto cestou je možné obísť dedičské konanie, ktoré môže trvať mesiace, ojedinele až roky“, spresňuje Búlik.
Akokoľvek je 2. pilier dôležitý a prínosný pre výšku budúceho dôchodku, ak ste zodpovedný človek, mali by ste si na dôchodok sporiť aj v treťom, ideálne aj štvrtom dôchodkovom pilieri. 3. pilier je vhodný sporiaci produkt najmä vtedy, keď vám zamestnávateľ do neho prispieva. Navyše, výnosy najlepších fondov v 3. pilieri dosahujú zaujímavých 5-6 % ročne. Ako 4. pilier nazývame tie finančné produkty, ktoré je možné použiť na sporenie na dôchodok – napríklad investičný sporiaci program, životné poistenie apod. „Na dôchodok je nutné si teraz sporiť toľko, aby ste na dôchodku mali mesačný príjem aspoň vo výške 70 % náhrady mzdy. Na to je potrebné začať si sporiť čo najskôr, dlhodobo, pravidelne. Aj sumu napríklad 20 eur mesačne sa oplatí si sporiť – naučíte sa tak pravidelne odkladať peniaze a investovať“, uzatvára Marián Búlik. Pre presnejší výpočet odporúča kontaktovať sprostredkovateľa, ktorý vám vie vypočítať ideálnu sumu pre mesačné sporenie.
Prečítajte si tiež: 3 KROKY ako si vytvoriť ŠVAJČIARSKY dôchodok
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.