Reakciou na demografickú krízu spojenú s nízkou pôrodnosťou, neefektívnym hospodárením Sociálnej poisťovne, či navyšovaním dôchodkového veku pre nárok na starobný dôchodok bol vznik druhého dôchodkového piliera.
Druhý pilier ako záchranné koleso, nie však úplna záchrana
To, že druhý dôchodkový pilier dôchodky ako také nevyrieši, je už vopred známe a na slovo vzatí odborníci apelujú na nutnosť prípravy na starobu aj pomimo zákonných odvodov. Na výber sú popri doplnkovom dôchodkovom sporení aj napríklad rôzne sporiace schémy zahraničných správcovských spoločností v podobe podielových fondov. Otázkou je, do akej miery je verejnosť informovaná aj o týchto spôsoboch prípravy na starobu. Hlavne či vníma pálčivosť dôchodkového problému, ktorý sa týka najmä našej mladej generácie.
Prečítajte si tiež: Prípravu do dôchodku treba brať ako SAMOZREJMOSŤ !
Slabé povedomie
Prax a diskusie s klientmi na túto tému ma pravidelne presviedčajú o tom, že povedomie ľudí je vo všeobecnosti veľmi slabé. Ale čo ma znepokojuje najviac je to, že ak sa už niektorí pre druhý dôchodkový pilier rozhodli, tak si paradoxne volia tú najhoršiu stratégiu.
Keď si lieky vyberáme sami
Druhý dôchodkový pilier a jeho využitie je možnosťou voľby. Čuduj sa svetu, táto voľba neostala na pleciach odborníkov, finančných analytikov alebo ekonomických poradcov. Najťažšie rozhodnutia predstavitelia zákonodarnej moci alibisticky ponechali na samotných sporiteľoch.
Je to akokeby ste po návšteve lekára dostali odporúčací list, v ktorom by ste na vašu diagnózu mali zoznam 19-stich liekov. A odporúčanie lekára by bolo nejasné: „Skôr vám radím si liek zakúpiť ale nepoviem vám, ktorý liek to má byť, len vám napíšem zoznam desiatok liekov a vy si už vyberiete, však vy najlepšie viete…“
80% majetku v dlhopisových fondoch, prečo?
Nuž veciam neznalý, si v drvivej väčšine vyberie liek podľa farby, ľúbivosti nadpisu, či lesklosti obalu. Dôsledok toho všetkého je fakt, že až 80% sporiteľov si podľa môjho skromného názoru nezvolilo správny liek. Respektíve nevybralo si správny dôchodkový fond.
Takto vyzerá štatistika:
Viac ako 80% majetku sporiteľov druhého piliera je alokovaných v dlhopisovom fonde. Za predpokladu, že by sa v druhom pilieri nachádzalo 80% ultra konzervatívnych sporiteľov, ktorým ostávajú posledné dni do dôchodku, by táto štatistka nevyzerala vôbec zle. Avšak všetci vieme, že v druhom pilieri sa nenachádzajú len títo sporitelia a že vekové rozloženie sporiteľov v druhom pilieri je diametrálne odlišné:
Len pár percent sporiteľov druhého piliera je vo veku 56 rokov a viac. V tomto prípade by malo byť zastúpenie majetku vo fondoch presne naopak a 80% majetku sporiteľov by sa malo nachádzať v inom ako dlhopisovom fonde. Podľa štatistík sa teda 8/10 čitateľov tohto článku pýta, prečo je dlhopisový fond problém.
Prečítajte si tiež: Ako sa čo najlepšie pripraviť do Dôchodku?
Dlhopisový fond ako problém, prečo?
Nalejme si čistého vína, je nad slnko jasné, že nie každý zo sporiteľov v druhom pilieri ovláda ekonomické pojmy alebo základy finančného trhu. Tí, ktorí pojem inflácia poznajú môžu kľudne celý odstavec preskočiť. No tí ktorým je tento pojem cudzí a z prudko odborných ekonomických teórii a poučiek nevydedukovali podstatu, ho ozrejmím:
Inflácia
Nech je poučka akokoľvek nejasná, inflácia je jednoducho povedané celoplošné zvyšovanie cien. To, že je to vážený priemer istých položiek spotrebného koša a že sa to určuje každoročne percentuálnym vyjadrením je vedľajšie. Inflácia je jednoducho ekonomický jav, ktorý sa deje a nemusíte byť analytik, aby ste si v regáloch obchodných domov porovnali ceny spred pár desiatok rokov a ceny teraz. Hneď vám dopne, že ten istý chlieb stal voľakedy pár korún a dnes stojí pár desiatok korún alebo rovno celé euro…
Ak poznáte pojem inflácia, zrejme sa pýtate ako veľké bolo zvyšovanie cien. Tak som Vám z údajov zo Slovstatu pripravil štatistiku:
A teraz ozrejmím v kontexte toho, prečo dlhopisové fondy nebudú dobrým liekom na váš dôchodok. Peniaze ako také majú slúžiť na to, aby sme si v dôchodku nakúpili potrebné tovary a služby. Ak cena tovarov bude do dôchodku rásť a my si v druhom pilieri odkladáme peniaze presne na tieto tovary a služby, ktorých cena rastie. Je nám jasné, že ak chceme efektívne sporiť tak sa na našom osobnom dôchodkovom účte musia peniaze množiť. Ak sa nebudú množiť dostatočne rýchlo, tak si za celoživotné úspory v druhom pilieri na dôchodku nakúpime ešte menej a naše sporenie nebude dávať zmysel.
Výkonnosť slovenských DSS
A teraz štatistika, ako rýchlo sa v dlhopisových fondoch množia peniaze.
Je pravdou, že indexové fondy DSS zahrnuli do svojho portfólia relatívne neskoro a preto je pre objektívnosť porovnania rozumné siahnuť aj po iných zdrojoch.
Prečítajte si tiež: 3 KROKY ako si vytvoriť ŠVAJČIARSKY dôchodok
Čo na to história?
Druhý pilier nemá siahodlhú históriu, preto je na mieste oprieť sa aj o iné historické dáta a fakty. Pre porovnanie historických výnosov som preto siahol po štatistike spoločnosti Credit Suisse, ktorá porovnávala priemerný historický výnos akcií, dlhopisov a pokladničných poukážok na tradičných vyspelých trhoch (mimo emerging markets) a to od roku 1900 resp. 1965 do roku 2014:
Záchranná brzda 2. piliera
Nemusíte sa báť, štát vás nenechá bezbožne riskovať so svojim dôchodkom a každý jeden druhý pilier má tzv. stabilizačnú fázu. Kedy pár rokov pred odchodom do dôchodku vašu investíciu v 2. pilieri skonzervativní a zagarantuje. Aby ste kvôli prípadným výkyvom na trhu neprišli o väčšiu časť svojich úspor.
A aby sporiteľov s vyšším prahom rizika štát neukracoval, je možnosť nastaviť si stabilizačnú fázu o 50% benevolentnejšiu. Čiže ku koncu sporenia budete mať v dlhopisovom fonde len polovicu celkových úspor.
Záver
Akciové a indexové fondy majú aj z historického hľadiska predpoklad dosahovať vyššie výnosy a preto by mali byť povinnou výbavou každého mladého sporiteľa v druhom pilieri. Nevyužitím ich potenciálu sporiteľ riskuje, že jeho dôchodkový účet nebude mať dostatočný výnos, aby prevýšil infláciu a to by pre neho znamenalo reálnu stratu.
Rada: Pri výbere DSS ako aj vhodnej investičnej stratégie sa radte s ľuďmi, ktorí problematike rozumejú.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Napíšte NÁM alebo AUTOROVI článku.