Si po škole a už pracuješ? Nezabudni na toto!
„Vieš, čo urobí 20 ročný chlapec po tretej výplate vo svojej prvej práci? Kúpi si auto na spotrebák.“
Nie, toto nie je len starý otrepaný vtip medzi finančníkmi. Žiaľ, toto je to často skutočná realita.
Real-story príbeh z vtipu veľmi pekne ilustruje, akým spôsobom dnes pristupujú mladí ľudia k peniazom.
Prečítajte si tiež: Prípravu do dôchodku treba brať ako SAMOZREJMOSŤ !
Na jednej strane si myslia, že peniazom dobre rozumejú. V prieskumoch finančnej gramotnosti zvyknú tvrdiť, že vedia ako peniaze fungujú a čo s nimi robiť. Na druhej strane sú potom rozhodnutia, ktoré naozaj finančne gramotní ľudia nerobia.
Takýmto rozhodnutím môže byť aj zadlženie sa hneď ako je to možné. Auto alebo dovolenka, na ktoré by inak budúci dlžník nemal, sú zrazu ľahko dostupné. Otázka znie – za akú cenu?
Mastne úročený dlh raz človeka dobehne. Často v tej „najvhodnejšej“ chvíli. Záznam v úverovom registri môže okamžite ukončiť plány na vlastné bývanie. Tie však prichádzajú až neskôr a vtedy sa už rozhodnutia z minulosti nedajú vziať späť.
Môžeme však zo zlých rozhodnutí viniť len mladých ľudí?
Ak máš doma telku, nepotrebuješ ani polhodinu na to, aby si pochopil, že nie celkom. Dennodenná masáž reklamami vychováva budúcich spotrebiteľov napríklad sloganom „je ľahšie splácať ako šetriť“ alebo kampaňou, kde dostávaš sľub „keď na to nemáš Ľubka, nevadí, požičia Ti (názov banky)“.
Prečítajte si tiež: 3 KROKY ako si vytvoriť ŠVAJČIARSKY dôchodok
V druhej reklame sa malé dievčatko pozerá na niečo, čo má niekto iný a čo ju učíme už v rannom detstve? Nevadí, že na to nemáš. Kúp si to ešte drahšie – na dlh. Problém, či?
Na čo nesmieš zabudnúť v prvej práci?
Mladí ľudia nemajú potrebné informácie. Pravdou však je, že ich ani nemajú kde získať.
Štát, školy a dokonca ani zamestnávatelia Ti v drvivej väčšine prípadov nepomôžu. Najčastejší argument? Ide o Tvoje súkromné záležitosti.
Po ukončení školy a pri nástupe do prvej práce má človek plnú hlavu otázok. Príprava na pohovor, absolvovanie samotného prijímacieho procesu a potom privykanie si na pracovný kolobeh mladého človeka maximálne vyťažia.
Na dôchodok v tejto chvíli asi nemyslí nikto, ale práve toto je okamih, keď sa o ňom začína rozhodovať.
V roku 2005 prebehla na Slovensku dôchodková reforma. A keďže zákonodarcovia mysleli na to, že mladý človek na dôchodok nepomyslí, urobilo sa opatrenie.
Každý, kto začal prvýkrát pracovať, bol automaticky zaradený do takzvaného druhého piliera. Nový zamestnanec si o svojom dôchodkom starobnom sporení mohol rozhodnúť sám. Ak tak ale neurobil do 30 dní, zamestnávateľ musel vybrať za neho.
Prečítajte si tiež: Ako sa čo najlepšie pripraviť do Dôchodku?
Dnes je už všetko inak. Druhý pilier za Teba nikto nevybaví ani Ti ho nikto nepripomenie. Mnoho mladých ľudí tak strávi prvé roky v zamestnaní a peniaze, ktoré im mohli ostávať na vlastnom sporiacom účte, sú fuč.
Druhý pilier je sporiaci účet, na ktorom Ti ostáva časť odvodov, ktoré ako zamestnanec musíš povinne platiť. Zaviedol sa preto, aby sa budúci dôchodcovia nemuseli spoliehať len na štát, ale aby časť peňazí na dôchodku dostávali aj z vlastného sporenia. Okrem iných výhod, tieto peniaze sú dedičné.
Najhoršie je, že veľa mladých ani nevie, že nejaký druhý pilier vôbec existuje.
Moja rada znie, vyrieš si to hneď ako prvýkrát zarobíš!
Druhý pilier si môžeš aktivovať už na škole. Stačí, že už brigáduješ (a teda sú za Teba platené odvody). Za aktiváciu sporenia v druhom pilieri sa nič neplatí a nie jej to nič zložité.
Viac informácií o tom, ako na to, nájdeš na webe určenom pre mladých ľudí – www.druhypilier.sk.
Okrem základných otázok na webe nájdeš aj informáciu, ako si druhý pilier založiť už do 24 hodín.
Nezabudni – rozhodnutia, ktoré urobíš dnes, ovplyvnia ako sa budeš mať zajtra.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.