Na tému dôchodkov je dnes neúrekom informácii, či už vo forme článkov alebo videi. Táto téma je prezentovaná predovšetkým najmä kvôli jej dôležitosti v dlhodobom horizonte. Aj napriek tomu ju veľa ľudí prehliada ako keby sa ich netýkala. Cieľom tohto článku je vytvoriť si efektívnu stratégiu ako sa na jeseň života plnohodnotne pripraviť a zabezpečiť si švajčiarsky dôchodok.
Prvý KROK – Vzdelávajte sa, zaujímajte sa o problematiku dôchodkov
Základným predpokladom úspešnej prípravy na dôchodok je neustále sa vzdelávať v tejto oblasti. Keď chcete dosiahnuť skvelé výsledky napr. v športe alebo aj v podnikaní, tak je potrebné si neustále upevňovať svoj postoj a potvrdzovať si správnosť svojho rozhodnutia. Týmto spôsobom si človek zabezpečí aktuálne informácie a lepšie vie reagovať či už na zmenu legislatívy alebo zákonov. Zdrojov informácií v dnešnej dobe je obrovské množstvo, či už na youtube, odborných blogoch alebo v denníkoch.
Prečítajte si tiež: Prípravu do dôchodku treba brať ako SAMOZREJMOSŤ !
V prípade, že nemáte na to dostatok času, tak odporúčame využiť služby finančného odborníka, ktorý bude mať prehľad o aktuálných zmenách na trhu. Dovtedy stačí mať na pamäti, že odchodový vek do dôchodku sa každým rokom zvyšuje a samotné dôchodky sa neustále znižujú, dlh v sociálnej poisťovni narastá a je viac ako isté, že v budúcnosti nebude mať štát z čoho penzie vyplácať. Nemusíme ani spomínať to, akým sofistikovaným a beztrestným spôsobom naši politici štátnu pokladnicu veselo stále rozkrádajú. 🙂
Druhý KROK – Odkladajte si a investujte aj keď len 10€ mesačne
Samozrejme je veľký rozdiel, či svoje ťažko zarobené peniaze sporíte alebo investujete. Sporením máme na mysli predovšetkým bankové produkty typu termínovaný vklad, bežný účet či vkladná knižka. Tieto nástroje nie sú síce efektívne (či už z pohľadu zhodnotenia alebo poplatkov) ale na vytvorenie prvotného návyku sú lepšie ako nič. Možno veselšou formou ako vyššie spomínané je mať sklenené prasiatko, netreba však zabúdať na to, že raz ho bude treba rozbiť. 🙂
Tou sofistikovanejšou metódou je využívať nástroje správcovských spoločností. Ideálnymi sú podielové fondy, ktorých je na trhu široká paleta. V dlhodobom hotizonte môžu byť veľmi bezpečné a zároveň profitabilné. Pozornosť zamerajte najmä na výšku vstupných poplatkov a poplatkov za ich správu. Uprednostnite však fondy veľkých a významných správcov s dlhoročnými skúsenosťami. Vo svete sú to napr. Fidelity, Black Rock, Franklin Templeton a na Slovensku je to najmä Amundi, EIC alebo C-Quadrat.
Tretí KROK – Zaujímajte sa o zhodnocovanie vaších aktív a rozkladajte riziko
Keď už máte vybratý fond, do ktorého investujete, tak je dobré v čase sledovať aj jeho vývoj, (samozrejme nie každý deň – nepôsobí to pozitívne na psychické zdravie najmä počas poklesov). Keď však trhy klesajú, tak sa oplatí investovať viac, prípadne zdvojnásobiť investície. Kľúčové je, aby stratégia bola nastavená dynamickejšie, čím viac zostáva a konzervatívnejšie, čím menej zostáva do dôchodku. Nie je na škodu keď je investícia rozdelená do viacerých fondov, čo umožňuje ich vzájomné porovnávanie a prípadné presuny investície – to vždy samozrejme až po konzultácii s odborníkom.
Prečítajte si tiež: Ako sa čo najlepšie pripraviť do Dôchodku?
S modernými trendmi na trhu pribúdajú neustále rôzne príležitosti ako sú Forexy, Zlato či virtuálne meny ako napr. Bitcoin – sú to síce možnosti ako môžete dosiahnuť väčšie zhodnotenie ako vo fondoch ale treba mať vždy na pamäti, že s väčším výnosom je vždy spojené aj väčšie riziko. Kľúčové je vedieť vždy rozoznať či sa bavíme o investovaní alebo obchodovaní. Investovanie je dlhodobé (5 a viac rokov) odkladanie rovnakej výšky peňazí alebo nákup toho istého počtu podielov. Obchodovanie je krátkodobý väčšinou špekulatívny nákup a predaj nejakej komodity, meny, atd.
Pokiaľ sa budete držať týchto troch cenných rád ako sú vzdelávanie, investovanie a záujem o svoje aktíva, tak vaše úspory neustále budú rásť, ochránite ich pred nepriaznivými situáciami na trhu. Efektívne zvládnete prípravu na svoj švajčiarsky dôchodok tak, že vám pri jeho predstave nebude behať mráz po chrbte ale naopak budete sa naň tešiť. 🙂
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.