Stavebné sporenie ako finančný produkt je tu s nami už od vzniku republiky, kedy sa začali tvoriť aj samostatné finančné inštitúcie. Vždy sa považovalo za špecializovaný nástroj zhodnocovania peňazí podporovaný štátom pomocou štátnej prémie. Je to však stále tak?
Minulosť vs. súčasnosť
Počiatky stavebného sporenia spočívali hlavne v zhodnocovaní peňazí. Sporitelia získavali zo svojich vkladov úroky, ktoré boli v samotných začiatkoch na úrovni 3 % ročne. Výrazné výnosy prinášala najmä štátna prémia vo výške 40 % vkladov. Tým že sa mohla pripisovať aj viackrát ročne sporitelia vedeli zarobiť v prepočte stovky eur ročne.
Prečítajte si tiež: Bývaš u rodičov a chceš sa OSAMOSTATNIŤ? Začni takto…
Úroky ale aj štátna prémia rokmi klesali. Dnes sa úroky na stavebnom sporení pohybujú okolo 0,5 % ročne a štátna prémia na úrovni 5 % z ročného vkladu, maximálne 66,39 eur. To znamená, že ročné výnosy sporiteľov môžeme rátať len v desiatkach eur.
Prečo by mali teda ľudia ďalej využívať stavebné sporenie?
Kde sú dnešné výhody stavebného sporenia?
Jediným dôvodom prečo si ľudia na sporenie mohli vybrať práve stavebné sporenie nebolo vždy len výhodné zhodnotenie. Často si ľudia začali sporiť z prostého dôvodu. Nasporiť. Keďže stavebné sporenie je formou podpory bývania, tak aj dnes sa dá využiť práve na tento účel. Zabezpečiť si krajšie a lepšie bývanie.
Bývanie vo vlastnom je však stále drahšie a preto si ľudia peniaze na svoje vysnívané bývanie požičiavajú. Využívajú na to hypotéky a rôzne spotrebiteľské úvery, ktoré sú však drahšie. Málo najmä mladých ľudí vie, že sporením na stavebnom sporení si postupne vytvárajú podmienky na čerpanie úveru. Práve v tejto oblasti môžeme nájsť viacero výhod v dnešnom stavebnom sporení.
Prínosy stavebného sporenia v oblasti úverov
Hlavnou výhodou stavebného sporenia je jeho stabilita pri riešení úverov. Prináša teda stabilné podmienky do nestabilného finančného prostredia. Podmienky v oblasti úverov sa vyvíjajú veľmi dynamicky. Môžeme si vybrať medzi viacerými bankami, nebankovými inštitúciami, ktoré nám ponúkajú rôzne typy úverov, rôzne úroky, doby fixácie, poplatky a pod. Každým rokom sa však môžu tieto podmienky zmeniť. Práve tu vystupuje do popredia stavebné sporenie. Tým, že sa ľudia naučia aj popri všetkých svojich záväzkoch sporiť, tvoria si nielen finančnú rezervu ale aj lepšie podmienky na čerpanie úveru.
Prečítajte si tiež: Poistenie úveru v BANKE? Ani NÁHODOU!
Ľudí vždy najviac zaujíma výška úrokov. Úvery poskytnuté zo stavebného sporenia sú často výhodnejšie v úrokovej sadzbe najmä oproti spotrebiteľským úverom komerčných bánk a nebankových inštitúcií. Čo je však dôležitejšie, nemajú tak veľkú preplatenosť ako obdobné úvery z iných bánk, pretože v sume splátky nie je skrytých toľko „neviditeľných“ poplatkov. Úroková sadzba a teda aj splátka úveru je stabilná počas celej doby splácania keďže je často vyrátaná ako konštantná, t. j. fixná počas celej doby splácania úveru. Ľudia sa teda nemusia obávať rapídneho rastu splátky po uplynutí doby fixácie. Riešenie úveru cez stavebné sporenie vie tiež zabezpečiť minimalizovanú splátku. Rozdiel oproti ostatným bankám je v tom, že splatnosť spotrebiteľských úverov sa dá „natiahnuť“ až na 30 rokov. Banky ich poskytujú len na 8 rokov, čo výrazne zvyšuje splátku a zaťaženie rodinného rozpočtu.
Čo je ale najväčšou výhodou stavebného sporenia?
Významnú výhodu prináša stavebné sporenie tým, ktorí nemajú žiadnu skúsenosť so splácaním úveru a chceli by si riešiť vlastné bývanie. Tým, že si pravidelne sporia, vytvoria si aj podmienky na zmluve o stavebnom sporení. Stavebná sporiteľňa ich tým pádom vie označiť za známych klientov a ľahšie dostanú úver. Nehovoriac o tom, že ešte s lepšími podmienkami ako človek, ktorého sporiteľňa „nepozná“, t. j. nie je jej klientom.
Pri riešení bývania je sporenie dôležité aj preto, že keď si človek vybaví hypotéku dnes už len ťažko dostane plnú sumu, ktorú potrebuje na zaplatenie bytu či domu. Tu je tiež priestor pre stavebné sporenie, cez ktoré si môže svoju nehnuteľnosť dofinancovať.
Prečítajte si tiež: Ako robiť SPRÁVNE finančné ROZHODNUTIA !
Vrátim sa však k stabilnej úrokovej sadzbe, ktorú považujem za najväčšiu výhodu stavebného sporenia. Keďže komerčné banky poskytujú dlhodobé úvery formou hypoték, uvádzajú pri nich aj dobu fixácie úrokovej sadzby. Tá má klientovi zabezpečiť, že počas tejto doby mu nebude menená úroková sadzba a teda ani splátka hypotéky. Čo však môže nastať po uplynutí fixácie? S najväčšou pravdepodobnosťou zvýšenie úrokovej sadzby, keďže úroky sú už dnes na historickom minime a očakáva sa, že v nasledujúcich rokoch len porastú. Neporastú však len v jednej banke, ale vo všetkých. Ako si potom človek bude môcť znížiť svoju splátku? Priestor pravdepodobne ponúkne práve stavebné sporenie, ktoré nezaznamenáva také rapídne zmeny v úrokových sadzbách úverov ako je to v komerčných bankách.
Zhrnutie
Stavebné sporenie má mnoho výhod, ktoré by si mali ľudia práve teraz uvedomiť. Žijeme v období, ktoré sa dynamicky vyvíja a mení, čo vzbudzuje v ľuďoch aj obavy z toho čo bude o pár rokov. Stavebné sporenie môže vniesť do finančného života ľudí pomyselný „stabilný stĺp“, o ktorý sa v budúcnosti budú môcť oprieť. Myslím, že môžem povedať, že budúcnosť stavebného sporenia nie je žiadnou fikciou a je reálna.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.