Krátkodobé investovanie ani nie je investovaním v pravom slova zmysle. Ak sa bavíme o horizonte niekoľkých rokov, ide skôr o krátkodobé uloženie voľných peňazí, prípadne dočasné sporenie napríklad na kúpu vlastného bývania. Pri investovaní v horizonte do 5 rokov je najdôležitejšie posúdenie rizika investície. Preto budú mať všetky produkty jednu vlastnosť spoločnú. Nízke riziko, ktoré však ide ruka v ruke s nižším výnosom. Jednoznačne však platí, že v krátkodobom horizonte sa neodporúča investovať do rizikových produktov (akcie, rizikové dlhopisy), nakoľko v prípade náhleho poklesu by sa nemuselo podariť vymazať priebežné straty.
Dlhopisové podielové fondy
Podielové fondy sú najoptimálnejším nástrojom na pravidelné investovanie pre bežných investorov. Kombinácia nízkych transakčných poplatkov a širokej ponuky robí z podielových fondov zaujímavý produkt. V kratšom časovom horizonte je potrebné nájsť finančný nástroj, ktorý nenesie so sebou veľké riziko. Takým sú už štandardne dlhopisy (bondy). Z dlhopisov je však potrebné vybrať bezpečné dlhopisy (štátne dlhopisy, komunálne dlhopisy alebo dlhopisy najväčších svetových korporácií). Do rizikových bondov neodporúčam v krátkodobom časovom horizonte investovať. Svojimi vlastnosťami sa totiž už skôr blížia k akciám.
Pri investovaní do dlhopisov (a platí to obzvlášť teraz v období nízkych úrokových sadzieb) nečakajte žiadne veľké výnosy. Výnosnosť sa bude pohybovať plus mínus niekde na úrovni inflácie. V prípade, že zainvestujete aj do korporátnych dlhopisov, tak možno bude o málinko vyššia. Celkovo však ide skôr o formu sporenia s o niečo vyšším výnosom ako je to u klasických bankových produktov.
ETF fondy cez brokerský účet
ETF fondy sú podobným nástrojom, ako podielové fondy. Rozdiel je, že svoju investíciu si každý investor spravuje sám. Sám si vie nastaviť investičné portfólio a prostredníctvom brokera nakúpiť cenné papiere. Nevýhodou a zároveň výhodou ETF fondov sú transakčné poplatky. Pri investovaní cez brokera sa platia transakčné poplatky pri každom nákupe a predaji. Preto nie sú ETF fondy vhodné na pravidelné investovanie malých súm. Na druhej strane, pri investovaní vyššej jednorazovej sumy sú ETF fondy úplne ideálne. Zaplatením jedného transakčného poplatku pri nákupe a jedného pri predaji sú uhradené všetky náklady spojené s investovaním.
Komplexné finančné služby zabezpečuje Financievpohode.sk
Stavebné sporenie
Stavebné sporenie nie je investičným ale vkladovým produktom. Na stavebné sporenie existuje veľa názorov, či sa oplatí alebo nie. Z môjho pohľadu môže stále ísť o výhodný produkt, pokiaľ sa využije na maximum a sporiteľ plánuje v budúcnosti čerpať stavebný úver. Na to, aby bolo stavebné sporenie pre sporiteľa výhodné, je ideálne splniť všetky tri nasledovné predpoklady:
- pravidelné sporenie s cieľom maximalizovať štátnu prémiu
- využitie akciovej ponuky na zľavu z poplatku
- využitie výhodného stavebného úveru
Majú aj banky čo ponúknuť?
Klasické termínované vklady (pri jednorazovej sume) a sporiace produkty (pri pravidelnom sporení) musíme tiež zahrnúť do možností investovania (zhodnocovania majetku) v krátkodobom horizonte. Aj keď tu sa už o investovaní nedá hovoriť vôbec. Bankové produkty sú vhodné pre ľudí, ktorých tolerancia k riziku je nulová a chcú mať peniaze v bezpečí bez cieľa dosiahnuť nejaký nadpriemerný výnos. Pri výbere bankového produktu zvažujte najmä výšku poplatkov. Banky vedia veľmi dobre ukryť poplatky spojené so sporením. Z veľmi výhodného sporenia sa v okamihu môže stať doslova stratový produkt.