Na večere chodí do reštaurácie na svojej ulici, jeho obľúbené pitie je Coca Cola, jazdí na starom aute a stále býva v tom istom dome za 30 000$. Ľudia sú ochotní za obed s týmto investičným guru zaplatiť aj pol milióna dolárov, ktoré následne putujú na charitu.
Warren Edward Buffett sa narodil 30. augusta 1930 v Omahe, štát Nebraska. Narodil sa rodine burzového makléra a republikánskeho kongresmana Howarda Buffetta ako druhé z celkovo troch detí.
Buffett ako nadané dieťa
Už ako dieťa mal mimoriadny cit pre hru s číslami. Začalo to keď ohromoval svoje okolie presnými číslami o počte obyvateľov všetkých amerických štátov a veľkých miest. Akonáhle začal navštevovať základnú školu, hľadal prvú príležitosť, ako zarobiť peniaze.
Prečítajte si tiež: 11 zásadných PRAVIDIEL ako dosiahnuť ÚSPECH v INVESTOVANÍ
Už ako 6-ročný začal predávať plechovky Coca-Coly. V meste nakúpil balenie šiestich plechoviek za 25 centov a potom ich rozvážal po okolí a predával každú plechovku za 5 centov za kus, teda so ziskom skoro 20%. Ako 6-ročný tiež dokonca zarábal na stratených golfových loptičkách, ktoré hráči odpálili príliš ďaleko a nevedeli ich nájsť. Warren si dal tú prácu a tieto loptičky našiel. Následne ich golfovým hráčom predal za menšiu cenu ako nové, avšak so ziskom.
Prvé skúsenosti s obchodovaním a stávkovaním
Už keď mal 11 rokov, začali sa prejavovať jeho maklérske gény. Prišiel za svojím otcom s neobvyklou prosbou. Chcel si požičať menší obnos peňazí. Za tieto peniaze si nechcel kúpiť sladkosti, ale kúpil spoločne so svojou sestrou tri akcie spoločnosti Cities Services, ktorej akcie sa obchodovali za 38$. Akcie najprv klesli na 27$, ale mladý Warren nestrácal trpezlivosť. Keď akcie stúpli na 40$, akcie predal a tým si vytvoril malý zisk. Dostal tak svoju prvú tvrdú lekciu, pretože akcie následne raketovo vyleteli na 200$. Zistil, že hodnota akcie nemusí reflektovať pravú cenu spoločnosti.
V 13 rokoch Buffett písal svoje prvé daňové priznanie. Do nákladov si započítal bicykel a hodinky, v celkovej hodnote 35$, ktoré využíval pri roznášaní novín. Touto prácou si zarobil oveľa viac než ktokoľvek iný. Využil sieť novinových odberateľov a popri roznášaní novín im predával aj kalendáre. Len týmto spôsobom si zarobil 175$ mesačne. V tej dobe to bolo oveľa viac, ako zarábali niektorí jeho učitelia.
Prečítajte si tiež: INVESTOVANIE: Minulosť, Prítomnosť, Budúcnosť
Jeho záľubou nebolo len roznášanie novín, ale aj dostihy. S kamarátom sa rozhodli, že budú stávkovať. Keďže boli mladí, nedovolili im to. Aj napriek tomu si z dostihov odniesli slušné peniaze. Využili nevedomosť ľudí a tí, ktorí tam boli prvý raz, si mysleli, že ak ich kôň neskončí prvý, nič nevyhrajú. To bol ale omyl. Aj keď kôň prišiel druhý alebo tretí, stále mali nárok na časť výhry. “Kým ľudia s hnevom zahadzovali svoje tikety, my sme sa dobre bavili”, spomína Buffett. Na dostihoch zarobil aj iným spôsobom. Vďaka láske k matematike a zhromaždeniu mnohých informácií dal so svojim kamarátom dokopy zoznam tipov, ktoré následne predávali stávkarom. Zoznam, ktorý chlapci naťukali na písacom stroji, ponúkali za zvýhodnených 25 centov.
Pasívny príjem mal už vo veku 14 rokov
Po tom, čo bol jeho otec zvolený do kongresu, sa Buffettovci presťahovali do Washinghtonu. Tu Warren začal navštevovať strednú školu Woodrowa Wilsona, kde začal plánovať, ako zarobí ešte väčšie peniaze. Zisk z predaja cenných papierov sa mu vyšplhal až na 1200$. Za 1000$ si ihneď kúpil 40 akrov hodnotnej poľnohospodárskej pôdy v Nebraske, ktorú následne prenajímal miestnym farmárom. Takto mal už ako 14 ročný pasívny príjem z prenájmu.
Prečítajte si tiež: Máte strach z RIZIKA? Investujte!
V poslednom ročníku strednej školy kúpil pokazený paintballový automat. 16-ročný Buffett vedel, že myšlienka herného automatu mu môže poriadne zarobiť. Rozhodol sa preto, že osloví svojho priateľa Dona Danleyho a predstaví mu návrh: „Kúpil som si tento starý automat za 25 dolárov. Môžeme byť partnermi, tvojou úlohou v spolupráci bude opraviť ho“. Automat umiestnili v miestnom holičstve pána Franka Erica. „Vaši zákazníci sa môžu hrať, kým čakajú. A peniaze si rozdelíme“, navrhol Buffett. Hrací automat bol hit. Už prvý večer Buffett zarobil 4$ a po mesiaci si mohol dovoliť ďalšie dva automaty.
Stretnutie s Benjaminom Grahamom
V 17 rokov nastúpil na Univerzitu v Pensylvánii. O 2 roky neskôr prestúpil do Columbia Business School, kde stretol odborníka na investovanie a akcie Benjamina Grahama, ktorý sa stal jeho investičným mentorom a ktorého knihu „Inteligentný investor“ pozná Warren naspamäť.
Po skončení štúdia začal Warren pracovať u svojho otca v investično-bankovej spoločnosti. Neskôr pracoval ako analytik vo firme samotného Benjamina Grahama. Ten ho naučil oceňovať majetok, akcie a predovšetkým hľadať podhodnotené firmy, ktoré majú veľký potenciál k rastu. Následne tieto teórie začal aplikovať v praxi.
Investičná kariéra a založenie firmy
Svoju vlastnú investičnú kariéru naštartoval založením firmy Buffett Partnership. Fungoval tak, že si provízie nebral z objemu zobchodovaných akcií, ale iba zo zisku. Zisk vykazoval skoro stále. Dokázal odhadnúť budúci vývoj trhu a nachádzať podhodnotené firmy a veľkým potenciálom. Príkladom jeho stratégie je spoločnosť American Express, ktorá mala ísť ku dnu. Warren v nej videl potenciál a preto nakúpil 5% akcií, ktoré sa mu v nasledujúcich rokoch zhodnotili skoro o 400%.
Prečítajte si tiež: Presvedčenia, ktoré robia z ľudí CHUDOBNÝCH
Akcie Berkshire Hathaway začal kupovať v roku 1962. Celú spoločnosť nakoniec prevzal v roku 1965 a vytvoril z nej investičnú kapitálovú spoločnosť, ktorej akcie sa od tej doby vyšplhali z 0 na 256000$ za jedinú akciu. Firmu Berkshire Hathaway v začiatkoch dokonca považoval za najhoršiu investíciu v živote a dlho ju chcel predať. Nakoniec tento investičný kúzelník z „najhoršej investície“ vybudoval firmu, ktorá je dnes 4. najväčšia na svete a zamestnáva viac ako 367000 ľudí.
Dnes už 87-ročný Warren je druhýkrát ženatý, má 3 deti a jeho súčasný majetok je odhadovaný na 73,4 miliardy dolárov. Väčšina jeho majetku je určená pre nadáciu Billa a Melindy Gatesových, ktorá bojuje s AIDS a ďalšími ochoreniami. Taktiež má svoju vlastnú dobročinnú organizáciu Buffett Foundation.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.