Dnes sme stále svedkami toho, že drvivej väčšine Slovákov je pojem investovanie cudzí. Vidia v tom riziká, nedôveru, myslia si, že to nie je pre nich. Všetky faktory a pocity ľudí spojené s investovaním sa dajú zhrnúť do dvoch pojmov – Strach a neskúsenosť.
Pri pojme neskúsenosť však možno spomenúť aj skutočnosť, že ľudia väčšinou otvorene hovoria iba o negatívnych skúsenostiach spojených s investovaním, ktoré zažili. Aj Vám sa stalo, že sused alebo kolega sa sťažoval, že prerobil peniaze lebo investoval?
Človek sa málokedy pochváli reálnymi ziskami, ktoré nadobudol. Je pre neho skôr prirodzenejšie, že keď niečo nevyjde podľa predstáv, tak otvorene hovorí ako bol podvedený, ako stratil peniaze, ako mu poradca zle poradil. Je Vám to už známejšie?
Prečítajte si tiež: Máte strach z RIZIKA? Investujte!
A pri tom mohlo ísť o stratu peňazí iba preto, že klient nedodržal investičný horizont, ktorý mu bol odporúčaný poradcom. Pamätajte si jedno finančné pravidlo: Klient reálne stratí peniaze, až keď obchod uzavrie so stratou, nie keď sa jeho investície nevyvíjajú želaným smerom. Klientovi je zaúčtovaná strata až vtedy, keď predá za cenu nižšiu ako nakúpil pri vstupe do obchodu.
Ďalšia dôležitá poznámka, pri investovaní klient málokedy stratí všetky investované peniaze! V drvivej väčšine, keď stratí, tak iba získa menej ako vložil, ale neprišiel o všetko.
Prečo sa nebáť investovania? Pre každého klienta existuje finančný produkt, ktorý sa mu dá ušiť na mieru. Aj klientovi, ktorý je ochotný podstúpiť vysoké riziká. Aj klientovi, ktorý je ochotný ísť iba do minimálneho rizika.
Nie je to tak dávno, čo sa na Slovensku otvorene hovorilo, že zažívame obdobie krízy. A nehovorím o rokoch 2008-2009. Hovorím o rokoch 2011, 2012 a možno aj minulých rokoch. Mnohí z Vás si spomenú na Grécko a Euroval, kvôli ktorému podľa vlády Ivety Radičovej. Mnohých napadne dlhová kríza v Portugalsku alebo Írsku. Ľudia sa báli investovať kvôli kríze, ktorou sme boli obklopený a neistote.
Prečítajte si tiež: Tajomstvo s názvom PRAVIDELNÉ INVESTOVANIE
Aj Vy ste patrili medzi ľudí, ktorí si posledných 5 rokov iba úspory z výplat odkladali na bežný účet alebo držali v hotovosti? Potom Vás nepoteším, keď Vám ukážem nasledujúci graf.
Index NASDAQ Composite
Zdroj: www. bloomberg.com
Na tomto grafe možno vidieť ako sa zhodnotili peniaze klientov, ktorí investovali do akcií technologických spoločností, ktoré sú súčasťou akciového indexu NASDAQ pred 5 rokmi. Teda začiatkom roka 2010, kedy sme mali niektoré z kríz ešte len pred sebou. Klienti, ktorí zainvestovali v roku 2010 napríklad 5 000 EUR do ETF fondu (Exchange traded funds) a na tento akciový index NASDAQ môžu dnes vybrať 11 000 EUR! Prečo? Pretože akcie v portfóliu tohto indexu vzrástli o 120 % za spomenutých 5 rokov z úrovne 2 260 bodov na dnešných 5 000 bodov.
Zatiaľ čo klienti, ktorí sa báli investovať majú stále iba tých svojich 5 000 EUR, pričom ich hodnota nie je už ani tých 5 000 EUR kvôli inflácii za posledných 5 rokov.
Prečítajte si tiež: 11 zásadných PRAVIDIEL ako dosiahnuť ÚSPECH v INVESTOVANÍ
Samozrejme investovanie do akcií nie je určené pre každého klienta. Klient, ktorý nechce podstupovať vyššie riziká, nebude investovať do spomenutých akcií, ale vyberie si bezpečnejšiu investíciu ako napríklad nejaké dlhopisy alebo dlhopisový fond.
Nemožno ešte nespomenúť skutočnosť, ktorá je pre klientov obzvlášť dôležitá. Investované peniaze si mnohokrát možno previesť na bežný účet behom 24 hodín!
Záver
Investovanie nie je len pre bohatých, ale bohatí sú bohatými práve preto, že im investovanie nie je cudzie. Systém je rovnaký pre všetkých klientov. Je len však na Vás či budete patriť medzi tých, ktorí budú zhodnocovať svoje peniaze a majetok alebo sa iba pozerať ako bohatnú druhí.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.