Podielových fondov máme na Slovensku k dispozícií viac ako 1 000. Čím sa riadiť pri výbere a ako vybrať dobrý podielový fond? Aby sme to zistili, je potrebné určiť si niekoľko kritérií, ktoré nám rozhodovanie výrazne uľahčia a ponuku zúžia len na zopár desiatok fondov.
1. Na akú dlhú dobu chcem investovať?
Základná otázka, na ktorú si musíme odpovedať hneď na začiatku. Od nej sa odvíja, či budeme vyberať spomedzi dlhopisových fondov alebo sa zameriame na akciové fondy. Akciové fondy sú vhodné na dlhšie obdobia, keďže sú potenciálne výnosnejšie, ale musíme pri nich počítať s vyšším rizikom kolísania hodnoty. Dlhopisové fondy sú zas menej rizikové, čo sa odráža aj na nižších výnosoch. Pre klienta s vyváženým vzťahom k riziku by mal pomer medzi dlhopisovými a akciovými fondmi vyzerať asi nasledovne.
Čím dlhšia doba investície, tým väčší podiel budú mať akciové fondy. So skracujúcou sa dobou investície budeme zvyšovať podiel dlhopisových fondov alebo konzervatívnych fondov peňažného trhu. Dynamickejší investori môžu podiel akcií zvýšiť, konzervatívni naopak znížiť.
2. Ktorú správcovskú spoločnosť vybrať?
To je jedna z otázok, na ktorú sa odpoveď hľadá najťažšie. Každý poradca má vlastné preferencie, ktoré sú do určitej miery subjektívne. Medzi moje kritériá patrí história správcovskej spoločnosti, objem majetku, ktorý spravuje a to, na akých trhoch pôsobí, teda či ide o veľkú svetovú spoločnosť, alebo je to len malý lokálny správca.
Osobne preferujem veľké globálne spoločnosti. Je to z dvoch dôvodov. Prvým bývajú nižšie poplatky, keďže spravujú niekoľkonásobne väčší majetok ako malí lokálni správcovia. Druhým dôvodom je istota, že naše peniaze budú investované tam, kde majú byť. Vyhneme sa tak rôznym pochybným spoločnostiam a ušetríme si tým veľa starostí. Na škodu určite nie je, ak využijeme služby dvoch až troch správcovských spoločností.
Prečítajte si tiež: Máte strach z RIZIKA? Investujte!
3. Na aké fondy sa zamerať?
Pri výbere fondu by sme sa mali zamerať najmä na tzv. vlajkové lode danej správcovskej spoločnosti. Ide o fondy, ktoré sú pre správcovskú spoločnosť najdôležitejšie. Tieto fondy majú najdlhšiu históriu, spravujú veľký objem majetku a pre samotného správcu sú veľmi dôležité, preto na jeho správe pracujú len tí najlepší analytici a manažéri. Pri takomto fonde nám nehrozí, že o pár rokov zanikne alebo bude zlúčený s iným fondom.
Dobrý poradca by mal vedieť, o ktoré fondy sa jedná v konkrétnych správcovských spoločnostiach. Menej skúsení investori by sa mali zamerať najmä na globálne fondy. Naopak, vyhnúť by sa mali úzko zameraným fondom investujúcim v jednej krajine alebo zamerané len na jedno konkrétne priemyselné odvetvie, neoplatí sa vsadiť všetko na jednu kartu. O tom, prečo je to tak lepšie som sa viac rozpísal v tomto článku.
4. Poplatky podielových fondov
Podielové fondy môžu mať niekoľko druhov poplatkov – vstupné, výstupné alebo výkonnostné poplatky. Každý jeden fond však má priebežné poplatky. Práve tie sú najviac prehliadané. Priebežný poplatok si správcovská spoločnosť strháva pravidelne každý rok za manažovanie podielového fondu, keďže musí platiť mzdy manažérovi fondu, analytikom, dosahovať zisk, platiť depozitárovi za vykonávanie transakcií a úschovu cenných papierov.
Za rozumnú hranicu priebežného poplatku môžeme považovať 2 % pri akciových fondoch a 1 % až 1,5 % pri fondoch dlhopisových. Osobitnou kategóriou sú ETF a indexové fondy, kde sú poplatky nižšie ako 0,5 %. Nájdu sa však aj fondy, ktoré si účtujú viac ako 3 % alebo 4 %, čo je už naozaj veľa. Tu už je na mieste otázka, či fond dosahuje také výsledky, že si nadpriemerne vysoký poplatok dokáže obhájiť a zaslúžiť. Informácie o poplatkoch nájdeme v kľúčových informáciách pre investorov (KIID) na stránke správcovskej spoločnosti.
Prečítajte si tiež: INVESTOVANIE: Minulosť, Prítomnosť, Budúcnosť
5. Ostatné kritériá
Všeobecne odporúčam investovať do fondov, ktoré majú minimálne 10-ročnú históriu. Zásadne sa s klientmi vyhýbam fondom, ktoré existujú len zopár rokov. Je to z jednoduchého dôvodu, pri staršom fonde vieme, čo od neho môžeme očakávať pri rôznych udalostiach na trhu. Taktiež si vieme ľahko pozrieť ako sa mu darí v dlhšom období v porovnaní so svojím benchmarkom.
Dlhšia história je taktiež znakom úspešnej správy fondu. Menej úspešné fondy zvyknú správcovské spoločnosti zlučovať s inými fondmi a začínajú tak odznova s „čistým štítom“. Ako ďalšiu vec sledujeme objem majetku, ktorý fond spravuje. Minimálna hranica je približne 500 mil. EUR. Veľké fondy majú pre správcovskú spoločnosť najvyššiu prioritu a taktiež zvyknú mať aj nižšie priebežné poplatky.
Podľa týchto kritérií vieme väčšinu podielových fondov na trhu vylúčiť, čo nám konečný výber podstatne uľahčí. Najväčšiu zásluhu na konečnom výsledku investície však paradoxne nemajú podielové fondy. Je to práve správanie samotného investora (pravidelnosť vkladov, nepodliehanie emóciám, dodržanie doby investície…), ktoré rozhoduje o konečnom úspechu či neúspechu investície.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.