Kapitalizmus dneška – ktorý žijeme na Slovensku obsahuje priveľa falošných tónov, a tí muzikanti, ktorí hrajú vo finančných orchestroch, to vidia často najlepšie a najbližšie. Malosť a veľkosť človeka záleží často aj od jeho profesionality, kde primárne nehrá najvyššiu rolu sebavedomie, ale a priori svedomie.
Tvorba autora článku: https://www.martinus.sk/authors/Emil-Burak
Táto zdanlivo prehliadaná a podceňovaná „maličkosť“ často rozhoduje o tom, či človeka uchádzajúceho sa o dôveru na finančné poradenstvo občan alebo podnikateľ prijme alebo odmietne. Súčasne ako ho prijme, tak či len na chvíľu ako hókus-pókus na báze nedôvery, ale pokusu v podnikateľskom štýle „pokus/omyl“. Alebo naopak dlhodobo – ako uvedomelú investíciu s hlbokou dôverou a spoľahnutím sa na tohto človeka ako súčasť jeho širšej rodiny.
Korupčná doba a hodnotový marazmus
Slovensko aj v roku 2018 žije smutný algorytmus o tom, keď korupcia a privysoká čierna ekonomika bránia vyššej kvalite života a prosperite všetkých v krajine. Korupcia v SR bola roky na úrovni africkej Ugandy, ale postúpili sme: až na úroveň africkej Botswany. Nie je to o tom, že by sme to nevedeli a nemohli riešiť, ale nechceme…a všetky reči okolo toho, ako sa to nedá sú len zásterky a bohapusté drísty. Prečo? Lebo sme len maličká globálna 5-miliónová dedina vo veľkom 8 miliardovom svete. A upratať by sa tu dalo za pár dní. Ale kompetentní vodcovia zlyhávajú. Keď sa politici pyšne hlásia a hrde pýšia tým, že Slovensko je v súčasnosti najmä nezávislé…tak naozaj, ale jedine v tom, že od neho v tak veľkom svete nezávisí úplne nič.
Prečítajte si tiež: Ako robiť SPRÁVNE finančné ROZHODNUTIA !
Deficit právneho štátu a fungujúcej demokracie
Ak život tejto generácie a najmä našich detí má byť kvalitnejší, je potrebné začať každý sám od seba a zamyslieť sa nad pomerom vlastného svedomia a sebavedomia. Ak pokoru právom označili za kráľovnú všetkých cností, tak podčiarknime pravdivé posolstvo múdreho klasika o tom, že mnohí z nás by chodili úplne nahí, keby sa mali obliecť len do šiat utkaných z vlastnej pokory.
Dnešné Slovensko degeneruje v tom, že škola zabudla vychováť vodcu, ale o to viac edukuje ovcu. Že nerozvíja kreativitu vo svojich žiakoch, ale tisícmi zákazov ako sa čo nedá udupáva každý pokus o tvorivosť a sebarealizáciu. Najmä základné školy v tomto smere rigídne konvergujú k tomu, že namiesto motivačného identifikovania a rozvíjania predností (silných stránok) u žiakov, ich bombardujú demotivačnými upozorneniami a zvýrazňovaniami toho, ako majú odstraňovať vlastné nedostatky. Je to hlboko spiatočnícke a demagogické.
Ak následne vnímame filter rôznych chorôb spoločnosti, tak zbadáme nielen absentujúce reálne analýzy skutočného zdravia obyvateľstva za viac ako štvrťstoročie, ale aj reálny deficit skutočne fungujúcej demokracie a efektívneho právneho štátu.
Plytké injektáže kontraproduktívneho
Modus vivendi na Slovensko (aj keď ho mám nadovšetko rád) degeneroval dokonca do štádia, kde mladí ľudia neobdivujú poctivosť, statočnosť a húževnatosť v práci. A nechcú počuť o tom, že um, pot, mozole a trpezlivosť vedú k úspechu a vavrínom. Skôr sú osprosťovaní reklamou (RE-klama = odvodená od slova „klamať“) s každodenným vymývaním mozgov o rýchlom úspechu „superhrdinov“, ktorí nerobia, ale zarobia a kde hlavným motívom je nie poctivá práca, ale odrbávanie na každom rohu a v každom kroku.
Prečítajte si tiež: Prekvapujúce FAKTY o PENIAZOCH, o ktorých ste ešte NEPOČULI
Životné paradoxy – moje najcennejšie náboženstvo na svete
Zachovať si dnes zdravý rozum, slobodnú vôľu, kritické myslenie a to ruka v ruka s osobným šťastím, radosťou, prosperitou, spokojnosťou a pohodou je náročné a pre mnohých takmer nemožné. Napriek tomu stojí za to sa o to usilovať. Je k tomu viac spôsobov i niekoľko ciesť. Jednou z nich je aj milý a efektívny životný kompas smerujúci k spoľahlivému zmyslu života. Je ním vôňa človečiny, humanizmus, ľudskosť, altruizmus a filantropia. Zdravie človeka závisí od jeho individuálnej starostlivosti, ale často aj od genetiky a štátnej starostlivosti o zdravie občanov. V tej súvislosti často vnímame mnohé paradoxy v živote. Jedným z kľúčových je aj totálne neváženie si prírody, neetické správanie a plytvanie i hazardovanie spoločnosti hojnosti. Ak má táto krajina smerovať k trvalej prosperite a pritom neznižovať zdravie národa, je nutné tejto téme sa venovať zodpovednejšie.
PARADOXNÉ PRIKÁZANIA – 10 ponaučení Dr. Kenta M. Keitha ako nájsť vlastný zmysel v šialenom svete
Ľudia sú nelogickí, nerozumní a sebeckí. Napriek tomu ich milujte.
- Ak konáte dobro, obvinia vás zo sebeckých pohnútok. Napriek tomu konajte dobro.
- Ak ste úspešní, získate falošných priateľov a ozajstných nepriateľov. Napriek tomu sa usilujte o úspech.
- Dobro, ktoré dnes vykonávate, bude zajtra zabudnuté. Napriek tomu konajte dobro.
- Čestnosť a úprimnosť vás robia zraniteľnými. Napriek tomu buďte čestní a úprimní.
- Najväčších hrdinov s najvyššími ideálmi môže zastreliť aj najmenší človek s najnižšími pudmi. Napriek tomu majte najvyššie ideály.
- Ľudia cítia so smoliarmi, ale nasledujú iba víťazov. Napriek tomu bojujte za smoliarov.
- To, čo roky budujete, môže byť za noc zničené. Napriek tomu budujte.
- Ľudia potrebujú pomoc, ale ak im pomôžete, môžu na vás zaútočiť. Napriek tomu ľuďom pomáhajte.
- Dajte svetu to najlepšie, čo je vo vás, a on sa vám obráti chrbtom. Napriek tomu dajte svetu to najlepšie – čo je vo vás.
Prečítajte si tiež: Presvedčenia, ktoré robia z ľudí CHUDOBNÝCH
Hodnota verzus cena, benefit viac ako profit
Veľa ľudí na Slovensku postráda elementárnu finančnú gramotnosť, čo vyhovuje tým, ktorí na to zarábajú. Aj napriek tomu, že sa intenzívne tvária, ako im záleží, aby ľudia rozumeli systému, financiám a biznisu. Treba si jasne povedať, že profit znamená zisk merateľný (kvantifikovateľný) peniazmi, kde sa vždy dá presne vyčísliť cena. Ale benefit predstavuje úžitok a osoh ďaleko vyššej kvality, kde rozhodujú hodnoty. Tieto sú často nekvantifikovateľné – t.j. nedajú sa presne zmerať a exaktne vyčísliť. Prečo? Lebo cenu toho najcennejšieho pre človeka vyjadriť číslom možné nie je. Trúfli by ste si kalkulovať hodnotu života, zdravia, lásky, šťastia, rodiny, spokojnosti, priateľstva…? Nedá sa to.
Preto odporúčam, aby sme pri kalkulácii a zvažovaní akéhokoľvek finančného projektu i rozhodnutia nikdy nezabúdali na podstatu človečiny, vyšší princíp homo sapiens a hodnotové náboženstvo pragmatikov. I ten najväčší profesionál a najdokonalejší manažér je vždy menej ako dobrý človek😊. Kto tejto vízii nefandí a naznačenej hre nechce rozumieť, lebo chce vyhrávať za každú cenu, mal by zvážiť nasledovnú radu: Je lepšie zaradiť sa namiesto športovcov medzi muzikantov. Prečo? Lebo tí stále vyhrávajú.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte nám.